10 Ide tavoline ndijore dimërore - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Kur moti jashtë ftohet, këto idetë tona të tavolinës ndijore dimërore sigurisht që do të kënaqen! Na pëlqen të eksperimentojmë me idetë praktike të lojës shqisore me materiale të thjeshta. Krijoni koshin tuaj ndijor dimëror ose tryezën e ndjesive të dimrit këtë sezon për gjëra argëtuese për të bërë në ambiente të mbyllura për fëmijët!

IDE TË TABELËS SENSORIKE DIMËRORE PËR FËMIJË

AKTIVITETET NDIJORE DIMËRORE

Këto aktivitete dhe ide ndijore dimërore janë të thjeshta për t'u vendosur dhe për të përdorur vetëm disa materiale. Pak për furnizime, por shumë për argëtim dhe mundësi mësimi! Fëmijët e vegjël ende po mësojnë se si funksionon bota! Sigurohuni që të shikoni edhe koleksionin tonë të kazanëve të mrekullueshëm ndijor .

1. Arctic Slime

Përdor recetën tonë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u ndjekur për të bërë akullin tuaj të përsosur lojë arktike ndijore dimërore!

Shiko gjithashtu: Slime më të mirë kanelle për vjeshtë! - Kosha të vogla për duar të vogla

2. Kështjella e shkrirë

Frymëzuar nga lëvizja Frozen, vetëm disa përbërës të dollapit të dollapit të kuzhinës bëjnë një aktivitet i mrekullueshëm ndijor dimëror me shumë veprim!

3. Shpëtimi i akullit në Arktik

Kap një enë për këtë tryezë shqisore dimërore ideja! Ngrini brenda natës dhe bëhuni gati për të luajtur dhe mësuar.

4. Receta e brumit të resë

Një tjetër ide e mrekullueshme e lojërave ndijore të dollapit të kuzhinës për lojë të shpejtë dhe të lehtë me temën e dimrit.

5. Snowflake Slime

Receta jonë e preferuar për slime niseshteje të lëngshme shtëpiake meFlokë dëbore me gaz.

6. Snowman Slime

Një tjetër slime dimërore e preferuar për të luajtur, por këtë herë me një temë burrë dëbore që shkrihet. Djali im e pëlqen këtë!

7. Burrat e dëborës që shkrihen

Burrat e dëborës që shkrijnë janë më të mirët! Shkenca klasike e sodës së bukës takohet me burrë dëbore.

8. Borë e rreme

Bëni vetë borën tuaj të rreme me vetëm 2 përbërës të thjeshtë për këtë ide e lehtë për t'u vendosur në tryezën ndijore të dimrit.

9. Snowflake Oobleck

Një ide tjetër klasike për lojëra shqisore dimërore!

Shiko gjithashtu: 16 Projekte Arti për Ditën e Shën Valentinit

10. Shkrirja e akullit në dimër

Inkorporoni natyrën në një aktivitet të thjeshtë të shkrirjes së akullit që fëmijët e duan.

11. Aktivitetet ndijore të pinguinëve

Pinguinët janë shumë argëtues për t'u mësuar për një temë dimri. Këto aktivitete pinguinësh janë të duhura edhe për të mësuar praktikisht parashkollor! Lojëra shqisore, libra, pak matematikë dhe habitatet e pinguinëve.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.