10 lojërat më të mira të tavolinës për fëmijë

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Le të shohim përtej lojërave që të gjithë i njohim dhe ndonjëherë kemi një marrëdhënie dashurie/urrejtjeje me të.. ky është Monopoli këtu! Në vend të kësaj, këtu janë disa lojëra tavoline që janë paksa të ndryshme, kanë një ndjenjë më të gjallë dhe unike, janë bashkëpunuese ose përfshijnë një histori të rregullt. Kjo listë e lojërave të mia të preferuara të tavolinës së kopshtit për fëmijët 5 dhe 6 vjeç është një përzierje kaq argëtuese. Natyrisht, ju mund të shikoni lojërat tona të tavolinës parashkollore pasi mund të gjeni edhe atje disa zgjedhje të mira.

LOJËRAT MË TË MIRA TË BOLLIT PËR FËMIJËT 5 DHE 6 VJEÇ

LOJËRAT E TABILIT PËR FËMIJË

Ndërsa lojërat e mëposhtme të tavolinës janë në rangun e moshës 5+, fëmija juaj mund të jetë gati t'i japë më herët! Disa nga këto lojëra janë versionet "junior" të 10+ homologëve të tyre (disa nga të preferuarat e mia personale).

Në këtë moshë dhe në çdo moshë realisht, lojërat bashkëpunuese janë të mrekullueshme për inkurajimin e aftësive fantastike të krijimit të ekipit. Më duken lojërat bashkëpunuese veçanërisht argëtuese sepse mbajnë vëmendjen e të gjithëve në çdo hap.

Megjithëse secilit person i vjen radha, çdo lojtar është ende i përfshirë, i përsosur për të inkurajuar aftësitë e dëgjimit. Lojërat e stilit bashkëpunues nënkuptojnë që ideja e çdo lojtari dëgjohet dhe merret në konsideratë.

LOJËRAT MË TË MË TË MIRA TË BORDIT TË KOPSHTIT

Lidhjet e mëposhtme për lojërat tona të preferuara të tavolinës për fëmijë janë lidhje të filialeve të Amazon. Unë marr një komision të vogël për çdo shitje të bërë përmes këtyre lidhjeve. Nuk ka asnjë kosto për judhe asnjë blerje nuk është e nevojshme për të shijuar këtë përmbajtje.

PRIME EARLY AQESS TETOR 2022

Kam shqyrtuar listën e marrëveshjeve të aksesit të hershëm në lojërat strategjike për fëmijët dhe doja të ndaja listën time të të preferuarave që kanë marrëveshje të jashtëzakonshme që po ndodhin tani. Do të gjeni lojëra për 4-vjeçare deri në 14-vjeçare, si dhe disa klasike.

Shiko gjithashtu: Receta më e mirë Flubber - Kazanët e vegjël për duar të vogla
 • Catan Jr 5+
 • Catan 10+ (Nëse keni lojë bazë, do të gjeni oferta për akses të hershëm edhe në grupet e zgjerimit)
 • Catan Rivals (shumë më argëtues për vetëm 2 lojtarë) 10+
 • Ticket to Ride First Journey 5+
 • Ticket to Ride 8+ (Nëse e keni tashmë lojën bazë, shumë prej zgjerimeve kanë gjithashtu marrëveshje të hershme)
 • Carcassonne 7+
 • Carcassonne (I pari im) 4 +
 • Kingdomino 8+
 • Dixit 8+
 • Ora e pikut Jr 5+
 • Ora e pikut 8+
 • Libri i aventurave të nuseve të princeshës Game 10+ (një film i preferuar i familjes)
 • First Orchard Cooperative Board Game 2+

Catan Jr.

Kam luajtur versionin për të rritur edhe para se të kem versionin tim fëmijë, mezi prisja ta blija këtë dhe të filloja! Është një hyrje e shkëlqyer për versionin e rregullt, por shumë më i ngjeshur.

Megjithëse ne prezantuam lojën e rregullt Catan rreth moshës 9/10, ajo mund të jetë padyshim një lojë e gjatë për një fëmijë më të vogël. Catan Jr. ndan shumë nga veprimet bazë të lojës pa kohë intensive të lojës. Edhe pse jo një bashkëpunimlojë tavoline, kjo është e domosdoshme!

Shiko gjithashtu: Receta e Vjeshtës për Fëmijët - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Cauldron Quest

Të pëlqejnë ilaçet dhe magjitë? Kjo është një lojë tjetër argëtuese bashkëpunuese që futet në botën e fantazisë. Bëhuni një magjistare ose magjistare dhe punoni së bashku për të mbledhur përbërës ose për t'u përballur me shtrigën e keqe! Zgjidhni shtigjet tuaja me mençuri dhe përdorni punën në grup për të fituar lojën.

My First Carcassonne

Ndërsa mund ta filloni me lehtësi këtë lojë me tavolinë për fëmijë rreth moshës 4 vjeç, ajo kalon lehtësisht në 5 dhe 6 vjeç edhe diapazoni i moshës së vjetër. Një tjetër lojë e fillimit të parë për një të preferuar shumë të dashur! Nëse mezi prisni të merrni versionin origjinal, atëherë mund të filloni edhe me këtë! Një mënyrë kaq argëtuese për të prezantuar strategjinë në moshë të re.

Race to the Treasure

Kompania e lojërave Peaceable Kingdoms është një nga të preferuarat e mia për lojërat e tavolinës shumëngjyrëshe dhe cilësore, të cilat zakonisht paraqesin veprime të përbashkëta të lojës. Kjo është padyshim lart në listën e të preferuarave! Punoni së bashku për të mbledhur të gjithë çelësat përpara se Ogre të arrijë te thesari!

Bileta për të hipur në Udhëtimin e Parë

Ky udhëtim i parë ose botim i vogël është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të filluar me një seri fantastike lojëra në tavolinë pa lojë të gjatë. Është një mini-version i mrekullueshëm i lojës origjinale të tavolinës Ticket to Ride nëse dëshironi ta luani me fëmijë më të vegjël. Më pëlqen se si inkurajon aftësitë gjeografike pa qenë një lojë "aftësi gjeografike".

ZooRegatta

Një lojë tjetër fantastike e parë strategjike që përfshin gjithashtu gjeografinë dhe këtë herë në mbarë botën! Plus, një temë e preferuar për ne është çdo gjë që ka të bëjë me kafshët!

Breshkat robotike

Futni aftësitë bazë të kodimit me breshkat! Kush e mban mend programin shumë të vjetër kompjuterik me breshkën e trekëndëshit të gjelbër rreth 30 vjet më parë? po! Ka shumë mënyra se si mund ta luani këtë lojë me vështirësi në rritje.

Outfoxed

A mund ta largosh dhelprën? Kjo lojë është një tjetër lojë argëtuese bashkëpunuese ku të gjithë punojnë së bashku për të zgjidhur një mister! Mos u shqetësoni, loja ka mundësi të pafundme loje përgjatë linjave të Clue, por me një temë të lezetshme. Një hyrje e shkëlqyeshme për lojërat e stilit të zbritjes!

Logic Games

Kompania Think Fun ka mjaft lojëra logjike që janë gjithashtu fantastike për t'u shtuar në përzierjen tuaj të lojërave në tabelë, veçanërisht pasi fëmijët tuaj mund t'i tërheqin ato si lojëra me një lojtar. Është gjithmonë një ide e mirë të kesh në dispozicion disa lojëra solo si kjo, të cilat dyfishohen si aktivitete të mrekullueshme për zgjidhjen e problemeve!

Më shumë lojëra argëtuese në tavolinë për fëmijë

 • Lojërat më të mira të tavolinës për fëmijët 4 vjeç

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.