100 projekte fantastike STEM për fëmijë

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Thirrja e të gjithë shkencëtarëve, inxhinierëve, eksploruesve, shpikësve dhe të tjerëve të rinj të rinj për t'u zhytur në listën tonë të pabesueshme të projekteve STEM më të mira ndonjëherë për fëmijë . Këto janë idetë STEM që mund t'i bëni vërtet dhe ato me të vërtetë funksionojnë! Pavarësisht nëse po trajtoni STEM në klasë, me grupe të vogla ose në shtëpinë tuaj, këto aktivitete argëtuese STEM më poshtë janë mënyra e përsosur për t'u prezantuar fëmijëve STEM.

100 PROJEKTET MË TË MIRA TË STEM PËR FËMIJË

STEM FOR KIDS

Ju mund të eksploroni STEM me besim kur gërmoni në listën tonë të projekteve më të mira të STEM për fëmijë. Të gjitha këto ide STEM do të përshtaten mirë në planet tuaja të mësimit, pavarësisht nëse po i angazhoni fëmijët të mësojnë në klasë ose në shtëpi.

Nëse keni kërkuar të shihni se si STEM dhe NGSS (Gjenerata e ardhshme Standardet e shkencës) punoni së bashku, shikoni serinë tonë të re këtu .

Aktivitetet tona STEM janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin. Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia.

ÇFARË ËSHTË NJË PROJEKT STEM?

Le të fillojmë së pari me STEM! STEM do të thotë shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë. Pra, një projekt i mirë STEM do të ndërthurë dy ose më shumë nga këto fusha mësimore për të përfunduar projektin. Projektet STEM shpesh fokusohen në zgjidhjen e një problemitesellations për fëmijë.

Sa thua për fraksionet me fruta duke përfshirë mollët dhe portokallet! Kthejeni atë në një sallatë frutash.

Nxirrni një recetë dhe përgatitni pjekjen për të eksploruar më shumë forma matjeje. Shikoni aktivitetet tona të preferuara ushqimore për fëmijët këtu.

Mësoni rreth renditjes së famshme Fibonacci të numrave me këto faqe ngjyrosëse të printueshme Fibonacci.

Provo matjet jo standarde nëpër klasë ose shtëpi. Merrni një enë me kapëse letre si njësi matëse jo standarde dhe sfidoni fëmijët të masin dhomën. Ju gjithashtu mund të bëni një copë letre, këpucën e tyre, apo edhe lartësinë e një karrige duke bërë një zinxhir. Shihni se si kemi matur me zemrat e ëmbëlsirave dhe guaskat e detit.

Merrni sfidën e kullës me 100 kupa për një kombinim argëtues të matematikës dhe inxhinierisë! Ose përdorni 100 nga çdo gjë!

Klikoni këtu për të marrë paketën tuaj të aktiviteteve STEM të printueshme falas!

FUN STEAM AKTIVITETET PËR FËMIJËT ÇDO DITË TË VITIT!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për të parë aktivitetet më të mira të STEAM për fëmijë. (Shkencë + Art!) Mendoni bojën e gazuar, lidhni filtrat e kafesë me ngjyrë, pikturën me kripë dhe më shumë!

dhe mund të bazohet në aplikacione të botës reale.

Pothuajse çdo projekt i mirë shkencor ose inxhinierik është me të vërtetë një aktivitet STEM sepse ju duhet të tërhiqeni nga burime të ndryshme për ta përfunduar atë. Rezultatet ndodhin kur shumë faktorë të ndryshëm bien në vend.

Teknologjia dhe matematika janë gjithashtu të rëndësishme për të punuar në kuadrin e STEM, qoftë nëpërmjet kërkimit apo matjeve.

Është e rëndësishme që fëmijët të mund të lundrojnë teknologjinë dhe pjesë inxhinierike të STEM të nevojshme për një të ardhme të suksesshme. Është mirë të mbani mend se ka shumë më tepër për STEM sesa ndërtimi i robotëve të shtrenjtë ose qëndrimi në ekran për orë të tëra…

Kliko këtu për të marrë paketën tuaj të aktiviteteve STEM të printueshme falas!

IDE TEMAVE STEM

A po kërkoni projekte argëtuese STEM që të përshtaten me një temë apo festë? Idetë e lezetshme STEM mund të ndryshohen lehtësisht përmes materialeve dhe ngjyrave për t'iu përshtatur një sezoni ose feste.

Shikoni projektet tona STEM për të gjitha festat/stinët kryesore më poshtë.

 • Projektet STEM të Ditës së Shën Valentinit
 • STEM i Ditës së Shën Patrikut
 • Aktivitetet e Ditës së Tokës
 • Aktivitetet STEM të Pranverës
 • Aktivitetet STEM të Pashkëve
 • STEM veror
 • Projektet STEM të vjeshtës
 • Aktivitetet STEM të Halloween
 • Projektet STEM të Falenderimeve
 • STEM i Krishtlindjeve Aktivitetet
 • Aktivitetet e STEM-it të dimrit

100+ PROJEKTET COOL STEM FORKIDS

PROJEKTET SHKENCORE STEM

Eksperimentet e thjeshta shkencore ishin disa nga eksplorimet tona të para në STEM! Shikoni këto eksperimente të mrekullueshme shkencore më poshtë.

Tregojuni fëmijëve një mënyrë tjetër argëtuese për të hedhur në erë një tullumbace duke përdorur një reaksion kimik të sodës buke dhe uthullës.

A mund të bëni një kërcim veze? Zbulojeni me eksperimentin tonë me vezë në uthull.

Eksploroni se çfarë ndodh kur shtoni mente dhe koks së bashku.

Ose çfarë ndodh kur shtoni një kanaçe me gaz të nxehtë në ujin e ftohtë.

0> Shijoni shkencën e kuzhinës që mund të bëni me sendet e përditshme shtëpiake. Këto eksperimente argëtuese ushqimore me siguri do të zhvillojnë një dashuri për të mësuarit dhe shkencën me fëmijët tuaj!

Mësoni gjithçka rreth asaj se si bimët marrin frymë dhe nxisni mësimin jashtë me këtë aktivitet shkencor argëtues dhe të thjeshtë. Për më tepër, shikoni më shumë eksperimente bimore për fëmijë.

Shikoni këto aktivitete shkencore në natyrë, si eksperimenti ynë i çantave.

Fëmijët janë të magjepsur nga kristalet dhe ju mund të rritni lehtësisht kristale boraks, kristale kripe ose kristalet e sheqerit. I mrekullueshëm për të mësuar rreth tretësirave dhe tretësirave. Të preferuarat tanë janë këto gjeode kristalore!

Çfarë e bën akullin të shkrihet më shpejt? Hetoni me një eksperiment të thjeshtë të shkrirjes së akullit që mund ta shijojnë fëmijët e moshave të ndryshme.

Duhet të provoni një vullkan me sodë buke dhe uthull!

Shiko këta arinj gomarë të rriten me osmozë.

Sa kapëse letre mund të vendosësh në një gotë me ujë?Është një shkencë e thjeshtë!

Merrni karamele dhe vendosni këtë eksperiment argëtues me kacinë. Ndërsa jeni në të, shikoni këto eksperimente të tjera argëtuese me karamele!

Shkenca që mund të hani me akullore në një qese.

Eksploroni Tre Ligjet e Lëvizjes së Njutonit me një lëshues topi dëbore të lehtë për t'u bërë shtëpie si si dhe një pom pom shooter.

Aktivitetet ujore nuk janë vetëm për verën! Do t'ju pëlqejnë këto eksperimente argëtuese dhe të thjeshta për t'u vendosur në ujë.

Mësoni rreth tensionit sipërfaqësor të ujit me këto eksperimente të tensionit sipërfaqësor.

Ndani dritën e bardhë në ngjyrat e spektrit me një spektroskop DIY .

Frymëzoni një llambë me një bateri limoni.

Bërja e slime duhet të përfshihet sepse është thjesht shkencë magjepsëse dhe është e lehtë të eksperimentosh me receta. Ju madje mund të krijoni projektin tuaj të shkencës slime.

Disa nga recetat tona më të njohura të slimes për t'i provuar… Slime Fluffy , Glow In The Dark Slime , Borax Slime dhe Marshmallow Slime.

Shiko gjithashtu: Vezët e ngrira të dinosaurëve Aktiviteti shkencor i shkrirjes së akullit

Shikoni listën tonë të eksperimenteve të fizikës të gjitha në një vend me udhëzime të thjeshta për t'u vendosur dhe informacione të thjeshta shkencore. Eksploroni ligjet e lëvizjes së Njutonit dhe më shumë.

Një vullkan me limon që shpërthen është gjithmonë një sukses i madh për fëmijët për një kimi të këndshme.

Blini limonë shtesë dhe provoni edhe shkencën tonë të limonadës së gazuar!

A është një lëng, apo është i ngurtë? Eksploroni shkencën praktike me recetën tonë oobleck.

Bëni një raketë me balonë dhe eksploroni ligjet e NjutonitLëvizja.

Fishekzjarret e vërteta mund të mos jenë të sigurta për t'u trajtuar, por fishekzjarrët në një kavanoz janë më të mirat!

Shkencë e thjeshtë dhe një reagim i lezetshëm kimik me këtë raketë argëtuese me shishe uji DIY!

Eksploro tingullin dhe dridhjet kur provon këtë eksperiment argëtues spërkate vallëzimi me fëmijët.

Bëni vetë xham zmadhues me disa pajisje të thjeshta.

Provojeni këtë. Eksperiment me qiri me ujë në rritje.

Eksploroni ADN-në e një luleshtrydhe

Ngritni një llambë llave për të eksploruar dendësinë e lëngjeve dhe për të shtuar një reaksion kimik argëtues.

A mund të hidhni në erë një tullumbace vetëm me kripë dhe sode?

Si qëndrojnë të ngrohtë arinjtë polarë? Zbulojeni me këtë eksperiment me llamba .

Mësoni rreth ndotjes së oqeanit me eksperimentin tonë të derdhjes së naftës.

Bëni një llambë llave të bërë vetë me kripë.

A do të ngrijë? Çfarë ndodh me pikën e ngrirjes së ujit kur shtoni kripë.

Merrni disa mermere dhe zbuloni se cili prej tyre do të bjerë në fund me këtë eksperiment të lehtë të viskozitetit.

Fryrja e flluskave mund të duket si luaj, por ka edhe shkencë magjepsëse të përfshirë? A mund të bëni forma flluskash?

Mësoni rreth osmozës kur provoni këtë eksperiment argëtues të osmozës me patate me fëmijët.

Lavato ose noto me sende të zakonshme nga kuzhina. Ose merrni sfidën e varkës me qindarkë!

Lehtë për të bërë një reagim ekzotermik me maja për një projekt dhe aktivitet argëtues STEM!

A është magji apo shkencë? Bëni një të thatëfshini notimin e vizatimit në ujë ose çfarë ndodh me yjet e thyer të kruese dhëmbësh.

Zbuloni se si të përfaqësoni rrjedhën e energjisë me një zinxhir të thjeshtë ushqimor. Plus, merrni fletët tona të punës të zinxhirit ushqimor të printueshëm!

Eksploroni biomet e botës me këtë projekt të lehtë të laptopit.

Bëni një planetar DIY dhe eksploroni yjësitë që gjenden në galaktikën Rruga e Qumështit.

0>Si të bëni një helikopter letre për fizikën praktike.

A mund të bëni një kapëse letre të notojë në ujë? Provoni këtë eksperiment argëtues me kapëse letre lundruese!

Bëni një rrotullues me ngjyra për fizikën!

Eksploroni forcën centripetale ose se si objektet udhëtojnë në një shteg rrethor me këtë eksperiment me tullumbace ulëritës.

0>Mësoni rreth atmosferës së Tokës me këto shtresa argëtuese të printueshme të fletëve të punës së atmosferës.

Zbuloni se çfarë përbërësi të rëndësishëm bën të mundur përzierjen e vajit dhe uthullës së bashku.

Shkruani një mesazh sekret me produkte shtëpiake bojë e padukshme.

Eksploroni planetët e sistemit tonë diellor me këtë projekt kompjuterik kompjuterik të printueshëm të sistemit diellor.

Eksploroni se si funksionojnë mushkëritë tuaja me një model të mushkërive ose zemra juaj me këtë model zemre.

Dëshironi udhëzime të printueshme për aktivitetet tuaja STEM të gjitha në një vend? Është koha për t'u bashkuar me Klubin e Bibliotekave!

PROJEKTET STEM TEKNOLOGJIA

Do të gjeni një përzierje të aktiviteteve të lira STEM të bazuara në teknologji dhe disa që përdorin disa nga kompletet tona të preferuara.

Kodi meLEGO për një hyrje të pastër të kodimit dhe sigurisht duke eksploruar teknologjinë me LEGO!

Eksploroni kodin binar dhe bëni një byzylyk kodimi ose zbukurime kodimi.

Mësoni gjithçka rreth algoritmeve dhe krijoni të tuajën edhe pa një ekran!

Eksploroni hapësirën me NASA-n. Ndjehu sikur je pjesë e Misionit.

Djali im është i magjepsur me Mystery Doug dhe pyetjet e çuditshme që ai iu përgjigj për një sërë temash të frymëzuara nga STEM.

Nxirrni disa aplikacione interesante jashtë me teknologjinë e jashtme dhe kërko yjet ose shko gjeokokues.

Shikoni se si perimet dhe frutat mund të prodhojnë energji elektrike për të fuqizuar një orë .

Luani me qarqe të rrëmujshme dhe luani brumin.

Dërgo sekretin mesazhe për një mik me kodin Morse.

Mësoni gjithçka rreth animacionit stop motion dhe krijoni filmin tuaj.

Bëni një robot të thjeshtë që lëviz vërtet.

PROJEKTET INXHINERING STEM

Procesi i projektimit është një pjesë e madhe e projekteve inxhinierike për fëmijët. Sigurohuni të vini re shkencën, teknologjinë dhe matematikën që përfshihen gjithashtu në këto aktivitete STEM!

Një katapultë DIY është gjithmonë një sukses me fëmijët dhe ne kemi disa mënyra për ta bërë një të tillë! Ndërtoni një katapultë Lego, katapultë marshmallow apo edhe një katapultë kungulli.

Printoni kalendarin tonë të sfidës LEGO për ta pasur pranë për ide të shpejta inxhinierike.

Dizajnoni një digë uji LEGO me tulla bazë LEGO për një projekt tjetër të thjeshtë STEM.

Strukturat,struktura, dhe më shumë struktura! Shikoni një sërë aktivitetesh ndërtimi për fëmijë. Ndërtoni me marshmallow dhe kruese dhëmbësh, pika gome apo edhe petë pishinë.

Bëhuni një arkitekt për ditën me këtë projekt unik STEM për fëmijë.

Dizajnoni një vrapim mermeri. Ne kemi përdorur Lego, pjata letre, tuba kartoni dhe petë pishinash. Por ç'të themi për një kuti me kashtë?

Aktiviteti klasik inxhinierik është, sigurisht, sfida e rënies së vezëve.

Ndërtoni një qift DIY si ne këtu, ose argëtohuni duke bërë s'mores me furrën tuaj diellore të bërë vetë .

Ndërtoni një pikë referimi si Kulla Eifel dhe ndërtojeni atë nga materialet që keni përreth.

Ose ndërto një urë! Kërkoni nëse doni të ndërtoni një urë në stilin e trastit ose një urë qëndrimi me kabllo. Vizatoni një dizajn, mblidhni materiale dhe filloni punën. Provoni një sfidë të thjeshtë për urë letre.

Dizajnoni dhe ndërtoni diçka që shkon. Si një makinë gome, makinë tullumbace, makinë me erë, etj… Gjeni një listë argëtuese të projekteve tona të preferuara të makinave vetëlëvizëse këtu.

Ndërtoni një slitë mermeri nga tuba kartoni të ricikluar.

A mund të pastroni ujin e ndotur? Mësoni rreth filtrimit dhe bëni vetë filtrin tuaj të ujit nga disa furnizime të thjeshta.

Pse të mos inxhinieroni me projektet e lapsit STEM!

Zbuloni se si të bëni një mulli me erë.

Pse të mos bëni inxhinierë me lapsa STEM! mos krijoni një tunel me erë apo as mos bëni një hovercraft.

Ndërtoni një hovercraft

Bëni orën tuaj diellore dhe tregonikoha pranë diellit.

Eksploroni lloje të ndryshme makinerish të thjeshta! Sa jane atje? Ndërtoni një rrotull tubash PVC ose një çikrik me maniak dore. Bëni një sistem rrotullash nga një filxhan letre.

Provo një nga këto projekte inxhinierike praktike me tuba PVC; Muri i ujit të tubave PVC, Shtëpia e tubave PVC, Zemra e tubave PVC.

Bëni vetë vidën tuaj Arkimedi, një pompë e thjeshtë e frymëzuar nga vetë Arkimedi.

Ndërtoni një model të bazës së shkëmbinjve nënujorë të Ujorit.

Bëni një busull të bërë vetë që do t'ju tregojë se cila është drejtimi i veriut.

Mësoni rreth varkave me vozitje kur bëni vetë varkën tuaj me vozitje mini DIY.

Dëgjoni zemrën e një miku kur ju bëje këtë stetoskop të thjeshtë DIY.

Provo një sfidë STEM që teston aftësitë e dizajnit të fëmijëve…

 • Spaghetti Marshmallow Tower
 • Paper Launcher aeroplane
 • Sfida e fortë e letrës
 • Sfida e varkës me kashtë

PROJEKTET E RREGULLVE MATEMATIKE

Përdor kartat tona sfiduese të matematikës LEGO për të marrë edhe më shumë duar -përfshirë mësimin!

Eksploroni forma duke ndërtuar skulptura letre (shtoni edhe disa inxhinieri!)

Ndërtoni struktura dhe forma 3D ose 2D me sende si kruese dhëmbësh dhe marshmallow!

Argëtohuni me një sfidë të ecjes nëpër letër STEM.

Mësoni se çfarë është pesha dhe çfarë është gjatësia me këto aktivitete argëtuese të printueshme.

Bëni një shirit mobius.

Krijoni gjeoboardin tuaj për të eksploruar forma dhe modele.

Kombinoni artin dhe matematikën me këto të thjeshta

Shiko gjithashtu: Eksperiment shkencor i kristalit të kungullit për 5 aktivitet me kunguj të vegjël

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.