13 stoli shkencore të Krishtlindjeve - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 11-06-2023
Terry Allison

Duket si një ide e mirë të bëhesh dinak dhe të bësh disa zbukurime të lezetshme të Krishtlindjeve për pemën. Problemi është se djali im nuk merret gjithmonë me zanatet e bëra vetë, siç mendova se do të ishte. Pra, çfarë bëni kur dëshironi të bëni zbukurime për pemën tuaj të Krishtlindjes, por nuk keni ndonjë ndihmës entuziast? Prezantojini ata me këto stolitë ose dekorime shkencore të Krishtlindjeve të bukura shkencore . Fëmijëve tuaj do t'ju pëlqejë t'i bashkojnë këto stoli unike shkencore me ju!

Shiko gjithashtu: 18 Aktivitete Hapësinore për Fëmijë

ORNAMENTE SHKENCAVE DIY PËR FËMIJË

IDE SHKENCORE ORNAMENTI

Nga kristalet dhe slime në LEGO dhe qark, këto zbukurime të mahnitshme shkencës janë stolitë më të mira të Krishtlindjeve të bëra në shtëpi për fëmijët!

Aktivitete argëtuese STEM të Krishtlindjeve për familjet që t'i provojnë së bashku, të cilat ofrojnë një mundësi unike të të mësuarit që mund ta ndani me fëmijët tuaj.

Kaloni festën tuaj të Krishtlindjeve të zhytur në STEM! Nëse po pyesni se çfarë është STEM, ai qëndron për shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën, të gjitha në një.

Projektet STEM dhe sfidat STEM ofrojnë mësime të mahnitshme dhe të vlefshme nga jeta reale për fëmijët. STEM zhvillon aftësi vëzhguese, aftësi për zgjidhjen e problemeve dhe aftësi inxhinierike, si dhe durim dhe këmbëngulje.

Shiko gjithashtu: Shkencëtarët e famshëm për fëmijë - kazanët e vegjël për duart e vogla

Aktivitetet STEM të Krishtlindjeve mund të jenë super argëtuese dhe shumë edukative. Bëhuni praktik dhe eksploroni shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën me këto Krishtlindje të mrekullueshmestolitë. Këto stoli STEM sigurisht që do të bëjnë që rrotat të rrotullohen dhe fëmijët tuaj të krijojnë, madje edhe fëmijët tuaj jo dinak!

Unë definitivisht nuk kam fëmijën më dinak në botë, prandaj më pëlqen të gjej mënyra alternative për të bërë së bashku disa zbukurime të bëra vetë. Ekziston një aktivitet i përsosur për krijimin e stolive për të gjithë atje!

Shumë prej këtyre stolive të Krishtlindjeve shkencore ende ofrojnë shumë hapësirë ​​për kreativitet dhe dinakë. Ato janë padyshim më shumë si stolitë STEAM të cilat janë STEM plus shtimin e artit.

SHKENCA ORNAMENTET E KRISHTLINDJEVE PËR TË BËRË

Klikoni në të gjitha lidhjet me të kuqe për të parë të gjitha keto dekorime te bukura shkencore per festat e fundvitit. Unë rekomandoj patjetër t'i hidhni një sy të gjithëve!

1. SLIME SLIME

Zbukurimet tona të Krishtlindjeve nga slime janë një dhuratë e përkryer për fëmijët për t'u bërë miqve. Shtoni xhingla argëtuese në slime tuaj për një eksperiment të mrekullueshëm shkencor. Ose thjesht i varni në pemë. Provoni të shtoni edhe shkëlqim!

SHIKON GJITHASHTU: Recetat e Slime të Krishtlindjeve

2. ORNAMENT I ALFABETIT BINAR

Kodimi pa kompjuter! A keni dashur ndonjëherë të mësoni më shumë rreth alfabetit binar? Ka disa informacione të shkëlqyera këtu, si dhe një mënyrë argëtuese për të bërë një stoli të alfabetit të Krishtlindjeve.

3. ORNAMENT MAGNETIK

Eksploroni magnetizmin me të gjitha llojet e materialeve argëtuese dhe krijoni një stoli të shkencës magnetikegjithashtu. A janë zinglet magnetike?

4. ZBULITI KRISTAL KALAMI KËMBLETARE

Rritni kristalet tuaja për Krishtlindje dhe mësoni rreth shkencës së pezullimit. Stoli ynë i kallamit me karamele kristal është i bukur dhe jashtëzakonisht i fortë. Rritja e kristaleve është më e lehtë nga sa mendoni ju gjithashtu.

5. FLAKES DORËS KRISTAL

Ju gjithashtu mund të bëni vetë stolitë tuaja shkencore për Krishtlindje në formën e borës.

6. ORNAMENTET KRISTAL TË KRIPËS

Një mënyrë tjetër argëtuese për të rritur kristalet është me kripë! Kjo është e përkryer për shkencëtarët më të rinj, sepse gjithçka që ju nevojitet është kripë dhe ujë. Këto do të marrin më shumë kohë për të formuar sesa idetë e kristalit të boraksit më sipër, por është një proces i mrekullueshëm po i njëjti.

7. Ornamentet e Krishtlindjeve LEGO

Nëse keni një shtëpi plot me LEGO, nuk mund të keni një pemë Krishtlindjesh pa disa zbukurime të thjeshta LEGO për Krishtlindje!

8. STOKRI KRISHTLINDJE ME QARK TË BUTË

Ky është një zbukurim i shkëlqyeshëm STEM për fëmijën më të madh, por po aq argëtues për një prind dhe fëmijë për të bërë së bashku dhe për të mësuar edhe për energjinë elektrike.

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe aktivitete të lira të Krishtlindjeve të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Aktivitete FALAS STEM për Krishtlindje

9. ORNAMENTET E BYRJES SË KRAVAVE

Zbukurimet me ngjyrë kravatë janë aq shumë për të bërë nga fëmijët dhe gjithashtu prezantojnë konceptin e shkencës së tretshme. Njëaktivitet i mrekullueshëm i artit gjithashtu, kjo stoli shkencore e Krishtlindjeve konsiderohet padyshim STEAM ose STEM + Art!

10. CHICKA CHICKA BOOM BOOM ORNAMENT

Zgjidh një libër të preferuar dhe shiko nëse mund të gjesh një zbukurim me temë libri të frymëzuar nga STEAM si ky! A keni një libër të preferuar që do të ishte një zbukurim i mirë për Krishtlindje? Nuk duhet të jetë gjithashtu një libër Krishtlindjesh. Kjo nuk është, por është shumë e lezetshme!

11. ORNAMENT KROMATOGRAFIK

Shikoni këtë stoli të mrekullueshme shkencore që eksploron kiminë!

12. ORNAMENTET E QUMËSHTIT DHE UTHSHUT

Kush do ta kishte menduar që ju mund t'i bëni këto zbukurime të bukura nga qumështi dhe uthulla? Kombinoni shkencën dhe artin këtë sezon festash me një stoli argëtuese të Krishtlindjeve shkencore.

13. ORNAMENTET KIMIA TË KRISHTLINDJEVE

Merrni një aktivitet klasik të kimisë për rritjen e kristaleve dhe kthejeni atë në një stoli Krishtlindjesh të kompletuar me një temë shkencore. Bëni stolitë kimike të Krishtlindjeve në formë të gotës, llambës dhe atomit të përsosur për çdo entuziast të shkencës!

CILIN ORNAMENT TË SHKENCAVE TË KRISHTLINDJEVE DO TË BËNI TË PARË?

Klikoni në imazhin më poshtë ose lidhjen për stolitë fantastike të Krishtlindjeve DIY për fëmijë .

MË SHUMË ARGËTIM KRISHTLINDJE…

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.