15 Eksperimente shkencore Mason Jar

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Një nga gjërat më tërheqëse në lidhje me aktivitetet shkencore për fëmijët duhet të jetë lehtësia në të cilën mund të organizoni kaq shumë, edhe në shtëpi! E vetmja gjë që të gjitha këto eksperimente shkencore kanë të përbashkët është se ato mund të vendosen lehtësisht në një kavanoz murator. Sa argëtim është kjo? Shkenca në një kavanoz është një mënyrë super argëtuese për t'i bërë ata fëmijë të angazhohen në koncepte shkencore lehtësisht të kuptueshme duke përdorur një kavanoz të thjeshtë murator.

EKSPERIMENTE SHKENCORE TË SHKENCAVE NË NJË kavanoz!

SHKENCA NË NJË VENDOSJE

A mund të bësh shkencë në një kavanoz? Ju vini bast! Eshte e veshtire? Jo!

Çfarë ju nevojitet për të filluar? Si për një kavanoz murator! Nuk është furnizimi i vetëm, por do t'i bëjë fëmijët të pyesin se cila është shkenca e radhës në një eksperiment kavanoz që i prisni!

Këtu janë dhjetë nga eksperimentet e mia të preferuara shkencore të kavanozëve për fëmijë që janë plotësisht të aftë dhe keni kuptim!

Shiko gjithashtu: Turqia e maskuar e printueshme - kosha të vogla për duar të vogla

EKSPERIMENTET E SHKENCËS SË MASON JAR

Klikoni në secilën lidhje më poshtë për të parë furnizimet, konfigurimin dhe përpunimin e informacionit, si dhe shkencën e shpejtë pas informacionit të aktivitetit.

Gjithashtu, merrni mini-paketën tonë falas, e cila ndan procesin shkencor në një mënyrë argëtuese dhe të tretshme për fëmijët e vegjël, si dhe një faqe ditari që mund ta çiftoni me çdo aktivitet për fëmijët më të mëdhenj.

Këto janë aktivitete shkencore për fëmijë që funksionojnë mirë me shumë grupmosha nga parashkollori deri në fillor dhe më gjerë. Aktivitetet tona janë përdorur lehtësisht edhe me grupet me nevoja të veçanta në shkollën e mesme dheprograme për të rinjtë! Mbikëqyrja pak a shumë e të rriturve varet nga aftësitë e fëmijëve tuaj!

Klikoni për të marrë aktivitetet tuaja FALAS "Shkenca në një kavanoz"!

Merr një kavanoz murature dhe le të fillojmë!

Këshillë: Dyqanet me dollarë dhe dyqanet ushqimore kanë të dyja kavanoza murature ose marka gjenerike! Unë rekomandoj shumë që të keni gjashtë në dorë, por një do të funksionojë mirë gjithashtu.

BËJNI RE SHIU NË NJË VARI

Eksploroni retë me modele shiu të lehtë për t'u vendosur në kavanoza murature! Një model reje përdor një kavanoz dhe një sfungjer, një tjetër përdor shkumë rroje! Ju madje mund të bëni një re brenda një kavanozi ose një tornado. Në thelb, ju mund të eksploroni një sërë aktivitetesh shkencore të motit duke përdorur një kavanoz murature.

SHIKON: Si formohet shiu

SHIKON: Shkumë rroje Re e shiut

SHIKON: Modeli i resë në një kavanoz

BËRË NJË VEZË GOME NË NJË kavanoz

Kap një kavanoz, uthull dhe një vezë për të bërë eksperimentin klasik me vezë kërcyese ose vezë gome. Është një nga eksperimentet më të lezetshme për të vendosur me fëmijët, sepse është një vezë e papërpunuar me një lëvozhgë të tretur që në fakt kërcen. Ky eksperiment me vezë dhe uthull është i sigurt për WOW!

SHIKON : Bëni një vezë gome në një kavanoz!

KRIJONI SHTRESAT E OQEANIT NË NJË KAVANO

A i keni eksploruar ndonjëherë 5 shtresat unike të oqeanit? A e dini se mund t'i rikrijoni ato në një kavanoz dhe të eksploroni densitetin e lëngut në të njëjtën kohë? Është një mënyrë shumë argëtuese për të eksploruar jo vetëm biomet detare, por edhe për të eksploruarfizikë e thjeshtë për fëmijë! Mund ta provoni gjithashtu këtë aktivitet kavanoz me densitet të lëngshëm jo me temë oqeani.

SHIKON: Krijoni shtresat e aktivitetit shkencor të oqeanit në një kavanoz!

Gjithashtu, provoni të krijoni valët e oqeanit në një kavanoz!

LLAMBË LAVË E BËRË SHTËPIE NË NJË kavanoz

Një kavanoz murature është një opsion vërtet i shkëlqyeshëm për vendosjen e një kavanozi shtëpiak veprimtari shkencore e llambës së llavës. Furnizime të thjeshta që përfshijnë ujë, vaj gatimi, ngjyra ushqimore dhe tableta gjenerike (ose të zakonshme) Alka Seltzer. Mund ta ripërsëritni këtë pa pushim në të njëjtën kavanoz, kështu që rezervoni tableta.

SHIKON: Vendosni llambën tuaj të lavës të bërë vetë në një kavanoz!

BËJNI GJALP SHTËPI NË NJË kavanoz

Lunduni! Do t'ju duhen krahë të fortë dhe ndoshta disa palë dhe një periudhë e mirë 15 minutash për ta kthyer kremin në krem ​​pana dhe në fund në gjalpë të rrahur dhe më pas në gjalpë të fortë! Gjithçka që ju nevojitet është një kavanoz murature me kapak dhe krem!

SHIKON: Rrihni gjalpin e bërë vetë në një kavanoz!

Fishekzjarrët në një kavanoz

Fishekzjarret nuk janë vetëm për qiellin apo për pushime! Rikrijoni versionin tuaj të fishekzjarreve në një kavanoz me ngjyra ushqimore, vaj dhe ujë. Një mësim argëtues në fizikë që do të shijohet me padurim nga të gjithë fëmijët!

SHIKONI: Rikrijo fishekzjarre në një kavanoz!

Bamamele DIY ROCK NË NJË kavanoz

Keni blerë karamele rock nga dyqani më parë, por a i keni rritur ndonjëherë kristalet tuaja të sheqerit në një kavanoz? Epo, gjithçka që ju nevojitet është një muratorkavanoz, sheqer, ujë dhe disa sende të tjera për të filluar të bëni karamele guri në kuzhinë sot. Kjo do të zgjasë disa ditë, kështu që filloni sot!

SHIKON : Rriteni ëmbëlsirën tuaj në një kavanoz për shkencën ushqimore!

RRITET KRISTALET NË NJË kavanoz

Kristalet e boraksit janë një aktivitet klasik shkencor që në fakt funksionon më së miri në një kavanoz qelqi si p.sh. një kavanoz murature. Ju do të merrni një formim më të mirë kristal me xhami sesa me plastikë! Gjithçka që ju nevojitet është një kavanoz, ujë, pluhur boraksi dhe pastrues tubash.

SHIKONI: Rritni kristalet e boraksit në një kavanoz!

SHIKONI KËLLIMIN E MISRIVE NË NJË kavanoz

A është magji? Ndoshta vetëm pak të paktën në sytë e fëmijëve. Sidoqoftë, është gjithashtu edhe pak kimi dhe fizikë. Thyerja e misrit, uthullës dhe sodës së bukës është gjithçka që ju nevojitet për të filluar, dhe gjithashtu do të gjeni një metodë alternative të përfshirë gjithashtu.

SHIKON: Zbuloni se si vallëzon misri në një kavanoz !

SHIKON: Provoni gjithashtu të kërceni boronicat

SHIKON: Rrush i thatë vallëzon

VENDOSI NJË kavanoz FARA

Një nga të preferuarat e mia të të gjitha kohërave, një kavanoz farash! Rritni farat në një kavanoz, identifikoni pjesët e një bime dhe shikoni rrënjët nëntokësore! Ky është një projekt i mrekullueshëm për të gjithë. Vendoseni në tavolinë dhe përdorni gjithashtu si një fillim bisede argëtuese.

SHIKON: Rritni farat në një kavanoz!

EKSPERIMENTI ME LAKRA TË KUQE

Në këtë eksperiment kimik, fëmijët mësojnë se si mund të bëni një tregues pH nga e kuqjalakër dhe përdorni atë për të testuar lëngje me nivele të ndryshme acidi. Në varësi të pH-së së lëngut, lakra merr nuanca të ndryshme rozë, vjollcë ose jeshile!

SHIKON: Eksperimentoni PH me lakër në një kavanoz!

MË SHUMË PROJEKTE SHKENCORË NË NJË kavanoz

 • Termometer në një kavanoz
 • Tornado në një kavanoz
 • Eksperimenti Rainbow Jar
 • Stuhi dëbore në një kavanoz
 • Pergatitja e sallatës me vaj dhe uthull

MË SHUMË PROJEKTE SHKENCORË NË SHTËPI

Duhen më shumë projekte shkencore në shtëpi që janë në të vërtetë në gjendje? Shikoni dy të fundit në serinë tonë të Shkenca e lehtë me fëmijët në shtëpi ! Sigurohuni që të shkarkoni revistën e procesit të shkencës dhe secilin nga udhëzuesit e dobishëm!

SHKENCA E NGJYRAVE E KËMBLETAREVE

Shkenca fantastike e ëmbëlsirave që mund ta bëni në të vërtetë me të gjitha ëmbëlsirat tuaja të preferuara! Sigurisht, mund t'ju duhet të lejoni edhe testimin e shijes!

SHKENCA QË MUND TË HANI

A mund të hani shkencë? Ju vini bast! Fëmijëve u pëlqen shkenca e shijshme dhe e ngrënshme, dhe të rriturve u pëlqen eksperimentet e lira dhe të lehta për t'u vendosur!

GJËRA MË TË KËSHTUAR PËR TË BËNI NË SHTËPI

 • 25 gjëra për të bërë jashtë
 • Eksperimente të lehta shkencore për t'u bërë në shtëpi
 • Aktivitete të mësimit në distancë për parashkollorët
 • Ide për udhëtime virtuale në terren për të vazhduar një aventurë
 • Fleta pune fantastike matematike për fëmijë
 • Sfidat historike të LEGO-s

FILLO ME NJË kavanoz SHKENCOR!

Klikoni për të marrë Shkencën tuaj FALAS në një kavanozaktivitete!

A e keni parë paketën tonë Mësoni në Shtëpi?

Është perfekt për mësim në distancë ose thjesht për argëtim! Lexoni më shumë rreth tij këtu.

Shiko gjithashtu: Faqe për t'u ngjyrosur për Ditën e Tokës - Kosha të vegjël për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.