35 ide të thjeshta pikture për fëmijët - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Pavarësisht nëse keni një fëmijë që është një Picasso i ri ose thjesht dëshironi të mbani një të vogël të zënë për pasdite me një bojë jo toksike, piktura krijon një eksperiencë arti fantastike dhe të pasur me ndjeshmëri për fëmijët e të gjitha moshave! Këtu do të gjeni mbi 30 ide pikture që janë argëtuese dhe të lehta për t'u pikturuar nga çdo fëmijë.

GJËRAT E LEHTA PËR TË PIKUR PËR FËMIJËT

PSE BËNI ART ME FËMIJËT?

Fëmijët janë natyrshëm kureshtarë. Ata vëzhgojnë, eksplorojnë dhe imitojnë , duke u përpjekur të kuptojnë se si funksionojnë gjërat dhe si të kontrollojnë veten dhe mjedisin e tyre. Kjo liri e eksplorimit i ndihmon fëmijët të krijojnë lidhje në trurin e tyre, i ndihmon ata të mësojnë—dhe është gjithashtu argëtuese!

Arti është një aktivitet i natyrshëm për të mbështetur këtë ndërveprim thelbësor me botën. Fëmijët kanë nevojë për lirinë për të eksploruar dhe eksperimentuar në mënyrë krijuese.

Arti i lejon fëmijët të praktikojnë një gamë të gjerë aftësish që janë të dobishme jo vetëm për jetën, por edhe për të mësuarit. Këto përfshijnë ndërveprimet estetike, shkencore, ndërpersonale dhe praktike që mund të zbulohen përmes shqisave, intelektit dhe emocioneve.

Të bësh dhe të vlerësosh artin përfshin aftësi emocionale dhe mendore !

Arti, qoftë të bësh ajo, të mësuarit për të, ose thjesht duke e parë atë - ofron një gamë të gjerë përvojash të rëndësishme. Me fjalë të tjera, është mirë për ta!

Sigurohuni që të shikoni listën tonë me mbi 50 të aftë për të bërë dhe argëtues projekte artistike për fëmijë !

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI PAKETËN TUAJ FALAS 7 DITE TË SFIDAVE TË ARTIT!

BËRË BJËRË SHTËPI!

Nuk ke nevojë as të shkosh në dyqanin e artit për të filluar! Në vend të kësaj, provoni një nga këto receta bojërash të bëra vetë për një projekt lyerje praktike nga fillimi në përfundim.

 • Bojë me tempera të vezëve
 • Bojë tradicionale
 • Bojë e ngrënshme
 • Bojë e fryrë
 • Bojë me vezullim bore
 • Bojë gishtash
 • Bojëra uji
 • Bojë me erëza
 • Bojë e gazuar
 • Bojë trotuari
 • Bojë bore

IDE PËR PIKTURËN E FËMIJËVE

Nga fëmijët e vegjël te parashkollorët dhe fillore deri në shkollën e mesme, piktura është për të gjithë! Po, edhe 2-vjeçarët mund të argëtohen duke pikturuar! Piktura është e përshtatshme për të vegjlit sepse ofron një përvojë shqisore për ta, zhvillon aftësi të shkëlqyera motorike, u jep atyre praktikë me ngjyrat dhe është thjesht argëtuese! Plus, ne kemi edhe bojë të ngrënshme (të sigurt për shijen)!

Bojë banjoje

A ka mënyrë më të mirë për të mbajtur rrëmujën e pikturës me të vegjlit sesa në banjë! Bëjini fëmijët të bëjnë veprat e tyre të artit që ju mund t'i pastroni lehtësisht.

Bojë e ngrënshme

Bojë e ngrënshme është fantastike për foshnjat dhe të vegjlit që ende vendosin gjithçka në gojën e tyre. Është e lehtë për t'u bërë vetë dhe argëtuese për t'u përdorur. Ai gjithashtu përbën një aktivitet të shkëlqyeshëm për fëmijën dinak të festës!

FINGER PAINT

Pikturimi me gishta në shtëpi është një nga mënyrat më të mira për të rinjtëfëmijët (dhe të mëdhenjtë) për të eksploruar artin!

Pikturë me gisht

PIKTURË ME MIZAVE

Përdorni një furçë mizash si penel, më e lehtë për t'u mbajtur nga duart e vogla.

Pikturë Fly Swatter

PIKTURË ME KUBE AKULL

Bëni ngjyrat tuaja shumëngjyrëshe të akullit të cilat janë të lehta për t'u përdorur jashtë dhe po aq të lehta për t'u pastruar.

YLBERI NË NJË çantë

Ideja e kësaj bojë shumëngjyrëshe në një çantë është një mënyrë argëtuese për të pikturuar me gishta pa rrëmujë.

Shikoni gjithashtu pikturën tonë me mollë në një çantë dhe pikturë me gjethe në një çantë!

Rainbow In A Bag

IDE TË LEHTA PËR PIKTURË PËR FËMIJËT

Eksploro mbi 30 ide të thjeshta për pikturë më poshtë, të cilat janë argëtuese për fëmijët për t'u pikturuar dhe plotësisht të arritshme !

Të gjitha këto ide pikture përdorin teknika të ndryshme arti për të zhvilluar të kuptuarit dhe kënaqësinë e fëmijëve për artin pa e kuptuar as ata!

Mësoni nga artistë të famshëm, provoni aktivitete arti të hapura dhe nganjëherë të çrregullta, ose shtoni pak shkencë në pikturën për STEAM.

PIKTURA ME SODË PJEKE

Ne e duam Eksperimente shkencore me sodë buke, tani bëni art të shkëlqyeshëm me pikturën me sodë buke!

Bojë me sodë buke

PIKURË BLOW

Kashtë në vend të penelave? Absolutisht me lyerje me fryrje.

PIKTURË ME FLLUSKË

Përzieni bojën tuaj me flluska dhe kapni një shkop me flluska. Flisni për një ide pikture të përshtatshme për buxhetin!

PIKTURË ME FLUSHKËMË

Të pëlqen të luajë me mbështjellësin me flluskë dhe të shfaqet! Por a keni menduar ndonjëherëpikturë me mbështjellës flluskë? Sigurohuni që të lini mënjanë paketimin tuaj të ardhshëm me mbështjellës flluskë për të krijuar art të thjeshtë shumëngjyrësh!

Shikoni gjithashtu pikturën me mollë dhe pikturën e kungujve me mbështjellës flluskë.

Printime me mbështjellje me flluska

PIKTURË ME FLUTURA

Bëni një pikturë fluturash me pika, frymëzuar nga artisti i famshëm, Yayoi Kusama. Përfshihet shablloni i printueshëm i fluturës!

PIKTURË TË FLOKËVE TË ÇMENDUR

Ide e rrëmujshme por shumë argëtuese për pikturë; fëmijët do të kënaqen duke provuar këtë pikturë të çmendur të flokëve!

Pikturë me flokë të çmendur

ART PRINTA E KËMBËVE DINOSAURI

Merrni PUSHIM, stampim ose printim me pikturën e dinosaurëve që përdor dinosaurët lodër si penela.

Shiko gjithashtu: Bëni akullore në një qese

PIKTURË ME LULE PIKALE<

Ngjyrosni në skenën tonë të shabllonit të luleve të printueshme me asgjë tjetër veç pikave të pikturuara. Quhet edhe pointillism !

Eksploro më shumë pikturë me pika me Shamrock Dot Art, Apple Dot Art dhe Winter Dot Art.

Pikturë me pika lulesh

PIKTURË LULE

Byeji këto argëtuese të ndritshme dhe plot ngjyra lule me pullat tuaja të bëra vetë, frymëzuar nga artistja e famshme, Alma Thomas.

PIKTURË GJETHERE

Përdorni gjethe të vërteta për të bërë një pikturë të thjeshtë me gjethe të përziera duke përdorur bojëra me bojëra uji dhe shkumësa të bardha si rezistent. Lehtë për t'u bërë për një efekt të mrekullueshëm!

Arti i reziston me shkumësa me gjethe

PIKTURË LEGO

Tullat LEGO janë fantastike për fëmijët për t'u përdorur si pulla. Merrni projektin e printueshëm dhe pikturoni një horizont të qytetit duke përdorur bojëdhe copa LEGO.

PIKTURË MAGNETI

Pikturimi me magnet është një mënyrë fantastike për të eksploruar magnetizmin dhe për të krijuar një vepër arti unike.

Pikturë me magnet

PIKTURË ME MERMAR

Mermeret bëjnë një penel fantastik në këtë aktivitet pikture shumë të thjeshtë për t'u vendosur. Bëhuni gati për artin e procesit që është pak aktiv, pak budalla dhe pak i çrregullt.

Shiko gjithashtu: Bëni një spektroskop DIY - Kosha të vogla për duar të vogla

PIKTURA OCEANIT

Arti i kripës me temën e oqeanit! Kombinoni një përbërës popullor kuzhine dhe pak fizikë për artin dhe shkencën e lezetshme që të gjithë me siguri do t'i pëlqejnë!

PIKTURË SNOW

A mund të pikturosh borën? Ti betcha! Vetëm disa pajisje të thjeshta për të bërë bojën tuaj të bërë në shtëpi dhe për të pasur një ide argëtuese për fëmijët me pikturë dimërore.

PINIKURË PISHORE

Kapni një grusht pishash për një aktivitet fantastik të pikturës me pisha.

Pinekone Pikturë

PIKTURA RAIN

Nxirreni projektin tuaj artistik në natyrë herën tjetër që të bjerë shi! Quhet pikturë shiu!

PIKTURË SË KRIPËS

Edhe nëse fëmijët tuaj nuk janë tip dinak, çdo fëmije pëlqen të pikturojë me kripë dhe bojëra uji ose ngjyrosje ushqimore. Kombinoni shkencën dhe artin me këtë proces të lehtë përthithjeje.

Shikoni gjithashtu pikturën tonë me kripë me gjethe dhe pikturën me kripë me ftokë dëbore!

Pikturë me kripë

PIKTURË TRETORE

Kjo është një mënyrë e mrekullueshme për të dalë jashtë dhe për të pikturuar fotografi. Çfarë mund të jetë më mirë se kaq? Plus, mund ta përgatisni vetë këtë recetë bojëje të bërë vetë!

Provojeni edhe gazin tonëlyerje në trotuar dhe pikturë të fryrë në trotuar!

Bojë e gazuar

Bojë bore

Dëshironi të dini se si të pikturoni një borë të dridhur me pamje të lezetshme? Trajtojeni fëmijët me një seancë lyerjeje të brendshme me këtë recetë shumë të lehtë për t'u bërë bojë bore!

PIKTURË ME FLEK DORËN

Pikturimi ynë me shirit rezistent ndaj flokeve të borës është i lehtë për t'u vendosur dhe argëtues për t'u bërë me fëmijët.

PIKTURË ME NATË DORË

Krijoni një ftesë për të bërë një pikturë të natës me dëborë dimërore. Ky aktivitet i frymëzuar nga Van Gogh është i përsosur për të eksploruar artin e mediave të përziera me fëmijët.

Nata me dëborë

NATA yjore

Provo diçka pak më ndryshe me një projekt artistik të Natës me Yje!

9>PIKTURË SPLATTER

Një lloj aktiviteti pikture i çrregullt, por krejtësisht argëtues, fëmijët do të kenë një shpërthim të madh duke provuar spërkatjen e bojës!

Pikturë Splatter

PIKTURË SPICE

Have një pikturë ndijore me këtë aktivitet të lehtë të pikturimit me erëza me aromë natyrale.

PIKTURË STRING

Pikturimi me tela ose arti me fije është i lehtë për t'u bërë me disa materiale të thjeshta, fije dhe bojë.

Pikturë me fije

PIKTURË ME PIKA TË BRESHKAVE

Pikturimi me pika është një mënyrë e shkëlqyer për të zhvilluar aftësitë e shkëlqyera motorike të fëmijës suaj. Plus, është argëtuese!

Pikturë me pika breshkash

PIKTURË ME PIKË UJI

Një ide e thjeshtë pikture me një ndryshim. Kombinoni shkencën e tensionit sipërfaqësor dhe artit për të pikturuar me pika uji,

GALAXY Bojëra uji

Krijoni pikturën tuaj galaktike të frymëzuar ngabukuria e galaktikës sonë të mahnitshme Rruga e Qumështit.

PIKTURË SË PUSHTË TË UJËS

Provo pikturimin me armë uji për një projekt fantastik të artit të ujit me materiale të thjeshta.

Pikturë me armë uji

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë projekte të lehta artistike për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.