9 Ide Leprechaun Trap For STEM - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A keni provuar ndonjëherë të kapni një leprechaun? Leprechaunët janë djem të vegjël të djallëzuar dhe magjik, kështu që ne kurrë nuk e kemi parë mirë një të tillë. Është një traditë tani për të ndërtuar një kurth leprechaun të Ditës së Shën Patrikut dhe këto idetë e leprechaun-it më poshtë janë vendi i përsosur për të filluar! Zbuloni se si të dizajnoni dhe ndërtoni një kurth leprechaun për argëtim Aktivitetet STEM të Ditës së Shën Patrikut.

KURTHET E THJESHTA LEPRECHAUN PËR FËMIJËT TË BËJEN

SI TË KAPET NJË LEPRECHAUN

Një nga pjesët më të mira të Ditës së Shën Patrikut është projektimi dhe ndërtimi i kurthit të leprechaun! I madh, i vogël, i gjatë, i shkurtër, i gjerë ose i ngushtë! Nuk ka rëndësi kur bëhet fjalë për këtë aktivitet argëtues STEM të Ditës së Shën Patrikut. Fëmijëve u pëlqen të përpiqen të kapin një leprechaun!

Vendosni kurthin tuaj të leprechaun një natë përpara ditës së Shën Patrikut dhe zbuloni se çfarë lë pas një leprechaun në një kurth. Ndoshta disa monedha ari ose një thesar ose dy!

Një kurth i thjeshtë leprechaun mund të ndërtohet nga artikujt që gjeni nëpër shtëpi ose sende të lira në dyqane dollarësh. Kënaqësia qëndron në krijimin e ideve të dizajnit duke përdorur gjërat që tashmë i keni. Ka shumë mënyra të shkëlqyera për të shijuar STEM me një buxhet! Shikoni idetë tona të kompletit Leprechaun Trap STEM.

Ylberët, një shamrock, tenxhere e vogël e zezë, monedha ari ose bukuroshe fati dhe shumë ngjyra jeshile janë gjëra argëtuese që duhen përfshirë kur bëni leprechaun tuaj kurth. Djali im sugjeroi që të blinim 10 thasë me skita për t'i lënë në vendin tonëkurth leprechaun, por unë përmenda se një leprechaun është vetëm një shok i vogël!

Sigurohu që të bashkohesh me ne ndërsa fillojmë muajin mars me shumë aktivitete STEM të Ditës së Shën Patrikut dhe shumë receta të mrekullueshme të slimes të Ditës së Shën Patrikut! Pushimet janë koha e përkryer për të provuar aktivitete të reja dhe tërheqëse STEM!

Kliko këtu për të marrë pa pagesë ndërtimin e një kurthi leprechaun të printueshëm!

SI PËR TË BËRË NJË KUTH LEPRECHAUN

Po kërkoni ide për të bërë një kurth leprechaun? Shikoni një mënyrë argëtuese për të përdorur materiale rreth shtëpisë për të ndërtuar një kurth të thjeshtë leprechaun! Nëse keni një grup fëmijësh, inkurajoni të gjithë të sjellin një enë të preferuar nga koshi i riciklimit në shtëpi për këtë projekt të lehtë.

Kthejeni këtë në një aktivitet të hapur STEM të Ditës së Shën Patrikut. Vendosni në dispozicion një shumëllojshmëri materialesh. Më pas bëni fëmijët të krijojnë një model kurthi leprechaun dhe ta planifikojnë atë. Më pas, ata mund të futen në ndërtimin e kurthit të tyre të leprechaun, duke përdorur aftësi matematikore, duke testuar ide, për të zgjidhur pikat e dobëta të problemeve dhe duke shpikur mekanizma të kapjes (makinat e thjeshta).

Përndryshe, ndiqni udhëzimet tona më poshtë. Ndërtoni këtë kurth leprechaun me kapele të gjelbër me një ylber, shkallë shumëngjyrëshe dhe disa monedha ari si karrem për të kapur një leprechaun.

Mund të bëni gjithashtu një palë dylbi leprechaun (rrotullat e letrës higjienike të ngjitura së bashku), në mënyrë që të mund të kujdeseni për të. Mos i mbyll sytë që mund të humbasëshai!

Shiko gjithashtu: Aktivitete të luajtjes në akull gjatë gjithë vitit! - Kosha të vogla për duar të vogla

FURNIZIMET:

 • Enë bosh me tërshërë
 • Flotë jeshile, e zezë dhe e verdhë
 • Furnizime për cupcake
 • Zije me ngjyra shkopinj
 • Fije jeshile e qëndisjes
 • Pastruesit e tubave të kuqe, portokalli, të verdhë, jeshile dhe blu
 • Monedha ari me çokollatë
 • Glitter jeshile
 • Sharpie
 • Gërshërë
 • Ngjitës i nxehtë/pistoletë me ngjitës të nxehtë

SHIKONI KËTO KËSHILLA:

Kontejnerët: Lini mënjanë një shumëllojshmëri kutish ose kontejnerësh në mënyrë që të mund të keni një shumëllojshmëri të disponueshme kur të jetë koha për të ndërtuar kurthe leprechaun. Kartona të mira për t'u mbledhur janë kuti të ndryshme paketimi, kuti këpucësh, bombola tërshërë, kuti drithërash dhe kuti vezësh!

 • Materialet e shkallëve: Mblidhni sende të vogla për ndërtimin e shkallëve si degëza, shkopinj, kruese dhëmbësh, shkopinj kokoshkash, copa LEGO, kashtë ose pastrues tubash.
 • Artikuj shtesë për të bërë veçori të veçanta si ylberë (letër ndërtimi, shami, bojë, markera ose balte.)
 • Vendosni për karremin tuaj të leprechaun . A do të shkosh me monedha ari, qindarka me shkëlqim, kaca, drithëra Lucky Charms apo diçka tjetër?
 • A planifikon të përfshish një tenxhere të zezë si ato të paraqitura në fund të ylber? Po konfeti?
 • Cili do të jetë mekanizmi i kapjes? Një portë që mbyllet, një vrimë për të rënë, një shkop që thyhet, një kuti që bie apo një ide tjetër?

UDHËZIME LEPRECHAUN TRAP

HAPI 1. Filloduke mbuluar pjesën e jashtme të enës tuaj të tërshërës (ose ndonjë) me shami të gjelbër ose letër jeshile dhe sigurojeni me ngjitës të nxehtë. Përndryshe, ju mund ta lyeni enën tuaj të gjelbër, ngjyra ylberi ose ari.

HAPI 2. Hiqeni kapakun nga sipër, gjurmoni atë në një copë shami jeshile, prerë, vendoseni kapakun prapa ndizni dhe ngjisni ndjesinë e nxehtë në pjesën e sipërme të kapakut.

HAPI 3. Vizatoni një rreth më të madh në shaminë e gjelbër, priteni dhe ngjiteni në fund të enës me tërshërë.

HAPI 4. Prisni një copë të gjatë të hollë shamie të zezë, mbështilleni dhe ngjitësin e nxehtë rreth fundit të "kapelës".

HAPI 5. Prisni një drejtkëndësh të verdhë dhe më pas prisni një drejtkëndësh jashtë qendrës së saj. Ngjitni shiritin e zi të ndjerë.

HAPI 6. Për të bërë shkallën tuaj të ylberit, ngjitni mjaft shkopinj artizanal së bashku për së bashku për të qenë pak më i gjatë se kapela.

HAPI 7. Me kujdes Pritini dhe ngjisni copa me ngjyra të shkopinjve artizanal për shkallët e shkallëve dhe ngjiteni në kapelë.

HAPI 8. Ngjitni pastruesit e tubave në pjesën e pasme të kapelës në formën dhe modelin e një ylberi: e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile dhe blu.

HAPI 9. Vendosni një grusht monedhash ari në majë të kapelës.

HAPI 10: Kurthi i rrotullës së Leprechaun

Tani për sistemin e kurthit të rrotullave, ngjitni 3 ose 4 shkopinj të gjelbër së bashku për së bashku për së gjati dhe një horizontalisht në krye dhe ngjiteni në kapelë.

Hapni një vrimë në pjesën e poshtme të një shtrese jeshile keku keku dhe lidhni një pjesë e vargutpërmes vrimës.

Mbulojeni lehtë kordonin rreth shkopit të sipërm artizanal, duke e varur mbi kapelë. Tërhiqeni kordonin për të shtrënguar kurthin. Kur të vijë leprechaun, ju mund ta lëshoni kordonin!

HAPI 11. Prisni një shkop të verdhë artizanale dhe një pjesë katrore të shamisë. Shkruani "ari falas" në shami dhe ngjiteni në shkopin e verdhë të artizanatit. Spërkateni me shkëlqim dhe ngjisni kapelën.

MË SHUMË IDE TË KUTHIT LEPRECHAUN PËR FËMIJË

Klikoni në lidhjet më poshtë për më shumë ide për kurthe leprechaun. Unë përfshiva një përzgjedhje kurthe leprechaun që përdorin një shumëllojshmëri materialesh.

Bëni një Kurth Leprechaun LEGO nga tulla LEGO dhe një pllakë bazë.

Kapni një leprechaun me një Resort Leprechaun nga Nënat dhe Munchkins të ndërtuara nga kartoni. Ai përfshin rrugën e vet të skitles me ylber!

Kurseni kutitë e drithërave për këtë kurth të thjeshtë Leprechaun nga Crafts By Amanda.

Ky kurth i lezetshëm leprechaun nga Buggy dhe Buddy përfshin një shteg të thjeshtë ylberi, shkallë teli dhe tabela.

Përdor artikuj nga koshi i riciklimit për të bërë këtë Kurth Leprechaun të thjeshtë nga JDaniels4'smom .

Ndërtoni një Kurth Leprechaun në Kopsht Mini për të kapur një Leprechaun. Shihni foton më poshtë.

Shiko gjithashtu: Slime Farë Chia - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

MË SHUMË AKTIVITETET E DITËS SË ST PATRICKS

Pikturë LeprechaunArtizanat me shamrock letreBingo e Ditës së Shën PatrikutKatçe RainbowPikturë ShamrockAktivitetet STEM të Ditës së Shën Patrikut

NDËRTO NJË KUTH LEPRECHAUN

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë IDE TË DITËS SË ST PATRICK!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.