Acidet, bazat dhe shkalla e pH - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Acidet dhe bazat janë të rëndësishme për shumë procese kimike në jetën e përditshme. Gjithashtu reaksionet acido-bazike si soda e bukës dhe uthulla jonë bëjnë një kimi të këndshme për fëmijët! Mësoni se si mund të identifikoni një acid dhe një bazë, dhe si të matni aciditetin dhe alkalinitetin e tretësirave me shkallën e pH. Plus, shumë shembuj të jetës reale të reaksioneve acid-bazë për t'i provuar! Ne e duam argëtimin, kiminë praktike për fëmijë!

ÇFARË JANË ACIDET DHE BAZAT?

ÇFARË JANË ACIDET DHE BAZAT?

Acidet janë substanca që kanë jone hidrogjeni dhe mund të dhurojnë protone. Acidet kanë një shije të thartë dhe mund ta kthejnë letrën e lakmusit në të kuqe. Ata gjithashtu mund të reagojnë me metale të caktuara për të prodhuar gaz hidrogjeni.

Shumë lëngje frutash si lëngu i boronicës së kuqe, lëngu i mollës dhe i portokallit janë acide të dobëta. Lëngu i limonit dhe uthulla janë acide pak më të forta.

Bazat janë molekula që mund të pranojnë jonet e hidrogjenit. Bazat kanë një shije të hidhur dhe mund të kthejnë letrën e lakmusit në blu. Ata ndjehen të rrëshqitshëm në prekje dhe mund të neutralizojnë acidet.

Shiko gjithashtu: Eksperimente karamele për Halloween - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Shumë perime kanë baza të dobëta në to. Një bazë më e fortë do të ishte amoniaku shtëpiak. Shembuj të tjerë të bazave përfshijnë sapunin dhe sodën e bukës.

REAKSIONET E BAZËS ACIDIKE

Çfarë ndodh kur një acid reagon me një bazë? Kur një acid dhe një bazë po aq e fortë kombinohen, ato neutralizohen dhe nivelet e pH anulojnë secilin. Reaksioni prodhon një kripë dhe ujë, i cili ka një pH neutral.

ÇFARËËSHTË SHKALLA PH?

Shkalla e pH-së është një mënyrë për të matur se sa acid ose bazë është një substancë. Gama e shkallës së pH është nga 0 në 14. Acidet janë substanca që kanë një pH nga 0 në 7, ndërsa bazat kanë një pH mbi 7. Uji i pastër ka një pH prej 7, që është neutral dhe që do të thotë se nuk është as acid. ose një bazë.

Ne përdorim shkallën e pH për të matur aciditetin ose bazicitetin (alkalinitetin) e substancave sepse na ndihmon të kuptojmë se si këto substanca mund të ndikojnë tek gjallesat dhe mjedisi. Gjithashtu mund të na ndihmojë të marrim vendime më të mira për kimikatet që përdorim dhe si i përdorim ato.

Testimi i pH

Nëse doni të testoni për acide dhe baza në shtëpi, pse të mos bëni vetë Treguesi i pH nga lakra e kuqe. Në varësi të pH-së së lëngut, lakra merr nuanca të ndryshme rozë, vjollcë ose jeshile! Është jashtëzakonisht interesante për t'u parë dhe fëmijët e duan atë!

Largohuni>>> Treguesi i lakrës së kuqe

PROJEKTE SHKENCORE

Po punoni në një projekt panair shkencor? Pastaj shikoni këto burime të dobishme më poshtë dhe sigurohuni që të rrëmbeni paketën tonë të panairit shkencor të printueshëm falas! RI! Përfshin acid & bazat dhe variablat e printueshme .

  • Projektet e panairit të lehtë shkencor
  • Këshillat e projektit shkencor nga një mësues
  • Science Fair Board Ide

Kape këtë paketë të projektit shkencor FALAS për të filluar sot!

EKSPERIMENTET E BAZËS SË ACIDEVE

Uthull dheEksperimentet e sodës së bukës janë reaksione klasike acido-bazike. Do të gjeni gjithashtu eksperimente që përdorin vetëm një acid si uthulla ose lëng limoni. Ne kemi kaq shumë shembuj argëtues të reaksioneve acid-bazë në jetën reale që fëmijët tuaj do të duan t'i provojnë! Shikoni këto eksperimente acid-bazike më poshtë.

Eksperimenti me balonë

Fryni një tullumbace me sodë buke dhe uthull.

Raketë me shishe

Bëni një raketë nga një shishe uji me një reagim uthull dhe sode buke. Ky eksperiment me siguri do të jetë i shkëlqyeshëm!

Acidi limoni dhe soda e bukës

Ne mblodhëm disa nga frutat tona të preferuara agrume për të eksperimentuar me një reagim argëtues acid-bazë. Cili frut bën reaksionin më të madh kimik; portokall apo limon?

Mesazhet sekrete të boronicës

Lëngu i boronicës dhe soda e bukës është një tjetër eksperiment argëtues acid-bazë për t'u provuar. Plus, zbuloni se si mund ta përdorni për t'i dërguar mesazhe sekrete një miku.

Dancing Corn

Grumbullimi i misrit ose kërcimi i misrit duket si magji, por në të vërtetë është një variant argëtues i acidit- reagimi bazë, sode buke dhe uthull.

Eksperimenti i misrit vallëzues

Eksperimenti i vezës në uthull

A mund të bëni një kërcim veze? Çfarë ndodh me guaskën? A kalon drita nëpër të? Zbuloni kur shtoni një vezë në një enë me uthull.

Limonadë e gazuar

Zbuloni se si ta ktheni një reagim me bazë acidi në një pije të gazuar!

Vullkani i limonit

Bëni një vullkan limoni të gazuar kur shtonisodë buke në lëng limoni.

Vullkani i sodës së bukës dhe uthullës

Merrni reagimin e sodës së bukës dhe uthullës jashtë me një vullkan të lehtë sandbox!

Kripë Vullkani i brumit

Bëni projektin tuaj shkencor të vullkanit të bërë vetë nga brumi i kripës, soda e bukës dhe uthull.

Vullkani i brumit të kripës

Vullkani i gazuar nga slime

Kjo është shumë larg një nga recetat më të lezetshme të slimes që kemi deri më tani, sepse kombinon dy gjëra që duam: bërjen e zhulit dhe reagimet e uthullës së sodës së bukës. Mësoni se si të bëni një recetë unike për slime duke eksperimentuar gjithashtu me acide dhe baza!

Vytja e vezëve me uthull

Këtu është një mënyrë argëtuese për të ngjyrosur vezët e vërteta me një reagim acid-bazë.

Gavokë deti në uthull

Çfarë ndodh kur ju vendosni një guaskë në uthull? Cilat janë efektet e acidifikimit të oqeanit? Eksploroni se çfarë ndodh me guaskat në uthull.

Shiko gjithashtu: Aktiviteti ushqimor i ciklit shkëmbor të shpërthimit të yjeve - kosha të vegjël për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.