Aktivitetet e muajit të historisë së zezë

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

1 shkurti fillon Muaji i historisë së zezë për fëmijët, pavarësisht nëse mësoni në shtëpi ose në klasë! Po pyesni se çfarë aktivitetesh mund të bëni për muajin e Historisë së Zezë? Unë kam mbledhur të gjitha zanatet e mia të preferuara të Muajit të Historisë së Zezë dhe aktivitetet shkencore në këtë postim për ju! Ne kemi shumë burime për të eksploruar burra dhe gra të famshme në STEM gjatë gjithë vitit.

AKTIVITETET E MUAJIT TË HISTORISË TË ZEZEVE

ÇFARË ËSHTË MUAJI I HISTORISË TË ZEZEVE?

Muaji i historisë së zezë nuk është vetëm për fëmijët! Është një kohë e bukur për të festuar historinë dhe arritjet e amerikanëve zezakë ndër vite.

Mund ta festoni me lehtësi Muajin e Historisë së Zezakëve në klasë ose në shtëpi me fëmijët tuaj duke i prezantuar ata me ikona të pabesueshme afrikano-amerikane gjatë historisë!

Gjithashtu, shikoni Aktivitetet tona të popujve indigjenë për fëmijët!

Të mësosh për amerikanët ikonë me ngjyrë nuk duhet të jetë i mërzitshëm! Fëmijëve u pëlqen të gjejnë njerëz të cilëve mund t'u drejtohen dhe ka shumë heronj unikë në komunitetin e zi!

Gjithashtu, mësoni për festën afrikano-amerikane të Kwanzaa me zanatin tonë Kwanzaa Kinara.

PAKETA E AKTIVITETEVE TË MUAJIT TË HISTORISË TË ZEZE

Ne na pëlqen të festojmë historinë me fëmijët tanë nëpërmjet të mësuarit praktik. Përdorni një ose të gjitha këto aktivitete STEM ose vepra artizanale të Muajit të Historisë së Zezë më poshtë (ose gjatë gjithë vitit) për t'i ndihmuar fëmijët të mësojnë rreth këtyre shkencëtarëve të mahnitshëm,inxhinierë dhe artistë!

Merr këtë paketë mujore të historisë së zezë të bërë për ty:

Eksploro 10 burra dhe gra të famshme me ngjyrë që kanë ndihmuar në formimin e historisë së vendit tonë nëpërmjet fjalëve dhe veprimeve të tyre!

Do të gjeni kode sekrete, projekte ngjyrosëse, projekte inxhinierike, lojëra dhe më shumë ! Kjo paketë mund të përdoret për mosha të ndryshme, duke përfshirë 5-10 vjeç. Nëse do ta lexoni me zë të lartë në një klasë ose do t'i lejoni fëmijët të lexojnë informacionin vetë, kjo varet nga ju!

KUSH ËSHTË PËRFSHIRË:

  • Maya Angelou
  • Ruby Bridges
  • Mae Jemison
  • Barack Obama
  • Martin Luther King Jr.
  • Garret Morgan
  • Mary Jackson
  • Elijah McCoy
  • Mavis Pusey Project Pack
  • Matthew Henson Project Pack

AKTIVITETET E MUAJIT TË HISTORISË ZEZE PËR FËMIJË

NDËRTO NJË SATELIT

Evelyn Boyd Granville ishte gruaja e dytë afrikano-amerikane që mori një doktoraturë. në matematikë nga një universitet amerikan. Ndërtoni një satelit të frymëzuar nga arritjet e Evelyn Boyd Granville.

Ndërtoni një satelit

NDËRTO NJË SHTETLE KËTËSIMORE

Kush është Mae Jemison? Mae Jemison është një inxhiniere, mjeke dhe ish-astronaute e NASA-s. Ajo u bë gruaja e parë me ngjyrë që udhëtoi në hapësirë ​​në bordin e Space Shuttle Endeavour.

Shiko gjithashtu: Si të bëni një xham zmadhues - kosha të vegjël për duar të voglaNdërtimi i një anijeje

PLANETARI DIY

Shkencëtari i famshëm, Neil deGrasse Tyson është njëAstrofizikan amerikan, shkencëtar planetar, autor dhe komunikues i shkencës. Ndërtoni planetarin tuaj dhe eksploroni yjësitë pa pasur nevojë për teleskop.

Shiko gjithashtu: Zentangle e Krishtlindjeve (e printueshme falas) - Kosha të vogla për duar të vogla

Mund ta provoni gjithashtu këtë aktivitet arti të galaktikës me bojëra uji që paraqet edhe Tyson!

PROJEKTI I TUNELIT TË ERËS

Frymëzuar nga shpikësi dhe shkencëtarja Mary Jackson, studentë mund të zbuloni fuqinë e një tuneli me erë dhe shkencën që qëndron pas tij.

KURORË PËR SHTURIM DORE

Krijoni një kurorë të personalizuar me gjurmë dore me fëmijët tuaj që simbolizon diversitetin dhe shpresën në festimin e Muajit të Historisë së Zezë . Një zanat i thjeshtë i muajit të historisë së zezë për fëmijët!

LULET E ALMA's

Fëmijve do t'u pëlqejë t'i pikturojnë këto lule të ndritshme me pullat e tyre të bëra vetë, frymëzuar nga artistja Alma Thomas.

Thomas ishte gruaja e parë afrikano-amerikane që pati një ekspozitë vetjake në Muzeun Whitney të Artit Amerikan të Nju Jorkut, dhe ajo ekspozoi pikturat e saj në Shtëpinë e Bardhë tre herë.

VETE BASQUIAT PORTRETI

Artisti, Basquiat pikturoi shumë autoportrete. Si në portretet e tij ashtu edhe në autoportretet e tij, ai eksploron identitetin e tij si një njeri me prejardhje afrikano-amerikane.

Pikturat e tij ishin homazhe për figurat historike afrikano-amerikane, muzikantët e xhazit, personalitetet sportive dhe shkrimtarët.

BASQUIAT ART

Ky është një tjetër projekt arti argëtues me temë Basquiat fëmijët do ta duan!

Autoportret me shirit

KOLLAZI LORNA SIMPSON

Lorna Simpson është një artiste e rëndësishme afrikano-amerikane, e cila jeton dhe punon në Nju Jork. Ajo është bërë e njohur për veprat e saj unike të artit që kombinojnë fotografitë me fjalët.

PRINTIMET ME MËSHTIM TË FLUSHAVE

Ky aktivitet printimi me mbështjellës me flluska është i mrekullueshëm për fëmijët më të vegjël. Frymëzuar nga arti abstrakt shumëngjyrësh i piktores amerikane, Alma Thomas. Një artiste që i pëlqente të buzëqeshte dhe të pikturonte me ngjyra të ndezura që i bënin pikturat e saj të dukeshin të lumtura dhe të gjalla.

ZEMËR E STAMPEDUR

Një zanat tjetër argëtues i frymëzuar nga artistja afrikano-amerikane, Alma Thomas.

ARTI I RRETHIT ALMA THOMAS

Alma Thomas ishte gjithashtu e njohur për stilin e saj abstrakt të modeluar dhe për ngjyrat e saj të gjalla.

FAQJA E AKTIVITETEVE TË MUAJIT TË HISTORISË TË ZËZE!

Shkarkoni këtë faqe falas të ideve të muajit të historisë së zezë për një burim të shpejtë në planifikimin e mësimit tuaj të ardhshëm. Klikoni këtu ose në imazhin e mëposhtëm.

MË SHUMË GJËRA TË BËNË PËR FËMIJËT TË BËJNË

Easy STEM ProjectsMjeshtëri dimëroreShtypshura për Shën Valentin

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.