Aktiviteti i shkrirjes së pemës së Krishtlindjes - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 18-08-2023
Terry Allison

Bëje shkencën emocionuese me një kthesë argëtuese festash! Shkenca e Krishtlindjeve është një nga mënyrat tona të preferuara për të kaluar një ditë para festës! pema jonë e Krishtlindjeve që shkrihet është kimi e përsosur për festat dhe gjithashtu një eksperiment i mrekullueshëm shkencor i Krishtlindjeve për fëmijët!

SHKRIMI I PEMËVE PËR EKSPERIMENTIN SHKENCOR TË KRISHTLINDJEVE

AKTIVITETET SHKENCORE TË KRISHLINDJEVE

Djali im po pret me padurim pemën tonë të Krishtlindjes këtë vit! Atij i pëlqeu llumi ynë i pemës së Krishtlindjes dhe stolitë tona shumë të lezetshme shpërthyese!

Reaksioni kimik i sodës së bukës dhe uthullës është një nga eksperimentet tona të preferuara shkencore për fëmijët e vegjël! A nuk janë aktivitetet STEM për fëmijët vetëm më të mirat? Shikoni

Aktivitetet tona shkencore të Krishtlindjeve janë argëtuese, të lehta për t'u vendosur dhe nuk kërkojnë kohë. Ju mund të merrni të gjitha materialet që ju nevojiten kur bëni blerjet tuaja për Krishtlindje! Eksperimentet shkencore të Krishtlindjeve madje mund të shndërrohen në një numërim argëtues për Krishtlindjet.

Pema e Krishtlindjeve është një temë e mrekullueshme për t'i dhënë shkencës tuaj festive dhe aktiviteteve STEM. Ne kemi një koleksion argëtues të aktiviteteve STEM të Pemës së Krishtlindjes për shkencën, inxhinierinë dhe më shumë!

SI FUNKSIONON?

Shkenca nuk duhet të jetë e ndërlikuar për fëmijët e vegjël. Thjesht duhet t'i bëjë ata kurioz për të mësuar, vëzhguar dhe eksploruar. Ky aktivitet i shkrirë i pemës së Krishtlindjes ka të bëjë me një reaksion kimik të ftohtë midis sodës së bukës dheuthull. Ky është një eksperiment i mrekullueshëm për fëmijët që do të krijojë një dashuri për shkencën.

Soda e bukës është një bazë dhe uthulla është një acid. Kur kombinoni të dyja, prodhoni një gaz të quajtur dioksid karboni. Ju mund të shihni, dëgjoni, ndjeni dhe nuhatni reaksionin kimik. Këtë mund ta bëni edhe me agrumet! A e dini pse?

Shiko gjithashtu: Pikturë me vargje për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

Aktivitetet shkencore me temën e Krishtlindjeve, si eksperimenti ynë i pemëve me shkrirje ose gaz, është një mënyrë vërtet argëtuese dhe unike për t'i futur fëmijët e vegjël në botën e kimisë. Ndërtoni një themel të fortë tani dhe do të keni fëmijë që i duan shkencat më vonë!

Kënaquni pushimet me ide argëtuese dhe të thjeshta për lojërat shqisore dhe shkencore që përdorin furnizime të përditshme. Kthejeni atë në një kalendar shkencor ose numërimin mbrapsht STEM. Shkoni në kuzhinë për shkencë. Le të fillojmë!

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI PAKETËN TUAJ FALAS TË NUMËRIMIT mbrapsht të Krishtlindjeve!

SHKRIRIMI I PEMËVE TË KRISHTLINDJEVE

DO TË DUHET:

  • pjata letre për t'i bërë në formë koni
  • sodë buke
  • uthull
  • ujë
  • tema
  • ngjyrosje ushqimore
  • tas, lugë, një tabaka për t'u futur në ngrirje
  • shishe me shishe, pikatore ose baster

SHKRIMI I PEMËVE SET UP

HAPI 1. Ju jeni duke bërë një përzierje sode buke të formueshme, por nuk doni të përfundoni as me oobleck! Ngadalë shtoni mjaft ujë në mënyrë që të mund ta paketoni së bashku dhe të mos shpërbëhet.Shkëlqimi dhe teminat bëjnë një shtesë argëtuese!

Dëshirohet një teksturë e paketueshme dhe disi e formueshme! Shumë e lëngshme dhe nuk do të ketë as një gaz të shkëlqyeshëm!

HAPI 2. Ju mund të përdorni pjata letre të formuara në formë koni për mykun tuaj të pemës. Ose nëse keni akses në ato gota me mbështjellës me kone bore, ato janë gjithashtu një opsion i shpejtë.

Do të ishte një sfidë e madhe STEM për të formuar pjatën e rrumbullakët në një formë koni!

HAPI 3. Paketoni përzierjen e sodës së bukës fort në format e konit! Mund të fshehni edhe një figurë të vogël plastike ose një lodër brenda. Si thua për një babagjysh të vogël?

HAPI 4. Ngrije për disa orë ose bëje një ditë më parë! Sa më të ngrira të jenë, aq më shumë do të duhet për të shkrirë pemët me gaz!

HAPI 5. Nxirrni pemët tuaja të Krishtlindjeve nga ngrirja dhe hiqni mbështjellësin e letrës! Ato mund të lihen për pak në fillim nëse ju duhen për t'u ngrohur pak dhe koha juaj e aktivitetit është e kufizuar.

HAPI 6. Vendosni një tas me uthull dhe një shishe me shishe për të fëmijët për të shkrirë pemët e tyre të Krishtlindjeve me sodë buke.

Me dëshirë, mund ta ngjyrosni edhe uthullën me ngjyrë jeshile. Nëse keni nevojë të përshpejtoni procesin e shkrirjes, shtoni pak ujë të nxehtë në uthull!

Ai e pëlqeu aktivitetin tonë shkencor të sodës së bukës me shkrirjen e pemës së Krishtlindjes po aq sa e donte aktivitetin tonë të burrë dëbore që shkrin!

Shiko gjithashtu: Pikturë Turtle Dot (Printueshme Falas) - Kazanët e vegjël për duart e vogla

MË SHUMË AKTIVITETE SHKENCAVE TË KRISHTLINDJEVE

Sfida e Santa STEMBending Candy CanesSanta SlimeElf Snot SlimeShpërbërëse Candy CandyCandy Cane Bath Bomb

SHKRIMI I PEMËVE TË KRISHTLINDJEVE PËR SHKENCA SODA PJEKËS

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë eksperimente shkencore argëtuese të Krishtlindjeve.

AKTIVITETET BONUS KRISHTLINDJE PËR FËMIJË

Klikoni në imazhet e mëposhtme për më shumë aktivitete argëtuese për Krishtlindje për fëmijët!

Mjeshtëri e KrishtlindjeveAktivitetet e STEM-it të KrishtlindjeveZbukurime të Krishtlindjeve DIYIde për kalendarin e ardhjesZije për pemën e KrishtlindjesReceta për zhul e Krishtlindjeve

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.