Bëni aktivitetin e zhulit dimëror për shkencën e dimrit

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Kush është Jack Frost? Ai është akulli, bora, dimri, stuhitë dhe çdo gjë tepër e ftohtë, natyrisht. Një nga kujdestarët ose figurat legjendare të fëmijëve, Jack Frost i pëlqen të gjitha gjërat jashtëzakonisht të ftohta. Djali im e do personazhin Jack Frost dhe sugjeroi një Jack Frost-y ide slime dimërore për seancën tonë të ardhshme të prodhimit të slimes të bërë në shtëpi.

RECETA E JACK FROST'S WINTER SLIME PËR FËMIJË!

EASY WINTER SLIME

Slime jonë dimërore është një përzierje e shkëlqyeshme e shkëlqyeshme e blusë së akullt dhe të bardhës dimërore, e mbushur me shkëlqim xhingël, shkëlqim holografik, tema dhe shkëlqim të rregullt! Ngrita një shirit tjetër shuplakash me përzierje slime për të krijuar teksturat tona verbuese pasi kemi bërë slime.

Kjo është receta jonë më e preferuar dhe themelore e slime-it të bërë në shtëpi që mund ta visheni për çdo stinë apo festë. Është receta e zhulit me tretësirë ​​të kripur, por ju mund të përdorni gjithashtu recetat tona të tjera bazë për zhul, duke përfshirë recetën e niseshtës së lëngshme dhe recetën e boraksit.

Më pëlqen absolutisht elasticiteti i këtij llumi të ftohtë, dimëror dhe rrotullimi i mrekullueshëm i ngjyrave bën një përvojë vërtet argëtuese për fëmijët.

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slimet tona të festave, sezonale dhe të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara për slime!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në tonëfotografi, por unë do t'ju tregoj gjithashtu se cila nga recetat e tjera bazë do të funksionojë gjithashtu! Zakonisht, ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me slime.

Këtu ne përdorim recetën tonë Saline Solution Slime . Slime me tretësirë ​​të kripur është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Katër përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej një solucion të kripur?

Ne marrim kripën tonë zgjidhje në dyqan ushqimore! Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në farmacinë tuaj.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni solucionin e kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj e ngjitësit ne gjithmonë preferojmë recetën tonë bazë 2 përbërësish për slime glitter.

MBAJTJENI NJË FESTË PËR BËRJEN SLIME NË SHTËPI OSE SHKOLLË!

Gjithmonë mendoja se slime ishte shumë e vështirë për t'u bërë , por pastaj e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak zgjidhje të kripur dhe zam PVA dhe filloni! Ne kemi bërë edhe slime me një grup të vogël fëmijësh për një slimeparti ! Kjo recetë slime më poshtë bën gjithashtu një slime të shkëlqyer për t'u përdorur në klasë!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar në mënyrë që të mund të trokas aktivitetet!

—>>> KARTAT FALAS RECETËS SLIME

RECETA SLIME SLIME

Unë gjithmonë i inkurajoj lexuesit e mi të lexojnë listën tonë të rekomanduar të furnizimeve të slimes dhe Si të rregulloni slime  Udhëzues përpara se të bëni slime për herë të parë. Është e lehtë të mësosh se si të rezervoni qilarin tuaj me përbërësit më të mirë të slimit!

Nëse keni nevojë të përdorni një recetë të ndryshme bazë për zhul, klikoni në zgjedhjet e mëposhtme:

 • Receta e lëngshme me niseshte
 • Receta Borax Slime

JU DUHET:

Sigurohuni që të shikoni furnizimet tona të rekomanduara për të bërë slime për të parë se cilat produkte ne më pëlqen të përdor!

 • Ngjitës i pastër shkollor i larë PVA
 • Sodë buke
 • Slucion i kripur (e rëndësishme: duhet të përmbajë borat natriumi dhe acid borik)
 • RECETA E SLIME DIMËRORE:

  Ne kemi përdorur recetën tonë të solucionit të kripur, por ju mund të përdorni ndonjë nga këto! Kontrolloni secilën prej tyre për të vendosur se cila funksionon më mirë për ju dhe furnizimet tuaja.

  Nëse lëvizni deri në fund, do të gjeni shtesëburime të dobishme zhul për të bërë zhul të mrekullueshëm gjatë gjithë vitit. Slime është shkencë dhe mund të lexoni më shumë rreth kësaj më poshtë.

  Për më tepër, nëse gjithçka që keni është ngjitës i bardhë, slime do të jetë akoma shumë argëtuese, por shikoni pak të ndryshme në ngjyrë. Ne bëmë një slime me temë argëtuese të ngrirë për ata adhurues të filmave Frozen atje.

  A e keni parë koleksionin tonë të preferuar RECETA PËR SNOW SLIME ? Ne kemi llum burrë dëbore të shkrirë, zhul të rremë të borës dhe më shumë!

  SI TË BËJMË SLIME DIMËRORE

  Do të gjeni recetën tonë kryesore për kripë slime ndodhet këtu , dhe gjithashtu ka një video ku ne bëjmë këtë slime shumë të lezetshëm. Shikoni fotot tona më poshtë dhe gjeni më shumë udhëzime më poshtë.

  Ne bëmë dy grupe të plota slime, njëra me ngjyrë blu të hapur dhe tjetra një e bardhë opake dimërore. E vetmja recetë e slimes që do t'ju japë një zhul vërtet të qartë është receta e boraksit. Ne e përdorëm atë për slimin tonë të bërë në shtëpi flok dëbore që duhet parë gjithashtu.

  Mund ta bëni secilën grumbull veç e veç dhe më pas t'i vendosni në tabaka. Shtoni shishe me shkëlqim dhe tema në zonën tuaj të punës. Lërini fëmijët të përziejnë në kombinimet e tyre të teminës dhe shkëlqimit!

  Zakonisht, ne i përziejmë me këto artikuj gjatë përgatitjes së slimes, por është gjithashtu shumë argëtuese t'ia hedhim sipër zhulit dhe ta gatuajmë atë në zhul. 3>

  SI TËBËNI SLIME DIMËRORE ME kripur:

  HAPI 1:  Në një tas përzieni 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës  për t'u kombinuar plotësisht.

  HAPI 2: Tani është koha për të shtuar shkëlqim apo konfeti! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të bizhuterive!

  Nuk mund të shtoni kurrë shumë shkëlqim! Përzieni shkëlqimin dhe ngjyrën në përzierjen e ngjitësit dhe ujit.

  HAPI 3: Përzieni 1/4- 1/2 lugë çaji sodë buke.

  Soda e bukës ndihmon për të forcuar dhe formuar zhul. Ju mund të luani me sasinë që shtoni, por ne preferojmë midis 1/4 dhe 1/2 lugë gjelle për grumbull. Gjithmonë më pyesin pse keni nevojë për sodë buke për zhul. Soda e bukës ndihmon për të përmirësuar qëndrueshmërinë e zhulit. Mund të eksperimentoni me raportet tuaja!

  HAPI 4: Përzieni me 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përzieni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit. Kjo është saktësisht sa do t'ju duhet me markën Target Sensitive Eyes, por markat e tjera mund të ndryshojnë pak!

  Nëse slija juaj ende ndihet shumë ngjitëse, mund t'ju nevojiten disa pika të tjera tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtosh gjithmonë, por nuk mund ta heqësh . Tretësira e kripur preferohet mbi solucionin kontaktues.

  Shiko gjithashtu: Receta për slime ushqimore marshmallow - kosha të vogla për duar të vogla

  HAPI 5: Filloni të gatuani zhul! Në fillim do të duket e ngurtë, por thjesht punoni me tuajinduart dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

  KËSHILLA PËR SLIME: Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me këtë zhul është të hidhni disa pika të tretësirës së kripur në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

  Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë aktivizuesit (solucion i kripur) redukton ngjitshmërinë dhe përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë.

  SI E RUAJNI SLIME?

  Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

  Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

  Ne kemi burimet më të mira për t'i parë përpara, gjatë dhe pasi të bëni(Fjalë kyçe) zhul! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e llumit më lart!

  SHKENCA E FJALËS KYÇE

  Ne gjithmonë dëshirojmë të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi përreth këtu! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

  Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

  Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

  Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

  Shiko gjithashtu: Eksperimenti i osmozës së ariut me gomë - kosha të vogla për duar të vogla

  Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Teksa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit!

  A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

  Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja!Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

  A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

  E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

  • NGSS Kindergarten
  • NGSS Klasa e Parë
  • NGSS Klasa e Dytë

  SHIKONI IDE MË SHUMË ARGËZUESE PËR DIMËR

  • Më shumë receta për slime me tema dimërore
  • Fëmijët e shkencës dimërore i duan
  • Kartat FALAS sfiduese Winter STEM për printim

  MË SHUMË BURIME PËR KRIJEN E SLIME!

  Ju do të gjeni gjithçka që keni dashur të dini për të bërë slime të bërë në shtëpi pikërisht këtu, dhe nëse keni pyetje, thjesht më pyesni!

  • SI TË NDËRKONI SLIME STICKY
  • SI TË NXHENI SLIME NGA RROBAT
  • 21+ RECETA TË LEHTA PËR SLIME SHTËPIE
  • SHKENCA E FËMIJËVE SLIME MUND TË KUPTOJNË!
  • PËRGJIGJE PËR PYETJE TË LEXUESVE!
  • LISTA TUAJA E FURNIZIMIT TË SLIME
  • EMITAT FALAS TË PRINTUARA SLIME!
  • PËRFITIMET E MADHËSHME QË NJOFTEN NGA BËRJA E SLIME ME FËMIJË!

  ARGËTIM ME LEHTË PËR TË BËRË SLIME DIMËRORE

  Provo më shumë receta argëtuese për slime të bëra në shtëpi pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

  Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog vetëm për një recetë!

  Merrni recetat tona bazë për slime në një format të thjeshtë për t'u printuar kështu që jumund të eliminojnë aktivitetet!

  —>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.