Bëni Lule Playdough me printim FALAS

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Një aktivitet i thjeshtë pranveror, bëni lule nga brumi i lojërave me tapetin tonë falas të printueshëm të brumit të luleve. Zgjidhni një nga recetat tona të thjeshta të brumit të lojës dhe tapetit të brumit për të krijuar pjesë të ndryshme të rritjes së një luleje. Plus, është një mundësi e shkëlqyeshme për të praktikuar aftësi të shkëlqyera motorike, njohje të ngjyrave dhe formave dhe numërim ndërsa mësoni se si rriten bimët.

AKTIVITET ME LULE PËR PARASHKOLLOR

AKTIVITETET E PRANVERËS

Të mësosh për natyrën është e rëndësishme, por edhe loja! Ju kemi mbuluar me aktivitetet tona lozonjare pranverore. Bëjini fëmijët të krijojnë lule argëtuese brumi, diell për lojë dhe pika uji. Përmirësoni aftësitë e shkëlqyera motorike me një temë argëtuese pranverore.

Nëse keni dashur një aktivitet të lehtë mësimor lojërash për ta ndarë me fëmijët tuaj, do t'ju pëlqejë ky aktivitet i luleve pranverore. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkarkoni shtresën tonë falas të printueshme të brumi për lojë më poshtë , të bëni një grumbull brumë për lojë të bërë vetë (ose të përdorni të blerë në dyqan) dhe të filloni!

A keni dashur të filloni një kopsht i lehtë lulesh me fëmijët tuaj? Këtu janë disa bimë të shkëlqyera për të filluar! Mësoni rreth luleve të lehta për t'u rritur! Ose provoni të rritni një kokë bari dhe t'i bëni një prerje flokësh!

Rritja e luleveKokat e barit në një filxhan

Çfarë i nevojitet një bime për t'u rritur?

Kjo rrogoz brumi për lojë është një mundësi e mrekullueshme për të shtuar pak shkencë pranverore! Çfarë ka nevojë për një bimë apo lule për t'u rritur? Sigurohuni që ta bëni këtë pyetje ndërsa luani me shfaqjenbrumë!

 • Një bimë ose lule ka nevojë për tokë dhe hapësirë ​​që rrënjët e saj të rriten!
 • Një bimë ose lule ka nevojë për dritë dielli, ujë dhe dioksid karboni për të bërë ushqim!

Bëj brumë për lojë rozë

Ose brumë lojërash të verdhë ose vjollcë… Çfarë ngjyre do t'i bëni lulet tuaja të brumit?

Shikoni recetën tonë të njohur pa gatuaj brumë për lojë për të përgatitur grumbullin tuaj të brumit të bërë vetë.

—>>> Shkoni këtu për të gjetur të gjitha recetat tona të brumit.

Shiko gjithashtu: Artizanati me gjurmët e Vitit të Ri - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Playdough Flowers falas për printim

Shkarkoni dhe printoni tapetin e lulëzimit të luleve më poshtë. Për qëndrueshmëri dhe lehtësi përdorimi, sigurohuni që ta laminoni tapetin përpara përdorimit ose vendoseni në një mbrojtës fletësh.

Shiko gjithashtu: Slime niseshteje e lëngshme vetëm me 3 përbërës! - Kosha të vogla për duar të vogla

Klikoni më poshtë për të marrë dyshekun tuaj të printueshëm të brumit të luleve.

Më shumë dyshekë Playdough falas për fëmijë

Shtoni të gjitha këto dyshekë falas për brumin e lojës në aktivitetet tuaja shkencore të mësimit të hershëm!

 • Rainbow Playdough Mats
 • Riciklimi Dyshek Playdough
 • Skeleton Playdough Mats
 • Weather Playdough Mats
 • Pend Playdough Mats
 • Çfarë ka nevojë një bimë Mats Playbrum
 • Në kopsht Playdough Mat
 • Ndërtimi i luleve Playdough Mats
 • Insektet Playdough Mats

Më shumë aktivitete parashkollore pranverore

Shikoni një sërë aktivitetesh parashkollore pranverore që ju mund të bëni me fëmijët tuaj, nga bimët dhe farat deri te koshat ndijor dhe më shumë!

Aktivitetet e bimëve parashkolloreAkull luleshShkrihetKoshi ndijor i pranverësKartat e Bingos të Kafshëve

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.