Bëni Santa Slime për Krishtlindje - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Ky është sezoni për t'u bërë kreativ me slime , dhe ne jemi deri në bërryla në zhul këtu duke bërë pikërisht këtë! Këtë herë ne i kemi zbukuruar enët tona të slime me tema festive të Krishtlindjeve. recetat tona të thjeshta për slime të Krishtlindjeve të bëra në shtëpi do t'i mbushin kavanozët tuaj me zhul të mrekullueshëm çdo herë. Slime Santa, renë, dhe slime pema e Krishtlindjeve janë një hit!

FESTIVE SLIME SANTA FOR KRISHTLINDJE!

EASY CHRISTMAS SLIME

Fëmijëve u pëlqen të luajnë me slime të Krishtlindjeve në ngjyrat e tyre të preferuara të slime! Bërja e slimes është edhe më argëtuese kur shtoni shkëlqim dhe ngjyra të Krishtlindjeve. Kemi mjaft aktivitete për Krishtlindje për të ndarë dhe gjithmonë po shtojmë më shumë.

Ne na pëlqen të shtojmë një ton shkëlqim dhe këtë herë kemi përdorur shkëlqim xhingël që është pak më i gjatë se shkëlqimi i zakonshëm. Mendoj se shkëlqimi i xhingël shton një teksturë argëtuese për të përfaqësuar gëzofin e drerit, gjilpërat e pemës dhe pëlhurën e kapelës së Santa.

Shtimi i ngjyrosjes së ushqimit është gjithashtu një mënyrë e thjeshtë për të krijuar një argëtim temë. Përzierje speciale si rruaza dhe këmbanat e tingullit ose teminat thjesht do ta bëjnë slimin tuaj edhe më argëtues për të luajtur.

Shikoni slimin tonë argëtues të Krishtlindjeve të bërë në shtëpi që e kemi bërë për të përfaqësuar Rudolfin, kapelën e Babagjyshit dhe një Krishtlindje të dekoruar pemë. Nuk jemi të sigurt dinak, por u argëtuam duke dekoruar kontejnerët tanë edhe pse janë të thjeshtë!

Oh dhe slime është gjithashtu shkencë, prandaj mos e humbisniinformacione të shkëlqyera mbi shkencën që qëndron pas këtij llumi të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona fantastike të slime dhe shikoni sa e lehtë është të bësh slime-n më të mirë!

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slime-t tona të festave, sezonale dhe të përditshme përdorin një të tillë nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në fotografitë tona, por gjithashtu do t'ju tregoj se cilën nga Receta të tjera bazë do të funksionojnë gjithashtu! Zakonisht ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me slime.

Këtu ne përdorim recetën tonë të tretësirës së kripur Slime. Slime me tretësirë ​​të kripur është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Katër përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej solucionin e kripur?

Ne e marrim tretësirën tonë të kripur nga dyqani ushqimor! Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në farmacinë tuaj.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni solucionin e kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmerit priren të jenë njëpak më ngjitëse se ngjitësi i rregullt i pastër ose i bardhë i Elmer-it, dhe kështu për këtë lloj zam ne preferojmë gjithmonë recetën tonë bazë të slime me shkëlqim me 2 përbërës.

SHKENCA E SLIMEVE TË KRISHTLINDJEVE

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkenca të bëra nga slime këtu përreth! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

Shiko gjithashtu: Bojë ushqimore për art ushqimor argëtues! - Kosha të vogla për duar të vogla

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

  • NGSS Kindergarten
  • NGSS Klasa e Parë
  • NGSS Klasa e Dytë

RECETA E SLIMEVE TË KRISHTLINDJEVE

DO TË DUHET (PER GRUP):

Shih listën e furnizimeve të rekomanduara

  • 1/2 filxhan Pastro ose Ngjitës i bardhë PVA School
  • 1 lugë gjelle tretësirë ​​e kripur (duhet të përmbajë acid borik dhe borat natriumi)
  • 1/2 filxhan ujë
  • 1/4-1/2 lugë gjelle Pjekje Sode
  • Ngjyrosje ushqimore, shkëlqim
  • Furnizime artizanale {pompome, sy google, letër ndërtimi, gërshërë, shirit, ngjitës ose armë me ngjitës të nxehtë
  • Kontejnerët me slime

SI TË BËNI SLIME TË KRISHTLINDJEVE

HAPI 1:  Në një tas përzieni 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan zam   mirë që të bashkohen plotësisht.

0> HAPI 2: Tani është koha për të shtuar ngjyrën dhe shkëlqimin tuaj të ushqimit! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të bizhuterive!

Nuk mund të shtoni kurrë shumë shkëlqim! Përzieni shkëlqimin, aksesorët e Krishtlindjeve (shih më poshtë) dhe ngjyrën në përzierjen e ngjitësit dhe ujit.

HAPI 3: Përzieni 1/4- 1/2 lugë çaji sodë buke.

Soda e bukës ndihmon për të forcuar dhe formuar zhul. Ju mund të luani me sasinë që shtoni, por ne preferojmë midis 1/4 dhe 1/2 lugë gjelle për grumbull. Gjithmonë më pyesin pse keni nevojë për sodë buke për zhul. Soda e bukës ndihmon për të përmirësuar qëndrueshmërinë e zhulit. Mund të eksperimentoni me raportet tuaja!

HAPI 4: Përzieni me 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përzieni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit. Kjo është saktësisht sa do t'ju duhet me markën Target Sensitive Eyes, por markat e tjera mund të ndryshojnë pak!

Nëse slija juaj ende ndihet shumë ngjitëse, mund t'ju nevojiten disa pika të tjera tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtosh gjithmonë, por nuk mund ta heqësh . Tretësira e kripur preferohet mbi solucionin kontaktues.

HAPI 5: Filloni të gatuani zhul! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

KËSHILLA PËR SLIME: Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me këtë slime është të hidhni disa pika tretësirë ​​të kripurnë duart tuaja përpara se të merrni slime.

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTELA FALAS RECETËS SLIME

SANTA SLIME

Ne shtuam një pompon argëtues për të krijuar një recetë slime me temën e kapelës së Santa! Ju gjithmonë mund të shtoni sytë e Google në enë gjithashtu.

SLIME E PEMËS SË KRISHTLINDJES

Ne hodhëm një grusht rruaza plastike shumëngjyrëshe në recetën tonë të slimes për Krishtlindje! Shtoni një pom pom të verdhë për një yll ose bëni një yll letre për ta shtuar në pjesën e sipërme të enës!

Shiko gjithashtu: Sfida e varkave me kashtë STEM - kosha të vogla për duar të vogla

RUDOLPH SLIME

Gulë renë me gëzof për Rudolph . Shtuam zingle, hundë të kuqe dhe disa sy google! Ai gjithashtu ka nevojë për disa brirë. Ne përdorëm ngjitës të pastër me ngjyrosje ushqimore kafe dhe shkëlqim xhingël ari. Ju mund të shihni se gjatësia e shkëlqimit të xhingël është më e gjatë se shkëlqimi i zakonshëm në fotot më poshtë.

Ky slime i Krishtlindjeve do të ishte një sukses i shkëlqyeshëm për fëmijët për ta bërë dhe për t'u dhënë miqve ose për një aktivitet në një festë pushimi! Lërini fëmijët të dekorojnë kontejnerët e tyre dhe të dalin me temat e tyre. Ju furnizoni me ngjyra, shkëlqim dhe pajisje artizanale!

SLIME TË THJESHTË KRISHTLINDJEVE SHTËPIE PËR LUAJEN E PUSHIMIT!

Ne kemi shumë receta të tjera për slime për Krishtlindje për të ndarë! Klikoni në foton më poshtë për të parësi të bëjmë slime me aromë xhenxhefili, slime me gëzof nga kallami karamele dhe shumë të tjera slime me tema argëtuese për festat!

Ne gjithashtu kënaqemi duke provuar të gjitha llojet e shkencës për Krishtlindje dhe STEM aktivitete këtu! Rritni kristale, ndërtoni struktura, bëni qumësht magjik dhe eksperimente më argëtuese për Krishtlindje. Përfshin gjithashtu ide të printueshme falas!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një mënyrë të thjeshtë për të printuar formatin që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.