Bëni vetë topin tuaj të vorbullës së ajrit - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 20-07-2023
Terry Allison

A jeni gati të luani me shkencën dhe të bëni një lodër shkencore të bërë në shtëpi që shpërthen topa ajri? PO! Tani, ne kemi bërë disa gjëra të bukura në të kaluarën, si raketa me balona, ​​katapultë dhe poppers, por ky aktivitet fizik merr tortën! Nuk ka vrapim pas marshmallows së largët nga katapulta me këtë top ajri DIY !

TOP AJRORI SHTËPIE PËR FËMIJË!

BËRË AIR BLASTER TUAJ

A e keni dëgjuar ndonjëherë këtë gjëegjëzë? Unë jam kudo, por ju nuk më shihni - çfarë jam unë? Përgjigja është ajri! Është rreth nesh, por zakonisht është i padukshëm. Mund të mësoni më shumë rreth ajrit dhe fizikës së thjeshtë se si funksionon ky top ajri në fund të kësaj faqeje. Ajri është gjithandej rreth nesh dhe megjithëse nuk mund ta shohim, ne mund t'i shohim efektet e tij në një ditë me erë, me erë dhe stuhi me siguri.

ÇFARË ËSHTË NJË VORTEKS AJRI TOPI?

Në përgjithësi nuk mund të shihni një vorbull ajri nëse nuk ka një pjesë të mirë të grimcave në ajër si tymi. Megjithatë, ju mund t'i shihni efektet e tij duke bërë këtë top ajri argëtues! Një top vorbull ajri lëshon vorbulla ajri në formë krofoli - të ngjashme me unazat e tymit, por më të mëdha, më të forta dhe të padukshme. Vorbullat janë në gjendje të ngacmojnë flokët, të shqetësojnë letrat ose të fryjnë qirinj pasi keni udhëtuar një distancë të shkurtër.

A keni nevojë të përdorni një filxhan për të bërë topin tuaj ajror? A mund të jetë një shishe në vend të kësaj? Një shishe tashmë ka më të vogël të përsosurfund konik! Dhe a kemi nevojë për një brez gome? Jo. Ka funksionuar! Vorbulla jonë me 2 copë, shishe dhe tullumbace, funksionon!

Dhe është shumë interesante! Shikojeni.

//youtu.be/sToJ-fuz2tI

TOP AJRI DIY

Siç e përmendëm më lart, ky është një aktivitet shkencor super i thjeshtë që fëmijët mund ta bëjnë bëni shpejt! Natyrisht, nëse doni të shpenzoni kohë duke pikturuar dhe dekoruar shishen, mund të zgjasë pak më shumë, por kjo është në rregull!

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e Ciklit të Jetës së Apple - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Po kërkoni informacione të thjeshta për procesin shkencor dhe faqe falas të ditarit?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Paketa FALAS e procesit shkencor

JU DUHET:

  • Shishe plastike
  • Tullumbace
  • Bojë ose ngjitëse (opsionale)

SI TË BËNI NJË TOP AJRI

HAPI 1: Së pari, dëshironi të pritni skajet e shishes dhe balonës siç tregohet në foton më poshtë.

HAPI 2: Zbukuroni shishen nëse dëshironi! (Opsionale) Ky hap mund të bëhet para ose pas hapit tjetër në varësi të asaj që dëshironi t'i bëni atij.

Shiko gjithashtu: Ide për numërimin mbrapsht të 25 ditëve të Krishtlindjeve - kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 3: Më pas do të dëshironi të shtrini balonën mbi fundin e shishes siç tregohet më poshtë.

U krye! Ju keni bërë një top super të thjeshtë vorbull ajri të mrekullueshëm për të shpërthyer ajrin.

SI TË PËRDORNI TOPI TUAJ AJRI

Duke përdorur fundin e shishes me tullumbace, për të thithur në thelb ajrin prapa, më pas mund të synoni dhe qëlloniqë ajroset nga pjesa e përparme e shishes. Ju madje mund të rrëzoni domino me atë forcë ajri! E mahnitshme! Thjesht shtrini fundin e balonës dhe lëreni të shkojë.

Çfarë mund të rrëzoni me topin tuaj të vorbullës së ajrit? Mund të provoni të bëni objektiva letre, të vendosni tuba peshqirësh letre, gota dhe më shumë! Gjuajtje e gatshme për qëllime!

SI FUNKSIONON NJË TOP AJRI?

Ky top me vorbull ajri mund të jetë shumë i thjeshtë për t'u bërë, por përfshin gjithashtu disa shkencë të shkëlqyera për të mëso edhe ti! Nëse vërtet dëshironi t'i mbani fëmijët të angazhuar me shkencën, bëjeni argëtuese dhe praktike!

Siç u përmend më herët, ne nuk mund të shohim ajrin, por mund të shohim efektet e ajrit që lëviz nëpër pemë, topin e plazhit duke u fryrë nëpër lëndinë dhe madje edhe koshin e zbrazët të plehrave ndërsa fryn jashtë rrugës dhe në rrugë. Ju gjithashtu mund të ndjeni ajrin kur fryn erë! Ajri përbëhet nga molekula (oksigjen, azot dhe dioksid karboni) edhe nëse nuk mund t'i shihni ato në një ditë me erë, sigurisht që mund t'i ndjeni ato!

Pse lëviz ajri? Në përgjithësi, është për shkak të presionit të ajrit të shkaktuar nga ndryshimet e temperaturës dhe lëviz nga presioni i lartë në presion të ulët. Kjo është kur shohim stuhi që shfaqen, por mund ta shohim edhe në një ditë të zakonshme me një erë të butë.

Megjithëse temperatura është një pjesë e madhe e ndryshimit të presionit, ju gjithashtu mund ta bëni atë ndryshim presioni veten me këtë projekt top ajri të ftohtë! Ajri blaster krijon një shpërthim ajri qëqëllon nga vrima. Edhe pse nuk mund ta shihni, ajri në fakt formon një formë donuti. Diferenca në presionin e ajrit nga ajri që lëviz me shpejtësi përmes hapjes krijon vorbullën rrotulluese që është mjaftueshëm e qëndrueshme për të udhëtuar nëpër ajër dhe për të trokitur mbi një domino!

Testoni se çfarë tjetër mund të rrëzoni!

MË SHUMË GJËRA PËR TË BËRË ARGËZUESE

  • Furrë diellore DIY
  • Bëni një kaleidoskop
  • Projekte të automjeteve vetëlëvizëse
  • Ndërtoni një qift
  • Bëni gurë të pikturuar
  • Buncy Ball DIY

BËRNI TUAJ TOP TUAJ AIR VORTEX SOTAY!

Kliko në lidhjen ose në imazhin e mëposhtëm për më shumë aktivitete fizike fantastike për t'u provuar.

Po kërkoni informacione të thjeshta të procesit shkencor dhe faqet e revistës falas?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Paketa FALAS e procesit shkencor

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.