Bomba për banjë të Halloween-it për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Kimi në vaskën e banjës me bomba të ndezura të kokës së syrit të Halloween-it që mund ta bëni lehtësisht me fëmijët. Eksploroni një reaksion kimik të ftohtë midis një acidi dhe një baze ndërsa jeni të pastër! Ne i duam aktivitetet e thjeshta shkencore për fëmijët!

BOMBAT E FIZZUES PËR DASHJË HALLOWEEN PËR FËMIJËT

SI TË BËJMË BOMBA DASHJI HALLOWEEN

Fëmijët do të kenë Argëtim rrëqethës i pastër me këto bomba banjosh aromatike me sy googl. Ato janë po aq argëtuese për t'i bërë fëmijët, ashtu edhe për t'u përdorur në banjë!

Kjo recetë për bomba banjoje e bërë në shtëpi është padyshim më e përshtatshme për fëmijët sesa versionet e blera që mund të përmbajnë shumë përbërës artificialë! Përpiquni të shmangni aromat e rreme, ngjyrosjet artificiale dhe shkëlqimin!

PSE BOMBAT E BASHKËS SHKËRUAJNË?

Pjesa më e mirë e bombave të banjës është sigurisht, veprimi i gazit, i cili në fakt është një reaksion kimik. Kimi në vaskën e banjës!

Bombat e banjës çelin kur uji shkakton një reagim midis një acidi, acidi citrik dhe një baze, sode buke. Zakonisht ne e shohim këtë në një nga eksperimentet tona të vullkanit, si vullkani ynë i kungujve.

Kjo bombë banje është bërë me acid citrik, siç gjendet në agrumet. a keni parë një vullkan limoni?

Shiko gjithashtu: Aktiviteti Frida's Flowers (Free Printable) - Little Bins for Little Hands

Është bërë gjithashtu me bikarbonat natriumi ose sodë buke, e cila është një bazë. Reagimi shkakton shkumëzimin që mund të shihni dhe dëgjoni sepse acidi dhe baza kombinohen për të krijuar një gaz të quajtur dioksid karboni.

JU MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU:  Shkenca e shkrepjesEksperimentet

Fakt argëtues, niseshteja e misrit ndihmon në ngadalësimin e reaksionit kimik!

Ky reagim gjithashtu ndihmon në copëtimin e bombës së banjës për të çliruar çdo thesar të fshehur dhe aromë që keni shtuar!

BOMBAT E BASHKËS SHTËPI

JU DUHEN:

 • 1 filxhan sodë buke

 • ½ filxhan acid citrik

 • ½ filxhan kripëra epsom

 • ½ filxhan niseshte misri

 • 2 lugë. vaj kokosi

 • Pluhur mike jeshile e çelur

 • Sytë googly

 • Mollëku i bombës së banjës

 • Shishe me spërkatje me ujë

 • Opsionale – Vaj esencial

SI TË BËNI BOMBA NË BASH HALOWEEN

1. Kombinoni të gjithë përbërësit e thatë, duke përfshirë pluhur mike derisa të arrini ngjyrën tuaj të dëshiruar. Ju duhet vetëm pak pasi ngjyra është shumë e gjallë.

2. Më pas, shtoni vaj esencial të zgjedhur në forcën e aromës që ju pëlqen, filloni me 12 pika. Livanda është një zgjedhje e shkëlqyer për një zhytje relaksuese para gjumit. Për një të vogël me nuhatje që mund të shtoni eukalipt, duhet ta zgjoni në mëngjes çdo vaj esencial agrume do ta bëjë këtë!

3. Lagni ngadalë përzierjen tuaj dhe përziejeni me duar, vetëm një spërkatje me ujë derisa të jeni në gjendje ta shtrydhni dhe të ruajë formën e saj, çdo më i lagësht dhe reagimi i gazit do të zhduket shumë shpejt!

4. Vendosni një sy google në fund të gjysmës së kallëpit, shtonipërzieni dhe paketoni fort, vazhdoni të shtoni sytë dhe paketoni derisa të mbushet secila gjysmë, shtypini fort.

Lërini bombat tuaja të banjës të thahen për disa orë derisa të ngurtësohen plotësisht. . Zakonisht i lë të ulen gjatë natës.

SHIKON GJITHASHTU: Bërja e sapunit të Halloween

5. Hiqeni me kujdes bombën e banjës së Halloween-it me sy googly nga kallëpi dhe mbajeni të thatë derisa të jeni gati për t'u përdorur.

IDE MË SHUMË ARGËZUESE PËR HALLOWININ

 • Ide për slime për Halloween
 • Eksperimentet shkencore të Halloween
 • Kalendari STEM i Halloween
 • Librat me kungull & Aktivitete

LEHTË PËR TË BËRË BOMBA NGA HALLOWEEN PËR FËMIJË

Klikoni në imazhin më poshtë për më shumë aktivitete argëtuese të Halloween për fëmijë.

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Shiko gjithashtu: Eksperimenti Jack Pumpkin i Kalbur - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

—>>> Aktivitete FREE STEM për Halloween

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.