Brumë me re kungull - kazana të vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Bumi i reve i bërë në shtëpi me kunguj është me të vërtetë një trajtim i veçantë ndijor i vjeshtës për fëmijët. Angazhoni shqisën e prekjes, nuhatjes dhe shikimit me recetën tonë të lehtë për t'u përgatitur dhe shijuar, brumin e reve, të bërë në shtëpi me kungull. Receta jonë tradicionale e brumit të reve të bëra në shtëpi është një hit në çdo kohë të vitit dhe kaq e thjeshtë për t'u përgatitur nga përbërësit, vë bast se i keni tashmë në dorë!

Brumë shtëpie me re kungull

Jam i emocionuar edhe një herë që do të jem pjesë e një grupi përrallor që ju sjell 31 Days of ABC të organizuar nga Leanna of All Done Monkey. Çdo ditë të tetorit, një bloger i ndryshëm po ndan një aktivitet të mrekullueshëm letrash. Shikoni faqen kryesore të 31 Days of ABC këtu për të parë të gjitha shkronjat! Deri në fund të tetorit, do të keni një burim unik të aktiviteteve të letrave! Sot është radha ime dhe po ndaj shkronjën P me brumin e vërtetë të reve të bëra në shtëpi me kungull.

Brumë reje shtëpiake me kungull

Bruri me re është kaq i lehtë dhe argëtues për t'u bërë dhe e shkëlqyeshme për çdo ditë! Është një ditë vjeshte me shi këtu, kështu që a është më mirë një kohë për të bërë një brumë të shpejtë të bërë vetë nga retë. Unë do ta konsideroja këtë shije të sigurt për fëmijët më të vegjël që do të thotë se nuk është e dëmshme nëse gëlltitet një sasi e vogël, por gjithmonë mbikëqyret. Ky brumë reve i bërë në shtëpi është një ëndërr e kuzhinës. 3 përbërës!

Furnizimet e nevojshme:

  • Kan ose enë (ky është nga dyqani i dollarit)
  • 6 gota miell
  • 1 Kupë me vaj
  • 1/3 filxhan osepra e kungullit (i konservuar)
  • Erëza (opsionale)
  • Mini kunguj (dyqan dollarësh ose dyqan artizanale)
  • Pagur kungull
  • Lugë dhe enë të vogla
  • Shkronja P luan lodra brumi

Bëni brumin tuaj shtëpiak të reve të kungullit thjesht duke i përzier të gjitha së bashku në koshin tuaj! Është më mirë edhe për përzierjen në vend të një luge. Unë e bëj këtë pjesë pasi djalit tim nuk e pëlqen ndjesinë e saj në fillim, por bën mirë me produktin e përfunduar. Brenda një minutë apo më shumë, ju keni një brumë të mrekullueshëm të formueshëm, të aftë për t'u ndërtuar, të bërë vetë nga retë!

Lojë ndijore e brumit të resë shtëpiake me kungull

Si luajtëm me brumin e reve të bërë në shtëpi me kunguj? Ka kaq shumë përvoja të thjeshta të të mësuarit të hershëm që vijnë nga aktivitetet e lojës shqisore si kjo. Për serinë 31 Ditët e ABC-së, qëllimi ynë kryesor ishte shkronja P. Ne flasim për P është për kungull dhe përdorëm mjetet tona të luajtjes së shkronjës P për të bërë Ps. Doja t'i merrja fjalët tona me shkronjën P përtej kungullit, kështu që u ulëm së bashku dhe dolëm me mijëra fjalë P ndërsa manipulonim brumin e reve! Sa fjalë P mund të mendoni me fëmijën tuaj? Kjo lojë shqisore ka krijuar ndërveprim të mrekullueshëm social si dhe përpunim ndijor me prekje.

Shiko gjithashtu: Si të bëni slime me krem ​​rroje - kosha të vogla për duar të vogla

Ne gjithashtu na pëlqen të numërojmë, kështu që me radhë i fshehim kunguj dhe i nxirrnim nga kungulli ynë i bërë në shtëpi brumë reje me lugët tona. Unë kisha tashmë 20 kunguj, kështu qëAi bëri gjithashtu një aktivitet të përsosur të numërimit 1-20! E dinim se sa të tjera do të duhej të gjenim pasi të numëronim ato që ishin gjetur tashmë. Përdorimi i lugës është një punë e shkëlqyer motorike!

Ky brumë i thjeshtë re, i bërë në shtëpi me kunguj, ishte arna perfekte e kungujve për P është për lojën ndijore të kungullit! Pse të mos përgatisni një grumbull këtë vjeshtë për lojën tuaj me kunguj!

Shiko gjithashtu: Topa të shtrydhur mollësh - kosha të vogla për duar të vogla

Koleksioni ynë i brumërave me re, duke përfshirë çokollatën e nxehtë dhe biskotën e Krishtlindjes!

Vizitoni Gjithçka Mbaruar Majmun për secilën shkronjë të alfabetit!

Më shumë lojë e mrekullueshme me kungull

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.