Eksperiment shkencor i kristalit të kungullit për 5 aktivitet me kunguj të vegjël

Terry Allison 21-07-2023
Terry Allison

5 kunguj të vegjël të ulur në një portë! Përveçse këto 5 kunguj të vegjël janë në të vërtetë një eksperiment shkencor me kristal kungull . Çfarë aktiviteti argëtues shkencor i vjeshtës apo i Halloween-it për t'u shoqëruar me një libër klasik. Rritja e kristaleve me fëmijët është vërtet e lehtë për t'u bërë nëse bëni kristale kripe me letër ndërtimi ose kristale klasike boraks me pastrues tubash, është një aktivitet i shkëlqyer kimi për fëmijët. Kombinoni eksperimentet klasike shkencore me temat argëtuese që fëmijët duan!

EKSPERIMENT I SHKENCËS SË KRISTALIT TË KUNGULLIT PËR FËMIJË!

Pra, çfarë ndodh kur 5 kunguj të vegjël ulen në një portë? Ata kthehen në kunguj kristal! Vitin e kaluar ne në fakt kristalizuam një mini kungull të vërtetë, shikoni këtu. Këtë vit, një eksperiment shkencor me kristal kungulli për pastrimin e tubave ishte në rregull!

Këtë vit ne bëmë një kthesë në aktivitetin klasik të rritjes së kristaleve të pastrimit të tubave duke i përdredhur pastruesit tanë të tubave në formën e kungujve . Nëse dëshironi, kunguj abstraktë. Jam i sigurt se mund të bëhesh pak më elegant dhe të krijosh sfera si kjo zanat për pastrimin e tubave të kungujve me rruaza 3D.

Rritja e kristaleve është një aktivitet shkencor argëtues që mund ta shndërroni gjithashtu në një eksperiment shkencor. Ne do t'ju tregojmë se si ta bëni këtë më poshtë! Le të fillojmë. Sigurohuni që të merrni një kopje të këtij libri klasik për fëmijët më të vegjël!

FURNIZIMET

Lidhjet e filialit të Amazon të përfshira për lehtësi.

Pastruesit e tubave portokalli

Tubacion jeshil/kafePastrues

Pluhur boraksi

Ujë

lugë gjelle

lugë

Kavanoza qelqi {Kavanozët Mason me gojë të gjerë funksionojnë më së miri

Shiko gjithashtu: Çantat që dalin për argëtim në natyrë - kosha të vogla për duar të vogla

Kupa matëse

Sëlla ose lapsa

KONFIGIMI I THJESHTË

Filloni duke përdredhur tubin portokalli pastrues në forma kungulli. Ne përdorëm një pastrues të tërë tubash për kungull. Ju mund t'i shtrëngoni ato pak për të qenë më të gjata ose më të rrumbullakëta sipas dëshirës. Secili do të jetë padyshim unik!

Ne shtuam një kërcell të gjatë pastrues tubash të gjelbër i cili shërben gjithashtu si një mënyrë për të pezulluar kungujt në tretësirë. Ju gjithashtu mund të bëni kafe dhe të shtoni gjethe ose të bëni një hardhi kaçurrelë! Kaq shumë opsione për krijimtarinë, saqë përbën gjithashtu një projekt artizanal të shkëlqyeshëm për shkencëtarët më dinak. Punon gjithashtu bazë!

Mbështillni bishtat rreth një hell ose laps. Mundohuni të mos prekni anët ose pjesën e poshtme pasi ato do të jenë të vështira për t'u hequr. Ju gjithashtu mund të përdorni vargun nëse mendoni se duhet t'i ulni ato më poshtë në tretësirë.

Përzieni zgjidhjen tuaj! Këtu hyn shkenca në aktivitet sepse ju keni mundësinë të mësoni për përzierjet dhe zgjidhjet e ngopura!

SHIKONI: Të gjitha idetë tona të Shkencës së Vjeshtës dhe STEM!

Për të bërë:

Raporti i boraksit me ujin është 3 lugë gjelle me 1 filxhan, kështu që ju mund të përcaktoni sa keni nevojë. Ky eksperiment për të bërë 5 kunguj të kristaltë kërkoi 4 filxhanë dhe 12 lugë gjelle të ndara midis kontejnerëve.

Ju.duan ujë të nxehtë. Unë e çoj ujin vetëm në valë. Matni sasinë e duhur të ujit dhe përzieni sasinë e duhur të pluhurit të boraksit. Nuk do të shpërbëhet. Do të jetë me re. Kjo është ajo që dëshironi, një zgjidhje e ngopur. Kushtet optimale të rritjes së kristalit!

Mund të lexoni më shumë për rritjen e kristalit, por le të fillojmë me bazat. Ajo që bëtë në fillim të projektit quhet tretësirë ​​e ngopur.

Boraksi është pezulluar në të gjithë tretësirën dhe mbetet i tillë ndërsa lëngu është i nxehtë. Një lëng i nxehtë do të mbajë më shumë boraks sesa një lëng i ftohtë! Molekulat në ujin e nxehtë janë shumë më larg njëra-tjetrës sesa në ujin e ftohtë duke lejuar që uji të mbajë më shumë nga solucioni i boraksit.

Ndërsa tretësira ftohet, molekulat kthehen më afër njëra-tjetrës dhe grimcat vendosen të përzierjes së ngopur. Grimcat e vendosura formojnë kristalet që shihni. Papastërtitë mbeten prapa në ujë dhe kristale si kubikë do të formohen nëse procesi i ftohjes është mjaft i ngadalshëm.

Nëse tretësira ftohet shpejt, do të krijohen kristale në formë të çrregullt për shkak të papastërtive që janë kapur gjatë procesit .

LËRËNI TË QEHET TË PATRAZUAR për 24 orë, por sigurohuni që të vëzhgoni ndryshimet që shihni se po ndodhin. Hiqeni nga solucioni dhe lëreni të thahet në një peshqir letre.

JA KU MUND TË EKSPERIMENTOJMË!

I mbuluar vs E pambuluar

Për këtëeksperiment i veçantë zgjodhëm të mbulonim një nga kavanozët me letër kallaji për të ngadalësuar procesin e ftohjes. Ne gjetëm një sasi më të madhe kristalizimi në atë enë qelqi sesa në atë të pambuluar.

Mendoj se po të kishim përdorur një kavanoz murature {që ne zakonisht ne}, do të kishim rezultate edhe më të mira! Hapja në një kavanoz murature nuk është aq e madhe sa hapja e këtyre 2 matësve të kupave.

Ne nuk morëm një pamje të mrekullueshme të ndryshimeve midis të dyjave, por ato ishin të dukshme, kështu që unë do ta kaloj sfidën së bashku me ju!

Enë plastike kundër enë qelqi

Ju mund ta shihni ndryshimin me këtë eksperiment këtu .

Përdorimi i një filxhani plastik kundrejt kavanoz qelqi shkaktoi një ndryshim në formimin e kristaleve. Si rezultat, kristalet e kavanozëve të qelqit janë më të rënda, më të mëdha dhe në formë kubike.

Ndërsa kristalet e kupave të plastikës janë më të vegjël dhe me formë më të çrregullt. Edhe shumë më e brishtë. Kupa plastike u ftoh më shpejt dhe pastruesit e gypave kristal përmbanin më shumë papastërti se ato në kavanozin e qelqit.

Eksperimenti ynë shkencor me kristal kungulli dyfishohet si një zanat i mrekullueshëm shkencor i kungujve për fëmijët do të duket magjepsëse. Kush nuk dëshiron të rrisë kristalet e veta?

EKSPERIMENTI I MADH SHKENCOR I KRISTALIT TË KUNGULLIVE PËR FËMIJË

Ju gjithashtu mund t'ju pëlqejnë këto aktivitete të mrekullueshme me temë kungulli provoni me fëmijët tuaj. Klikoni nëfotot!

Shiko gjithashtu: Aktivitete STEM për të vegjlit - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.