Eksperimenti me qindarka jeshile - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Pse Statuja e Lirisë është e gjelbër? Është një patina e bukur, por si ndodh? Eksploroni shkencën në kuzhinën ose klasën tuaj duke bërë qindarkë të gjelbër ! Të mësosh për patinën e qindarkave është një eksperiment klasik shkencor për fëmijët!

SI TË BËSH GJERSHËT E GJELBËL

EKSPERIMENTET PENNY

Eksperimente shkencore me gjërat që gjenden në çantën tënde apo xhepi? Bëhuni gati për të shtuar këtë eksperiment të thjeshtë me qindarkë në aktivitetet tuaja shkencore këtë sezon. Nëse doni të mësoni se si t'i bëni qindarkat jeshile dhe çfarë i pastron ato, le të gërmojmë! Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni eksperimentet tona të tjera me qindarkë.

PROVO KËTO EKSPERIMENTE PENNY

 • Projekti Penny Spinner STEAM
 • Drops on a Penny Lab
 • Skeleton Bridge
 • Sink the Boat Challenge
 • Strong Paper Bridge Challenge

Aktivitetet tona shkencore dhe eksperimentet janë projektuar me ju, prindin ose mësuesin, në mendje! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

PSE PENIET GJELBËROHEN?

Merrni një duzinë qindarke të mërzitshme dhe provoni një dyshe veprimtari shkencore me lustrimin e qindarkave dhe bërjen e qindarkave jeshile. Secili prej tyre është një aktivitet argëtues shkencor në vetvete, por së bashku ata bëjnë një projekt të shkëlqyeshëm shkencor dhe ndihmojnë fëmijët që ta bëjnë këtëkuptoni më tej pse qindarkat e gjelbra dhe Statuja e Lirisë duken ashtu siç duken!

PENAT E MIRË JANE MË TË MIRA PËR TË FILLUAR ME…

Ne e dini se bakri është i shndritshëm dhe i ndritshëm, kështu që pse duken të shurdhër këto qindarka {që janë bakër}? Epo, atomet në bakër kur përzihen me atomet e oksigjenit në ajër formojnë oksid bakri që është pamja e shurdhër e sipërfaqes së qindarkës. A mund ta lustrojmë? PO, vazhdoni të lexoni për ta zbuluar!

Shiko gjithashtu: Vizatim lundrues fantazmë për shkencën e Halloween

Shtimi i qindarkave jeshile në një përzierje kripe dhe acidi {uthull} shpërndan oksidin e bakrit dhe rikthen atomet e bakrit në gjendjen e tyre të shndritshme.

Çfarë është metoda shkencore?

Metoda shkencore është një proces ose metodë e kërkimit. Identifikohet një problem, mblidhet informacion rreth problemit, formulohet një hipotezë ose pyetje nga informacioni dhe hipoteza vihet në provë me një eksperiment për të vërtetuar ose hedhur poshtë vlefshmërinë e saj. Tingëllon rëndë…

Çfarë do të thotë kjo?!? Metoda shkencore duhet të përdoret si një udhëzues për të ndihmuar në udhëheqjen e procesit. Nuk është vendosur në gur.

Nuk keni nevojë të përpiqeni të zgjidhni pyetjet më të mëdha shkencore në botë! Metoda shkencore ka të bëjë me studimin dhe mësimin e gjërave pikërisht rreth jush.

Ndërsa fëmijët zhvillojnë praktika që përfshijnë krijimin, mbledhjen e të dhënave, vlerësimin, analizimin dhe komunikimin, ata mund t'i zbatojnë këto aftësi të të menduarit kritik në çdo situatë. Përmësoni më shumë rreth metodës shkencore dhe si ta përdorni atë, klikoni këtu.

Shiko gjithashtu: 15 Eksperimente shkencore Mason Jar

Edhe pse metoda shkencore duket sikur është vetëm për fëmijët e mëdhenj…

Kjo metodë mund të përdoret me fëmijët e të gjitha moshave! Bëni një bisedë të rastësishme me fëmijët më të vegjël ose bëni një hyrje më formale në fletore me fëmijët më të mëdhenj! Ju madje mund ta ktheni këtë në një projekt të panairit shkencor!

 • Projekte të panairit të lehtë shkencor
 • Këshillat e projektit shkencor nga një mësues
 • Idetë e Bordit të Panairit të Shkencës
 • Variables In Science

Kliko këtu për të marrë mini Science tuaj FALAS të printueshëm Pako !

EKSPERIMENTI SHKENCOR I PENNY

 • Pra, çfarë i bën qindarkat e gjelbërta?
 • Çfarë është bakri?
 • Çfarë lidhje ka e gjithë kjo me Statujën e Lirisë?

FURNIZIMET:

 • uthull e bardhë
 • kripë
 • ujë
 • tas me një bazë fundi me madhësi të mirë
 • një lugë çaji
 • peshqir letre
 • peni

KONFIGUAR EKSPERIMENTI PENNY:

HAPI 1: Përgatitni eksperimentin shkencor të pennies jeshile duke mbushur 2 tas të vegjël me rreth 1/4 filxhan uthull dhe një lugë çaji kripë secili. Përziejini tërësisht.

HAPI 2: Para se të hidhni rreth 5 qindarkë në tas. Merrni një dhe zhyteni në gjysmë të rrugës në tas. Numëroni ngadalë deri në 10 dhe nxirreni jashtë. Cfare ndodhi?

Shtoni edhe disa qindarka dhe lërini të qëndrojnë për njëPak minuta. Çfarë mund të shihni duke ndodhur?

Sigurohuni që të shtoni 6 qindarka edhe në tasin tjetër.

HAPI 3: Tani, merrni qindarkat nga një tas, shpëlajini dhe lërini thajeni në një peshqir letre. Merrni qindarkat e tjera nga tasi tjetër dhe vendosini drejtpërdrejt në një peshqir tjetër letre (mos i shpëlani). Le të presim dhe të shohim se çfarë do të ndodhë.

Përndryshe, provoni acide të tjera si lëng limoni dhe lëngje të tjera agrumesh dhe shikoni se cilat prej tyre funksionojnë më mirë!

A mund t'i shihni ndryshimet midis dy grupeve të qindarkave, qindarkave të shpëlarë dhe të pashpëlarë? A keni tani disa qindarka jeshile? Vë bast që ju të bëni! Peni juaj i shurdhër ose duhet të jetë i gjelbër ose i lëmuar!

PENIA E GJELBËR DHE STATUJA E LIRISE

Penat tuaja jeshile kanë atë që quhet patina. Një patina është një shtresë e hollë që është formuar në sipërfaqen e qindarkës suaj të bakrit nga "moti" dhe oksidimi nga procesi kimik që sapo vendosëm qindarkën.

Pse Statuja e Lirisë është e gjelbër?

Statuja e Lirisë është e mbuluar me një shtresë të hollë bakri. Për shkak se ajo ulet jashtë në elementë dhe është e rrethuar nga uji i kripur, ajo ka një patina të ngjashme me qindarkat tona të gjelbra. Do të ishte një punë e madhe për ta lustruar atë!

EKSPERIMENTE MË SHUMË ARGËZUESE SHKENCORE

Eksperimenti i vezëve të zhveshuraVullkani me shishe ujiEksperimenti me piper dhe sapunUjë me kripë DendësiaEksperimenti i llambës me llavëEcjaUji

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për shumë eksperimente argëtuese dhe të lehta shkencore për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.