Frost On A Can Winter Experiment - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Ne mund t'ju tregojmë se si ta bëni atë të ftohtë brenda, edhe kur nuk është jashtë! Pavarësisht nëse keni temperatura të ulëta të ftohta që ju mbajnë brenda ose temperatura shumë të nxehta jashtë, ju ende mund të shijoni disa shkencë të thjeshtë dimërore. Mësoni si të bëni ngrica në një kanaçe për një eksperiment të lehtë shkencor dimëror që mund ta ndani me fëmijët!

MËSONI SI TË BËNI NGRICËN NË KONACION

EKSPERIMENTI NË BRIÇ DIMËRORE

Megjithëse jetojmë në një klimë dimërore, ne ose kemi temperatura të ftohta që na mbajnë brenda ose një stuhi! Unë mund të përballoj vetëm kaq shumë kohë para ekranit si prind, kështu që është mirë të kesh aktivitete të thjeshta shkencore në dispozicion për të kaluar kohën. Sigurohuni që të shikoni stuhinë tonë të dëborës dimërore edhe në një kavanoz!

Ky është një tjetër eksperiment shkencor dimëror i thjeshtë për t'u vendosur që tërhiqet nga ajo që keni rreth shtëpisë. Ne e duam shkencën që mund të krijohet në pak minuta dhe është praktike për fëmijët.

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e muajit të historisë së zezë

Qëllimi im është t'ju bëj të ndiheni rehat duke shijuar shkencën në shtëpi. Mësoni sa e lehtë është të krijoni shkencë në shtëpi me fëmijët tuaj ose të gjeni ide të reja argëtuese për t'i sjellë në klasë.

MË SHUMË EKSPERIMENTE TË AKULL PËR TË PROVUARA

Janari është një kohë fantastike për të eksploruar të gjitha llojet e shkencës së temës së dimrit. Unë do të them që formimi i ngricave në një kanaçe në ambiente të mbyllura është mjaft emocionues për fëmijët. Ka shumë më tepër argëtim me kube akulli dhe akull këtë dimër, duke përfshirë akulloren e bërë në shtëpi!

 • Çfarë shkrin akullinMë shpejt?
 • Si qëndrojnë ngrohtë arinjtë polarë
 • Eksperimenti shkencor i peshkimit në akull
 • Bëni fenerë akulli

Klikoni më poshtë për FALAS Projekte me temë dimri

SI TË BËSH NGRICËN NË NJË EKSPERIMENT SHKENCOR

Është koha për të krijuar eksperimentin tuaj shkencor të ngricave! Ju mund të keni nevojë të shkoni te kontejneri i riciklimit për këtë. Ose nëse jeni si unë, do t'ju duhet fillimisht të gatuani diçka për të përgatitur një kanaçe. Sigurohuni që të mos ketë skaje të mprehta në kanaçe tuaj!

Le të fillojmë të mësojmë se si të bëjmë acar në një kanaçe! Është vërtet shkencë e lezetshme në të gjitha kuptimet e fjalës, por është gjithashtu e shpejtë dhe argëtuese për fëmijët.

JU DUHEN:

 • Kuba akulli (të grimcuar nëse është e mundur)
 • Kripë (kripë guri ose kripë e trashë nëse është e mundur)
 • Kanose metalike me etiketë të hequr

UDHËZIME

Përsëri, nëse ju keni shijuar kohët e fundit një kanaçe me supë ose fasule, sigurohuni që skajet e kanaçes të jenë të sigurta për fëmijët dhe miqësore për gishtat e vegjël. Gjithashtu, ruajeni kapakun! Dorezat e punës dhe syzet e sigurisë nuk janë kurrë një gjë e keqe për t'i pasur pranë fëmijëve.

HAPI 1. Ju do të dëshironi ta mbushni kanaçen me akull.

HAPI 2. Shtoni një një shtresë kripe dhe mbulojeni përmbajtjen me kapakun e kanaçes.

HAPI 3. Më pas gjithçka që duhet të bëni është të tundni përzierjen e akullit dhe kripës! Jini disi të kujdesshëm, në mënyrë që përmbajtja të mos derdhet kudo.

Shiko gjithashtu: Pipe Cleaner Crystal Trees - Little Bins for Little Duart

REAKSIONI KIMIK

Përzierja krijon një tretësirë kripe. Kjo zgjidhje kripebën që pika e ngrirjes së akullit të bjerë dhe lejon që akulli të shkrihet. Kur përzierja e kripës bie nën 32 gradë, avulli i ujit rreth kanaçes fillon të ngrijë dhe të formojë ngricë!

Shihni formën e ngricës në pjesën e jashtme të kanaçes. Mund të zgjasë deri në 10 minuta! Ju duhet të filloni të shihni disa ndryshime në sipërfaqen e kavanozit ose kavanozit pas rreth 3 minutash.

Lëvizni poshtë për të lexuar pak shkencë të thjeshtë pas efektit real të krijimit të një shtrese të hollë kristalesh ose ngricash në jashtë kanaçes metalike.

Shkundni akullin dhe kripën dhe mbani kujdes për ngricën që formohet në pjesën e jashtme të kanaçes.

SI TË MERRNI BRIÇ NË JASHTË KANSËS?

Së pari, çfarë është ngrica? Ngrica është një shtresë e hollë kristalesh akulli që formohet në një sipërfaqe të fortë. Dilni jashtë në një mëngjes të ftohtë dimri dhe mund të shihni ngrica në gjëra si makina juaj, dritaret, bari dhe bimë të tjera.

Por si përfundoni me ngrica në pjesën e jashtme të kanaçes kur jeni brenda? Vendosja e akullit brenda kanaçes e bën kutinë metalike shumë të ftohtë.

Shtimi i kripës në akull shkrin akullin dhe ul temperaturën e atij uji të akullit nën pikën e ngrirjes. Mësoni më shumë rreth kripës dhe akullit me eksperimentin tonë që e bën akullin të shkrihet më shpejt! Kjo do të thotë se metali mund të bëhet edhe më i ftohtë!

Më pas, avulli i ujit në ajër (uji në formën e tij të gazit) bie në kontakt me kutinë metalike, temperatura e së cilës tani është nën zero.Kjo rezulton në një ndryshim fazor nga avulli i ujit në akull pasi avulli i ujit arrin në ngrirje. Kjo quhet edhe pika e vesës. Voila, ngrica është formuar!

Mëso më shumë rreth gjendjeve të materies!

Është e lehtë të eksperimentosh me shkencën e dimrit brenda. Edhe nëse jetoni mes palmave, ka gjithmonë gjëra të reja për të mësuar dhe zbuluar!

AKTIVITETET MË SHUMË ARGËTUESE DIMËRORE

Klikoni në secilën prej lidhjeve më poshtë për të gjetur mënyra më argëtuese për të eksploroni dimrin, edhe nëse jashtë nuk është dimër!

 • Inxhinierimi i lëshuesit tonë të topave të borës për luftime në ambiente të mbyllura,
 • Krijimi i një stuhie dëbore dimërore në një kavanoz .
 • 8> Eksplorimi se si arinjtë polarë qëndrojnë të ngrohtë .
 • Peshkimi për kube akulli në ambiente të mbyllura!
 • Krijimi i një pikture me kripë bore.
 • Kërcim pak zhul bore.

SI TË BËSH NGRICË NË NJË SHKENCË DIMËRORE ME FËMIJË!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për aktivitete të lehta dhe argëtuese shkencore dimërore për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.