How To Make Metallic Slime - Little Bins for Little Duart

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Receta absolutisht të mrekullueshme dhe receta metalike me ar dhe argjend të shkëlqyeshëm për t'i bërë fëmijët! Mësoni si t'i bëni lehtësisht këto dy slime të bukura metalike me një recetë super të thjeshtë dhe super elastike! Ekziston një përbërës i veçantë që ne shtojmë përveç përdorimit të një prej recetave tona të preferuara bazë të slimes. Slime-i i bërë në shtëpi është i mrekullueshëm!

BËRËNI SLIME METALIKE GOLD ME FËMIJË!

SLIME SHTËPIE

Slime-i ynë i bërë në shtëpi rrjedh, shtrihet, ngërdheshet, përdridhet dhe lëkundet! Rrotulloje, tërhiqe, duaje! Nëse nuk jeni njohur me slime të bërë në shtëpi në {dhe edhe nëse keni}, sigurohuni që të shikoni gjithçka rreth recetave tona të preferuara të slimes këtu.

Këto zhul metalike recetat përdorin një nga recetat tona të preferuara bazë, por ne kemi shtuar një përbërës shtesë të veçantë që do ta shihni më poshtë. Plus, është një shtesë me të vërtetë e lirë që të gjithë mund ta duam!

Slime është vërtet një kënaqësi për t'u bërë me fëmijët, por a e dini se mund të jetë edhe edukative? Slime është në të vërtetë një demonstrim i shkëlqyeshëm i kimisë, përveç lojës shqisore krejtësisht të lezetshme. Mund të lexoni më shumë rreth shkencës së slime këtu dhe më shumë rreth përfitimeve të lojës ndijore këtu.

Gjithashtu qëndroni të sintonizuar për të parë se si ne shtojmë një artikull të thjeshtë për ta kthyer këtë në një zhul me temë Krishtlindjesh. Do të ishte gjithashtu perfekt për tenxheren tuaj të arit në ditën e Shën Patrikut.

SI TË BËNI NO FAIL SLIME

Slime është e lehtë për t'u bërë, Por ështëe rëndësishme që të lexoni udhëzimet, të përdorni përbërësit e duhur, të matni saktë dhe të keni pak durim nëse nuk ia dilni herën e parë. Mbani mend, është një recetë ashtu si pjekja!

Arsyeja më e madhe për dështimin e zhulit është të mos lexoni recetën! Njerëzit më kontaktojnë gjatë gjithë kohës me: "Pse nuk funksionoi?"

Shumicën e kohës përgjigja ka qenë mungesa e vëmendjes ndaj furnizimeve të nevojshme, leximi i recetës dhe në fakt matja e përbërësve! Pra, provoni dhe më njoftoni nëse keni nevojë për ndihmë. Në një rast shumë të rrallë kam marrë një grumbull të vjetër ngjitësi, dhe nuk mund ta rregullojmë atë!

KLIKONI KËTU PËR RECEPTET TUAJA TË SHPYTUESHME SLIME!

RECETA METALIC SLIME

Niseshti i lëngshëm gjendet në lavanderinë e supermarketit ose në dyqanet e artizanatit dhe është aktivizuesi i slimes për këtë slime ari dhe argjendi. Duhet të keni parasysh se borat natriumi është përbërësi kryesor që formon zhul. Megjithatë, ky zhul nuk është pa boraks.

FURNIZIMET :

  • Ngjitës i pastër shkollor PVA i larë
  • 1 oz Ngjitës ari shishe dhe argjendi Ngjitës {shishe me dollarë të lirë
  • Glitter ari dhe argjendi
  • amidon e lëngët
  • Ujë
  • Tasi, lugë, filxhan matëse
  • Enë ruajtëse me kapak

SI TË BËNI SLIMIN ARË DHE ARGJENDIN

Për të lexuar më shumë rreth recetës së lëngut të niseshtës, klikoni këtu.

HAPI 1 : Shtrydhenishishe e vogël ari ose argjendi ngjiteni në një masë 1/2 filxhani. Mbushni kupën matëse pjesën tjetër të rrugës me ngjitësin tuaj të pastër. Transferojeni në tas.

HAPI 2: Shtoni 1/2 filxhan ujë në ngjitës dhe përzieni që të kombinohet.

HAPI 3: Shtoni shkëlqim shtesë sipas dëshirës.

<0 0>Më e rëndësishmja, ji bujare me shkëlqimin! Ju me të vërtetë dëshironi që ky slime metalik të shkëlqejë!

HAPI 4: Shtoni 1/2 filxhan niseshte të lëngët në përzierje. Përziejini derisa të formohet zhul.

HAPI 5: Hiqni zhulin nga tasi dhe gatuajeni me duar derisa të jetë e qetë. Vendoseni në një enë të pastër dhe të thatë për ta ruajtur.

Slime gjithmonë pëlqen të brumoset mirë! Nëse dëshironi të arrini qëndrueshmërinë e lëmuar me shkëlqim që shihni, luani me slimin tuaj!

Shiko gjithashtu: Eksperiment me ujë në këmbë - Kosha të vogla për duar të vogla

Slime mund të qëndrojë i freskët për disa javë. Mos harroni të lani duart dhe sipërfaqet pasi luani me slime.

Përdredhni SË BASHKË RECEPTAT TUAJ SLIME TË ARTË DHE TË ARGJENDIT!

Ne bëmë dy grupe të kësaj recete slime, një ari dhe një argjendi. Nëse e ktheni secilin në një gjarpër të gjatë, i vendosni pranë njëri-tjetrit dhe i kapni, do të keni një rrotullim metalik me slim ari dhe argjendi. Mbani në mend se ngjyrat e slimes përfundimisht do të përzihen, por do të jenë akoma shkëlqyesisht shkëlqyese.

Slime është gjithmonë argëtuese për t'u bërë dhe për të luajtur me të, pavarësisht se në cilën kohë të vitit! Recetat tona super të lehta për slime janë perfekte për të eksploruar të gjitha llojet e slimes.

Shiko gjithashtu: Lojë e thjeshtë Doh Falenderimeve - Kosha të vogla për duar të vogla

Ne gjithashtu kemi shumë receta për slime pa boraks dheReceta ushqimore për slime për të parë që përfshijnë pa boraks, shije të sigurt zhul dhe më shumë!

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR SLIME PËR T'I PROVUAR

Fluffy SlimeSlime BoraxClear SlimeCloud SlimeCrunchy SlimeFishbowl Slime

BËRË SLIME METALIKE ARTË DHE ARGJENDIN PËR FËMIJË

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për recetat tona më të lezetshme të slimes!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.