Ide fantastike shkencore të Halloween-it për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

shishe ndijore për bebe si ideja e parë e lojës shkencore! Këto janë disa nga lojërat e mia të preferuara shkencore/shqisore të Halloween-it dhe mësojnë ide nga gratë që i admiroj vërtet.

Eksperimenti i kripës dhe akullit për Halloween

Shiko gjithashtu: 35 Aktivitete për Ditën e Tokës për Fëmijë - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Asgjë nuk shkon më mirë se Shkenca e Halloween dhe fëmijët e vegjël ! Nuk mund t'ju them se sa shumë i dua aktivitetet argëtuese shkencore që sjell sezoni i Halloween-it. Ne i duam veçanërisht eksperimentet shkencore të Halloween! Bashkohuni me ne ndërsa numërojmë mbrapsht me 31 Ditët e STEM të Halloween. Me siguri do të gjeni mijëra ide për ta bërë Halloween-in tuaj të mrekullueshëm!

EKSPERIMENTE TË SHKENCËS SË HALLOWEEN PËR VEGJËL DERI TË PARASHKOLLËSVE

HALLOWEEN DHE SHKENCA

Këtë sezon e shijuam më shumë eksperimente shkencore të gazuara për Halloween, por ne kemi provuar gjithashtu disa ide të ndryshme slime! Jam i emocionuar të them se u argëtuam shumë me çdo aktivitet.

Ndihem gjithashtu i sigurt duke thënë se aktivitetet shkencore të Halloween-it më poshtë janë pothuajse të pagabueshme dhe të lehta për t'u përgatitur me përbërës të zakonshëm shtëpiak!

Shumica e këtyre aktiviteteve do të funksionojnë si në shtëpi ashtu edhe në klasë me disa fëmijë ose një grup fëmijësh. Mos harroni se ju mund t'i ndryshoni këto ide për Halloween për t'iu përshtatur nevojave tuaja gjithashtu. E shkëlqyeshme për parashkollorët deri tek fëmijët e moshës fillore të hershme!

Mësoni se si të bëni slime shtëpie, eksploroni se si shkrihet akulli, fryn flluskat, provoni shpërthime me gaz të gjitha duke përdorur përbërës ose furnizime që gjenden në kuzhinën tuaj ose qilar.

EKSPERIMENTET SHKENCORE HALLOWEEN

Si ta përdorim këtë burim? Klikoni mbi imazhet më poshtë për të mësuar se si të konfiguroni çdo aktivitet shkencor të Halloween për tuajfëmijë!

Nuk keni kohë të provoni gjithçka? Ne kemi zgjedhur 10 eksperimentet tona më të mira shkencore të Halloween më poshtë që janë të lehta për t'u bërë me fëmijët e vegjël.

Nëse jeni duke kërkuar për ide më të mrekullueshme shkencore për Halloween, sigurohuni që të shikoni koleksionin tonë të recetave të slime të Halloween , Eksperimenteve shkencore të Halloween dhe Halloween STEM aktivitete.

Gjithashtu, ne kemi një listë të aktiviteteve parashkollore të Halloween që fëmijët me siguri do t'i shijojnë!

Halloween Floam

Squishy, moldable Halloween Floam është trajtimi i përsosur ndijor për fëmijët këtë Halloween.

Shiko gjithashtu: Konfeti Poppers DIY për Vitin e Ri - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Witch's Brew Fluffy Slime

Fluffy slime ka një gjë kaq të mahnitshme teksturë për të luajtur me duar të vogla. Zbuloni se sa magjistarët dhe magjistarët e vegjël mund të futen në zhul me gëzof duke u tallur këtë Halloween!

Halloween Peeps Slime

Nuk dua të të alarmoj, por mund të gjesh sy në llucën tuaj. Po, e kam fjalën për sytë e Peeps! Ne provuam diçka të ndryshme këtu dhe bëmë një slime Peeps Candy Halloween.

Shija e slimes të sigurt është e mrekullueshme për fëmijët që duan të provojnë atë që bëjnë!

Ghost Bubbles

Ndërtoni fantazma flluskuese me këtë eksperiment të thjeshtë të fantazmave do ta shijojë ndonjëherë shkencëtari!

Bubbling Brew Eksperimentoni

Përzieni pije me flluska të gazuara në një kazan të përshtatshëm për çdo magjistar apo magjistar të vogël këtë sezon të Halloween. Përbërës i thjeshtë shtëpiakkrijoni një reaksion kimik të lezetshëm me temën e Halloween-it që është po aq argëtuese për t'u luajtur sa edhe për të mësuar!

KRAPE TANI KËTË PAKET FALAS ME IDE SHKENCORE HALLOWEEN!

Halloween Oobleck

Oobleck është një aktivitet klasik që është i lehtë për t'u shndërruar në shkencën e Halloween me disa merimanga rrëqethëse dhe një ngjyrë të preferuar teme!

17>

Duart e ngrira

Kthejeni një aktivitet shkencor për shkrirjen e akullit në një argëtim rrëqethës Eksperimenti i shkrirjes së akullit të Halloween këtë muaj! Super i thjeshtë dhe super i lehtë, ky aktivitet i duarve të ngrira sigurisht që do të jetë një sukses i madh me fëmijët e të gjitha moshave!

Eksperimenti i balonave të Halloween

Parashkollorët do të duan të shikojnë këtë eksperiment argëtues shkencor të Halloween . Hidhni në erë një tullumbace fantazmë Halloween me një reaksion të thjeshtë kimik.

Rotting Pumpkin Jack

Ciftoni një libër argëtues kungull me një eksperiment të thjeshtë kungull të kalbur për të gjitha gjërat e shkencës së Halloween.

Dissolving Candy Corn

Ky eksperiment me karamele me misër të shkrirë është një eksperiment i zoti shkencor i Halloween që është i lehtë për t'u vendosur me vetëm disa furnizime të nevojshme!

SHKENCA HALLOWEEN PËR TË NDAJNË

Kur zgjedh ide të tjera shkencore për Halloween për të ndarë, dua që ju të dini se kam menduar shumë në atë që unë mendoj se do të ishte më argëtimi dhe mësimi për djalin tim! Këto janë të gjitha idetë që do të doja t'i provoja me të një ditë.

E kam përfshirë edhe një

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.