Ide për kompletet e bëra vetë për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A ekziston diçka e tillë si aktivitete të lira STEM? Dikush gjithmonë më pyeti nëse është vërtet e mundur të bësh STEM me çmim të ulët, sepse shpesh shoqërohet me artikuj të shtrenjtë si softuer, robotë dhe kompjuterë!

Ne e dimë si të bashkojmë projekte të lira STEM që të gjithë do t'i pëlqejnë dhe do të përfitojnë. E shkëlqyeshme për kompletet STEM DIY ose idetë e koshave STEM për ata që e përfundojnë herët ose fëmijët që duan të bëjnë kallaj në shtëpi ose në klasë. Shikoni idetë e listës sonë të furnizimit STEM më poshtë!

IDE TË LIRA TË KOSHËVE TË RREGULLVE DHE KONTROLLET PËR FËMIJËT

PROJEKTET STEM

Të mësosh se si të bashkosh aktivitetet e lira STEM është një mënyrë e mrekullueshme për të inkurajuar mundësitë e të mësuarit që përfshijnë shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën ose STEM.

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i vullkanit me limon në shpërthim - kazanët e vegjël për duart e vogla

Tingëllon mjaft e shtrenjtë, apo jo? Nuk duhet të jetë. Ne kemi mbledhur materiale për disa kohë në udhëtime të ndryshme në dyqanet e dollarëve, dyqanet e pajisjeve, madje edhe nga koshi ynë i riciklimit. Projektet e lira STEM nga lista jonë e furnizimit STEM më poshtë janë të mrekullueshme dhe në majë të gishtave tuaj.

Ne na pëlqen të ndërtojmë struktura dhe të provojmë sfida të ndryshme të thjeshta STEM. Ka kaq shumë vende për të gjetur furnizime si dyqani i dollarit, dyqanet ushqimore, dyqanet e pajisjeve, madje edhe sirtarët dhe kutitë tuaja të mbeturinave. Në fakt, nëse hapni dollapët dhe sirtarët tuaj të kuzhinës, do të habiteni me atë që keni mbledhur tashmë.

Koshi i riciklimitështë gjithashtu një opsion i madh. Për të filluar, merrni një enë të madhe dhe filloni të kurseni gjëra të rregullta. Shikoni listën e dobishme më poshtë ose klikoni këtu për të parë kompletin tonë të inxhinierisë së dyqaneve të dollarit!

Vazhdoni të shtoni në koshin tuaj STEM dhe së shpejti do të keni një koleksion të mrekullueshëm të materialeve STEM për të zgjedhur për sfidën ose projektin tuaj të ardhshëm.

SHIKON GJITHASHTU: Qendra e Shkencës Idetë

KITET DIY STEM

Më kanë pëlqyer të bëja disa komplete STEM me temë ose kosha STEM këtë vit. Mund t'i bëni për çdo stinë dhe festë. Secila prej këtyre ideve përmban gjithashtu një sërë kartash sfiduese STEM të printueshme FALAS, të cilat mund t'i printoni dhe laminoni për t'i ripërdorur nga viti në vit.

Si t'i përdorni kazanët tuaj STEM? Lëreni kreativitetin dhe kuriozitetin të ndezin në një moment kur mbani gati furnizimet për shpikësin tuaj të vogël. Hidhini një sy këtyre kompleteve me temë STEM dhe tabakave të kallajit më poshtë.

 • KOMPLETI I KËRRJETIT DIMËROR
 • KOMPLETI I KËSHILLIT TË KRISHTLINDJEVE
 • KIT PËR DITËT E SHËN Valentinit
 • KOMPLETI I KËRRJETIT LEPRECHAUN TRAP
 • KIT PËR KËRRJEN E PASHKËS
 • KIT HALLOWEEN STEM

LISTA E FURNIZIMIT TË RRESHTIT

Unë kam bërë gjithashtu një listë të thjeshtë të furnizimit me STEM më poshtë. Më pëlqen të kontrolloj dyqanet e dollarëve me ndryshimin e stinëve dhe festave për të gjetur artikuj të rinj ose për të rimbushur artikujt shumë të përdorur.

KËSHILLA : Ruani artikujt tuaj në copa plastike të qarta. Ju mund t'i vendosni artikujt sezonalë në çanta me zinxhir për t'i ripërdorur vitin e ardhshëm.

 • tubpastrues
 • kashtë
 • kruajtëse dhëmbësh
 • luaj brumë
 • shkopinj artizanale
 • shirit artizanal
 • shirit bojaxhi
 • LEGO
 • blloqe druri
 • marshmallows ose karamele të tjera të buta
 • shirita gome
 • kapa letre
 • arra, bulona, ​​rondele
 • makara dhe litar (versioni i rrobave nga dyqani i pajisjeve është i përsosur dhe i kursyer)
 • kupa plastike në madhësi të ndryshme
 • kanaçe dhe shishe plastike
 • kuti kartoni të të gjitha madhësive
 • tabaka me shkumë
 • rrota letre higjienike dhe peshqirë letre
 • k gota
 • materiale ambalazhimi
 • CD
 • kartonat e vezëve
 • kartonat e qumështit
 • baster
 • kupat dhe lugët matëse
 • tabaka
 • shishet e shtrydhur
 • ngjitës dhe shirit
 • enë për vizatim
 • letër
 • vrima e vrimës
 • nivel
 • vegla të thjeshta
 • syze mbrojtëse

Po kërkoni aktivitete të thjeshta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë projektet tuaja FREE STEM dhe listën e furnizimeve!

IDE TË LIRA PËR PROJEKT STEM

Aktivitetet e lira STEM e bëjnë mësimin argëtues dhe të lehtë për prindërit, mësuesit dhe kujdestarët. Të mësosh se si të bashkosh idetë e lira STEM do të thotë të mendosh jashtë kutisë!

Furnizimet e bukura nuk janë gjithmonë të nevojshme kur prezantosh fëmijët e vegjël me STEM. Merre me buzeqeshje! Disa nga projektet më të mira STEM përdorin atë që ju tashmë keni. Pra, këtu janë një sërë aktivitetesh të mrekullueshme dhe të lira STEM që mund të provonimenjëherë!

Sfidat e rrjedhjes së qeseve prej letre

Bëni së bashku disa furnizime të thjeshta me një sfidë specifike STEM në një qese letre. Një ide për çdo ditë të javës!

SFIDA E TREVE TË DERRAVE të vegjël

Shtypni aktivitetin tonë të tre derrave të vegjël STEM dhe ndërtoni krijimin tuaj.

TEKNOLOGJIA PA EKRAN

Merr pjesë në një kompjuter të vjetër me mbikëqyrjen e të rriturve, sigurisht.

Ose provo një nga aktivitetet tona falas të kodimit të printueshëm. Madje, krijoni lojën tuaj të kodimit pa ekran për të mësuar rreth algoritmeve.

Shiko gjithashtu: Fizing Volcano Slime - Little Bins for Little Hands

PROJEKTET E RICIKLUARA STEMI

Do të jeni të kënaqur të dini se ka shumë aktivitete STEM që MUND të bëni me materiale të ricikluara! Këtu janë disa për të filluar.

 • Bëni një kaleidoskop DIY
 • Ndërtoni një çikrik për të eksploruar makina të thjeshta.
 • Ndërtoni një karton mermeri.
 • Si të shkrini shkumësat.

AKTIVITETET E NDËRTIMIT

Sfidat e thjeshta të ndërtimit të STEM janë mënyra e përsosur për të kaluar një ditë të brendshme. Aktivitetet më të mira të ndërtimit nuk kanë nevojë për furnizime të zbukuruara ose të shtrenjta. Merr disa nga furnizimet tona të sugjeruara më poshtë për t'u argëtuar në shtëpi ose në klasë.

 • Kujat e dhëmbëve dhe marshmallows
 • Kujat e dhëmbëve dhe pika çamçakëz
 • Kuja dhëmbësh dhe fasule pelte
 • Petët e pishinës me feta dhe krem ​​për rroje
 • Playbrumë dhe kashtë
 • Kupa plastike
 • Tubacion PVC

SHKENCA KUZHINA

Ne na pëlqen të mësojmë dhe të luajmë me shkencën e thjeshtë të kuzhinëseksperimente. Pse shkenca e kuzhinës? Sepse gjithçka që ju nevojitet është tashmë në dollapët e kuzhinës tuaj. Ka kaq shumë eksperimente të mrekullueshme shkencore që fëmijët mund të bëjnë me sende shtëpiake të lira.

 • Eksperimenti me balona
 • Eksperimentet e sodës së bukës
 • Rritja e kristaleve të kripës
 • Eksperimenti i llambës me llavë
 • Qumështi magjik

KOMPLETI I LARTË PËR STEM DHE IDETË E KOSOVE STEME

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë projekte argëtuese STEM për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.