Kartat e sfidës FALAS Peeps STEM për Pashkë - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

STEM dhe festat përputhen në mënyrë të përkryer me sfidat argëtuese që luajnë me temat e preferuara! Nëse po kërkoni t'i mbani fëmijët të zënë dhe t'u jepni atyre diçka për të punuar këtë pranverë, këto sfidat e printueshme Peeps STEM janë mënyra për të shkuar! Nga klasa te grupet e bibliotekave te shkolla në shtëpi dhe më gjerë, këto janë kartat perfekte për të ndezur inxhinierin në çdo fëmijë! Largoni fëmijët nga ekranet dhe inkurajojini ata të shpikin, dizajnojnë dhe inxhinierojnë botët e tyre. Aktivitetet STEM janë perfekte gjatë gjithë vitit!

Shiko gjithashtu: Punime artizanale për fëmijë në ditën e Shën Patrikut

PEEPS STEM SFIDA PËR FËMIJËT E PRINTASHME!

Përdorni pushimet me raste të veçanta dhe ndryshimin e stinëve si një mënyrë për të provuar nxirrni projekte STEM me fëmijët tuaj në shtëpi ose në klasë. I bëra këto kartat STEM me temë të pranverës Peeps të printueshme për të shkuar së bashku me aktivitetet tona Peeps SCIENCE dhe STEM. Gjithçka që duhet të bëni është të printoni, prisni dhe shijoni!

Shiko gjithashtu: Sfidat e përbindëshave LEGO

Shumë nga kartat tona sfiduese STEM të printueshme janë të hapura për interpretim, imagjinatë dhe kreativitet. Kjo është një pjesë e madhe e asaj që ka të bëjë STEM! Bëj një pyetje, gjej zgjidhje, dizajno dhe testo dhe ritesto!

Argëtim Sfidat e PEEPS STEM!

Eksploroni ndryshimin e stinëve dhe pushimeve me STEM. Këto aktivitete FALAS Easter Peeps janë perfekte për angazhimin e fëmijëve në shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë, pasi ato plotësojnë sfida argëtuese dhe tërheqëse!

 • Ju nevojiten ide të lehta për fëmijëtapo jo?
 • Ke nevojë për ide që nuk kërkojnë furnizime të kushtueshme apo jo?
 • Ke nevojë për ide që i bëjnë fëmijët të mendojnë siç duhet?

I dua këto aktivitetet e printueshme Peeps STEM për Pashkë të jenë një mënyrë e thjeshtë për t'u argëtuar me fëmijët tuaj. Ato mund të përdoren në klasë po aq lehtë sa mund të përdoren në shtëpi ose në një mjedis tjetër grupi si skautizmi, grupet e bibliotekës ose programet pas shkollës.

Vetëm printoni, preni dhe laminoni për t'i përdorur mbi dhe përsëri.

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja FALAS të Peeps STEM.

Të pëlqejnë printimet, por e urreni të shkruani emailin tuaj çdo herë?

—> BASHKOHU ME NE! Klubi ynë i Bibliotekës është një mënyrë fantastike për të shijuar printimet tona dhe për të marrë edhe ato ekskluzive! Mos shtoni më kurrë një adresë emaili!

Cilat janë sfidat e Peeps STEM?

Sfidat STEM janë zakonisht sugjerime të hapura për t'u zgjidhur një problem apo sfidë që synon t'i bëjë fëmijët tuaj të mendojnë dhe të përdorin procesin e projektimit.

Cili është procesi i projektimit? Më vjen mirë që pyete! Në shumë mënyra, është një seri hapash nëpër të cilat do të kalonte një inxhinier, shpikës ose shkencëtar kur përpiqet të zgjidhë një problem.

 • Ndërtoni një makinë për të parë!
 • Ndërtoni një varkë për një vështrim!
 • Ndërtoni një urë për njëpeep!
 • Ndërtoni një fole për një përgjues!
 • Dhe më shumë!

Çfarë furnizimesh ju nevojiten?

Sigurisht, ju duhet PEEPS për këto karta sfiduese STEM!

Kryesisht, ju keni mundësinë të përdorni atë që keni tashmë dhe t'i lini fëmijët tuaj të bëhen krijues me materiale të thjeshta.

Këshilla ime pro është të kapni një çantë plastike të madhe, të pastër dhe të pastër. Sa herë që hasni në një artikull të lezetshëm që normalisht do ta hidhnit në riciklim, në vend të kësaj hidheni në kosh. Kjo vlen edhe për materialet e paketimit dhe sendet që përndryshe mund t'i hidhni. Furnizimet e lira STEM janë thelbësore!

Për t'i shtuar sfidave STEM në temën tuaj të festave ose sezonale, vizitoni dyqanet artizanale ose dollarësh për artikuj me tema të lira për t'i shtuar përzierjes. Për ylberët, zgjidhni ngjyra të ndezura!

Shihni se si e bëmë një shportë të kallajit të Pashkëve këtu!

Materialet standarde STEM për t'u kursyer përfshijnë :

 • tuba letre peshqirësh
 • tuba tualeti me rrotull
 • shishe plastike
 • kanaçe prej kallaji (skajet e pastra, të lëmuara)
 • CD të vjetra
 • kuti drithërash, enë me tërshërë
 • mbështjellës me flluskë
 • paketim kikirikë

Gjithashtu, sigurohuni që të keni :

 • shirit artizanal me ngjyra
 • ngjitës dhe shirit
 • gërshërë
 • shënues dhe lapsa
 • letër
 • vizore dhe kasetë matëse
 • kosh mallrash të ricikluara
 • kosh mallrash jo të ricikluara
 • pastrues tubash
 • shkopa artizanale (shkopinj kokoshkash)
 • luajeni brumin ( shikoni recetat tona të bëra në shtëpi)
 • kruajtëse dhëmbësh
 • pompone
 • vezë plastike
 • bari i Pashkëve

MË SHUMË AKTIVITETET E PEEPS PËR PASHKËT

 • Peeps Science Projects
 • Peeps Playdough
 • Peeps and Jelly Beans
 • Peeps Taste Safe Slime
Peeps Playdough Jelly Bean Structures Peep Science

Fillimi me sfidat STEM për Pashkë është "plotësisht i arritshëm"!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.