Lojë e thjeshtë Doh Falenderimeve - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Kur sezoni i festave është i zënë, keni nevojë për aktivitete të lehta dhe argëtuese për të bërë me fëmijët! Kjo lojë doh pa kuzhinier për Ditën e Falënderimeve për lojëra ndijore është e përkryer për një pasdite në ambiente të mbyllura, një seancë pjekjeje byreku apo edhe për mëngjesin e Ditës së Falënderimeve për t'i mbajtur të gjithë fëmijët të lumtur! Receta jonë për brumin e bërë në shtëpi për Ditën e Falënderimeve përdor përbërës të thjeshtë që me siguri do t'i keni pranë këtë sezon festash!

Luaj për parashkollorët e Ditës së Falënderimeve

Ide për lojëra për Ditën e Falenderimeve

Brumë i lehtë pa gatim për lojën shqisore të Ditës së Falënderimeve! Më pëlqen asnjë brumë kuzhine, sepse sa e thjeshtë është për t'u bërë. brumi ynë i salcës së mollës ishte një hit i vërtetë! Kjo recetë më poshtë është një nga të preferuarat e mia dhe pjesë e 12 recetave tona të mrekullueshme të luajtjes ndijore .

Shiko gjithashtu: Si të bëni zhul Hanukkah - kazanët e vegjël për duar të vogla

Herë pas here më pëlqen të mbledh së bashku një recetë krejt të re brumë loje për seancën e lojës shqisore të mëngjesit. Ne nuk luajmë shpesh me brumin e lojërave nga dyqani këto ditë.

Atij i pëlqen kur unë filloj të nxjerr përbërës argëtues nga dollapi dhe i them se do të shpikim një brumë të ri për të luajtur sot! Unë mendoj se atij i pëlqen risia e krijimit të diçkaje krejt të re!

Shiko gjithashtu: Simple Pumpkin Harvest Bin Sensory Bin for Fall - Little Bins for Little Hands

Kjo është një recetë brumi kaq elastike, e butë dhe e lehtë për Ditën e Falënderimeve pa kuzhinier, për t'u përdorur për lojën e Ditës së Falënderimeve. Ka erë dhe ndjehet e mrekullueshme. Misri dhe tërshëra i shtojnë cilësi të mrekullueshme lojës sonë të korrjes së Falënderimeve!

Ne folëm mjaft për të korrat dhe cilat ushqime mund të jenëkorret këtë periudhë të vitit! Tashmë këtë sezon kemi parë video të korrjeve dhe fermave, kemi lexuar libra rreth korrjes, kemi eksploruar ngjyrat e vjeljes së vjeshtës dhe kemi bërë kazanët ndijor të korrjes! Ne na pëlqejnë aktivitetet e thjeshta dhe praktike në fermë për parashkollorët!

Kjo do të ishte një recetë perfekte e brumit pa kuzhinier për t'u bashkuar për lojën e Ditës së Falënderimeve ose për t'i mbajtur fëmijët të zënë ndërsa gatuani dhe piqni! Është me të vërtetë kaq e thjeshtë.

MBANI KËTË PAKETË AKTIVITETI TË FALËNDERIMIT TË PRINTUAR FALAS SOT!

Luaj Recetën e Falenderimeve të Doh

Kaq shpejt dhe LEHTË!

Furnizimet e nevojshme:

 • 1 filxhan miell
 • 1/3 filxhan tërshërë
 • 1/2 filxhan kungull i përzier me disa lugë ujë
 • 1/4 filxhan vaj
 • 1/2 filxhan kripë
 • kanellë ose erëza të tjera (opsionale )
 • kokrrat e misrit
 • Rekuizita për lojë si misri indian, kunjat e rrotullimit, prerëset e biskotave, etj.

Mënyra:

HAPI 1. Në tasin tuaj shtoni miell, tërshërë, kripë, erëza dhe vaj.

HAPI 2. Ngroheni kungullin dhe ujin në mikrovalë për 30 sekonda. Shtoni në tas. Përzieni!

Më pëlqen të përziej me duart e mia pasi bën një punë më të shpejtë për t'i kombinuar të gjitha!

HAPI 3. Përcaktoni si një ftesë për të luajtur dhe eksploruar me rekuizitat tuaja me temën e Falënderimeve!

Luaj Doh Thanksgiving Play

Eksploro teksturat me misrin indian nëBrumi i Falenderimeve siç tregohet në fotot më poshtë. Shtyni lëvoret e misrit në brumë ose dekorojini me të. Pse jo, shtoni edhe pak tërshërë!

Ndërsa po luanim, mora një libër të preferuar të Falënderimeve, Bear Says Thanks nga Karma Wilson . Bëmë një festë për kafshët dhe folëm për ushqimin dhe miqtë për të cilët jemi mirënjohës gjithashtu!

Shikoni edhe Bear Says Thanks Sensory Bin!

Më shumë ide argëtuese për lojën e Falenderimeve

 • Argëtohuni me këtë recetë për slime të Ditës së Falenderimeve.
 • Eksploroni magjia ose shkenca me eksperimentin e vallëzimit të misrit.
 • Kërko dhe gjej me Falënderimet që mund të shtypen.
 • Bëni këtë flamur të thjeshtë të Gëzuar Falënderimeve.
 • Provo një artizanat të lehtë kupa letre Pilgrim Hat .
 • Relaksohuni me një aktivitet zentangle të festës së Falenderimeve të printueshme.

Thjeshtë Falënderime No Cook Play Dough

Klikoni mbi imazhin më poshtë ose në lidhje për më shumë aktivitete shqisore argëtuese të Ditës së Falënderimeve.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.