Ngjyra Hanukkah sipas numrit - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Filloni festimet Hanukkah me një aktivitet të preferuar të fëmijëve, një ngjyrë Hanukkah sipas numrit. Merrni këto printime FALAS të Hanukkah dhe shikoni më shumë aktivitete të veçanta Hanukkah për të bërë me fëmijët tuaj këtë kohë të vitit.

Shiko gjithashtu: Aktivitete STEM për Ditën e Tokës për Fëmijë - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

NGJYRA E SHTYPSHME NGA CHANUKAH SIPAS NUMRIVE FAQE

ÇFARË ËSHTË HANUKKAH?

Hanukkah është një festë hebreje dimërore e njohur si Festivali i Dritave, që zgjat 8 ditë. Festimi i Hanukkës buron nga fitorja e mrekullueshme e Makabeve, luftëtarëve hebrenj të lirisë, mbi pushtuesit e tyre grekë mbi dy mijë vjet më parë.

Pasi rimorën Tempullin e Shenjtë të Jerusalemit, i cili ishte shndërruar në një vend adhurimi idhujsh, ata kërkuan vaj të pastër për të ndezur menorahun e tempullit. Ata gjetën mjaftueshëm sa për të djegur për një ditë, por për mrekulli ajo u dogj për tetë ditë derisa erdhi më shumë vaj.

Një traditë e Hanukkës është ndezja e Menorahut për të kujtuar vajin që zgjati mrekullisht 8 ditë. Tradita të tjera të festave përfshijnë lojërat dreidel, dhënien e xhelit të shijshëm me çokollatë dhe ngrënien e ushqimeve të skuqura si petullat me patate (latkes) dhe pelte donuts (Sufganiyot).

MËSIMI I FËMIJËVE PËR HANUKKAH

Një nga mënyrat më të mira t'u mësosh fëmijëve të vegjël historinë e Hanukës është nëpërmjet aktiviteteve zbavitëse si këto fletë aktivitetesh me ngjyrë sipas numrit të Hanukës më poshtë.

Këto aktivitete pushimi, duke përfshirë sugjerimet për zanatet dhe lojërat Hanukkah janë gjithashtu të shkëlqyerapër hapësirë ​​të shkurtër të vëmendjes. Ata janë praktik, tërheqës vizualisht dhe të mbushur me mundësi lojërash!

Shiko gjithashtu: Si marrin frymë bimët - kosha të vogla për duar të vogla

Përdorni këto fletë të thjeshta të matematikës Hanukkah për nxënësit e hershëm në klasë ose për një aktivitet të qetë në shtëpi.

MATEMATIKA HANUKKAH

Shto këto faqe të printueshme Hanukkah me ngjyra sipas numrave në mësimin tuaj të ardhshëm të matematikës me ngjyra sipas mbledhjes. Kjo mini-paketë falas përfshin 6 modele festive për ta bërë sezonin më të shndritshëm, duke përfshirë një ngjyrë Menorah sipas numrit. Fletë pune argëtuese Hanukkah për kopshtin e fëmijëve dhe më të vjetër!

Kliko këtu ose më poshtë për ngjyrën FALAS të Hanukkës sipas numrit

MË SHUMË AKTIVITETET HANUKKAH PËR FËMIJË

Ne kemi një listë në rritje të një sërë aktivitetesh falas Hanukkah për sezonin. Klikoni në lidhjet e mëposhtme për të gjetur më shumë fletë aktivitetesh Hanukkah të printueshme falas.

  • Bëni këtë zanat argëtues "Ylli i Davidit" me tesel.
  • Ndërtoni një Lego Menorah për një sfidë ndërtimi Hanukkah.
  • Krijoni një grumbull zhul Hanukkah.
  • Bëni këtë punim shumëngjyrësh të dritareve me njolla me Menorah.
  • Shikoni një listë fantastike të Librave Hanukkah për fëmijë.
  • 11>Bëni garlandë origami Hanukkah.
  • Mësoni rreth festimit të traditave familjare për Hanukkah.
  • Luani Hanukkah Bingo.

RREPNI PAKETËN E PLOTË AKTIVITETET E HANUKKËS KETU !

Merrni një përzgjedhje fantastike të projekteve të printueshme për të festuar Hanukkah, duke përfshirë një paketë mini artistësh që paraqet artist hebre,Marc Chagall.

Për më tepër, do të gjeni një fletë informacioni të RI në stilin komik të Izraelit, aktivitet të krijimit të dreidel, eksperiment me vaj dhe ujë dhe më shumë! Kjo paketë përditësohet çdo vit me ide të reja dhe do t'ju dërgohet email me përditësime.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.