Pemët e Krishtlindjeve me filtër kafeje - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 13-06-2023
Terry Allison

Doni të dini se çfarë vepra artizanale të bëni me filtrat e kafesë? Lehtë për t'u bërë, këto pemë Krishtlindjesh me filtër kafeje janë një zanat kaq argëtues për t'u shtuar aktiviteteve tuaja të Krishtlindjeve. Filtrat e kafesë janë një shtesë që DUHET të ketë në çdo komplet shkencor apo artizanal! Shkenca e tretshme kombinohet me artin unik të procesit për të bërë këto pemë shumëngjyrëshe të Krishtlindjeve më poshtë. Ne i duam punimet e Krishtlindjeve që mund të bëhen për fëmijë!

FILTER KAFE Mjeshtëri të Krishtlindjeve PËR FËMIJË

SHKENCA E THJESHTË E ZGJITHSHME

Pse ngjyrat në filtrin tuaj të kafesë përzieni pemën e Krishtlindjes së bashku? Gjithçka ka të bëjë me tretshmërinë. Nëse diçka është e tretshme, kjo do të thotë se do të shpërndahet në atë lëng (ose tretës). Në çfarë tretet boja e përdorur në këta shënues të larë? Uji sigurisht!

Në këtë zanat filtri kafeje, uji (tretësi) ka për qëllim të shpërndajë bojën e shënuesit (tretës). Që kjo të ndodhë, molekulat si në ujë ashtu edhe në bojë duhet të tërhiqen nga njëra-tjetra. Kur shtoni pika uji në dizajnet në letër, boja duhet të përhapet dhe të kalojë nëpër letër me ujë.

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i kanaçeve të grimcuara - Kosha të vogla për duar të vogla

Shënim: Shenjat e përhershëm nuk treten në ujë, por në alkoolit. Ju mund ta shihni këtë në veprim këtu me kartat tona të Shën Valentinit.

MË SHUMË Mjeshtëri me FILTER KAFE

Lule me filtër kafejeFlokë dëbore me filtër kafejeylber me filtër kafeje

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar? Ne ju kemimbuluar…

—>>> FALAS Aktivitetet e Kërshëndellave të Krishtlindjeve

FILTER KAFEJA E KRISHTLINDJES

FURNIZIMET:

<.
 • Gërshërë
 • SI TË BËNI NJË FILTER KAFE PEMA KRISHTLINDJEVE

  HAPI 1. Filloni duke përhapur një filtër kafeje. Pastaj ngjyrosni filtrin e kafesë me shënuesit që lahen. Eksperimentoni me modele të ndryshme për rezultate unike.

  HAPI 2. Spërkateni filtrin e kafesë me një shishe uji derisa të laget. Duhet të jetë plotësisht i lagur, por jo i njomur, përndryshe ngjyra do të rrjedhë. Rreth 3 ose 4 spërkatje.

  HAPI 3. Lërini filtrat e kafesë të thahen plotësisht.

  HAPI 4. Pasi të thahet, paloseni filtrin e kafesë në gjysmë.

  Më pas palosni njërën anë në një dhe palosni anën tjetër brenda, në mënyrë që gjysma të paloset tani në të tretat. Fusni një kapëse rrobash në palosjet e brendshme.

  Shiko gjithashtu: Shpërndarja e Gingerbread Men Cookie Christmas Science

  HAPI 5. Së fundi, preni një yll nga kartoni i verdhë ose përdorni ngjitëse me yje për shtoi lehtësinë. Ngjiteni yllin në majën e pemës me bojëra uji.

  MË SHUMË ARGËZUES PËR KRISHTLINDJET

  Lidhja e pemës së KrishtlindjesArti i pemës së Krishtlindjes me stampimZbukurimet me kashtëMjeshtëri me borëMjeshtëri me arrëthyesZbukurim me renë

  FILTER KAFE ARGËZUESHME KRISHTLINDJEMJETE PËR FËMIJË

  Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete të lehta të Krishtlindjeve për fëmijët.

  MË SHUMË ARGËTIM PËR KRISHTLINDJE…

  Eksperimente shkencore të KrishtlindjeveSlime e KrishtlindjeveAktivitetet STEM të KrishtlindjeveIdetë e kalendarit të ardhjesNdërtimi i Krishtlindjeve LEGOAktivitetet e matematikës së Krishtlindjeve

  Terry Allison

  Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.