Pikturë argëtuese me kripë me temë oqeani - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Filloni aktivitetet tuaja me temën e oqeanit me një projekt të mrekullueshëm STEAM! Kjo artizanale e lezetshme me temë oqeani është shumë e lehtë për t'u bërë me vetëm disa materiale të thjeshta nga kuzhina. Kombinoje artin me shkencën me mësimin STEAM dhe zbulo rreth përthithjes. Ne i duam aktivitetet e oqeanit për parashkollorët dhe më gjerë!

ZJETARE E TEMAVE TË OQEANIT: ART I PIKTURËS SË KRIPËS ME KRIPË AKUJER

ZJETARE ME TEMA OCEAN

Bëhuni gati të shtoni këtë anije të thjeshtë të oqeanit dhe Aktiviteti me avull në planet tuaja të mësimit këtë sezon. Nëse doni të mësoni më shumë rreth kombinimit të artit dhe shkencës për STEAM, le të rrëmbejmë furnizimet. Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto aktivitete të tjera argëtuese oqeanike.

Aktivitetet dhe eksperimentet tona shkencore janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Kliko këtu për aktivitetet tuaja FALAS të Oqeanit të Printueshëm.

Mjeshtëri me temën e Oqeanit: ART I KRIPËS

Kombinoni një mjet popullor kuzhine dhe pak fizikë për art dhe shkencë të lezetshme që të gjithë me siguri do t'i pëlqejnë! Merrni edhe këtë aktivitet me avull jashtë në një ditë të bukur.

Shiko gjithashtu: Receta e slime me gëzof të bardhë - kosha të vogla për duar të vogla

JU DUHEN:

 • Fletët e printueshme të peshqve, yjet e detit dhe flluska – Kliko këtu
 • Letër kopjimi me ngjyra ose shënuesit dheshkumësa me ngjyra
 • Ngjitës
 • Gërshërë
 • Bojëra uji
 • Letër me bojëra uji
 • Furça për bojë
 • Kripë

SI TË BËNI NJË PIKTURË ME KRIPË Oqeani

Para se të filloni lyerjen me kripë, sigurohuni që të mbroni sipërfaqen tuaj të punës. Mbuloni zonën me gazetë, mbulesë tavoline ose perde dushi për pastrim të lehtë.

Më pas Shkarko dhe printo peshqit e fryrë, yjet e detit dhe flluskat me temën e oqeanit! Do të shihni se unë rekomandoj printimin në ngjyra të ndryshme të letrës së kopjimit, por gjithashtu mund t'i printoni të gjitha në letër të bardhë dhe t'i bëni fëmijët të përdorin markera, shkumësa me ngjyra ose pastele vaji për të ngjyrosur fotot.

SHKARKONI PUFFERFISH AND STARFISH KETU

KËSHILLA: Përndryshe, ju mund të përdorni shabllone në letër dhe të aplikoni të njëjtin efekt pikture me kripë edhe për to. Përdorni pastelë vaji për t'i rezistuar artit për të krijuar detaje në krijesat. 20>

1. Lyejeni letrën me bojëra uji në ujë derisa të jetë e lagur, por jo e njomur. Letra me bojëra uji rekomandohet shumë për aktivitetet e lyerjes me kripë dhe do të japë një projekt të përfunduar më bukur!

KËSHILLA: Letra me bojëra uji është bërë për të trajtuar të gjithë ujin shtesë! Letra e ndërtimit ose letra e kopjimit ka më shumë gjasa të griset dhe të shqyehet gjatë procesit.

2. Zgjidhni ngjyrat tuaja të bojës. Nuancat e ndryshme të blusë me prekje të gjelbër dhe të verdhë do të krijojnë një sfond të bukur oqeanik. Duke përdorur një penel shtonibojëra uji në letrën e lagur derisa të jeni të kënaqur me rezultatet.

KËSHILLA: Vizatoni detajet me pastel vaji për teksturë të shtuar. Vizatoni valë, alga deti, koral, apo edhe peshq të vegjël për të krijuar një sfond më të pasur me teksturë për peshkun dhe yll deti.

3. Ndërsa letra është ende e lagur, spërkatni pak kripë në të gjithë sipërfaqen dhe lëreni shkencën të fillojë! Lexoni më shumë më poshtë.

KËSHILLA: Përhapeni kripën që të mos mbeten grumbuj të vegjël kripe në letër.

4. Lëreni pikturën tuaj të kripës së oqeanit të thahet plotësisht dhe më pas ngjitni krijesat dhe flluskat tuaja të detit. Ju madje mund të bëni shtesat tuaja të algave të detit ose peshkut!

KËSHILLA: Krijoni krijesat tuaja nëse dëshironi ose përdorni shkarkimet tona të dobishme!

SHKENCA E PIKTURË ME KRIPË

Shtimi i kripës në letrën e lagur krijon mini-shpërthime brenda bojërave uji për një efekt vërtet të pastër në letër. Ky efekt është për shkak të diçkaje që quhet përthithje. Është e ngjashme me pikturimin me kripë me aktivitete ngjitëse që mund të keni bërë më parë me fëmijët tuaj.

Kripa thith lagështinë e ujit sepse tërhiqet nga molekulat e ujit shumë polare. Kjo veti do të thotë që kripa është higroskopike. Higroskopik do të thotë që thith ujin e lëngshëm (përzierjen e ngjyrave ushqimore) dhe avujt e ujit në ajër.

Mund të provoni gjithashtu të shtoni sheqer për një eksperiment shkencor argëtues dhe të krahasoni rezultatet!

Shiko gjithashtu: Vezë të gazuara të Pashkëve për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

STEAM kombinon arti dhe shkenca të cilatështë pikërisht ajo që ka bërë kjo pikturë me bojëra uji me kripë. Kjo anije oqeanike është e lehtë për t'u shtuar në një temë të oqeanit ose për t'u ndryshuar për t'iu përshtatur çdo teme me të cilën po punoni.

AKTIVITETET MË SHUMË ARGËZUESE TEME TË OCEANIT

 • Shkëlqim në errësirë Artizanat me kandil deti
 • Shkrirja e akullit të oqeanit dhe lojërat ndijore
 • Gacat kristali
 • Eksperimenti i shisheve me valë dhe densiteti
 • Shkrirja e vërtetë e akullit në plazh dhe eksplorimi i oqeanit
 • Recetë e lehtë për zhul me rërë
 • Eksperiment për densitetin e ujit të kripur

PIKTURA ME KRIPË OCEANI PËR TEMA OCEANIT

Zbuloni më shumë shkenca argëtuese dhe të lehta & Aktivitetet STEM pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Kliko këtu për aktivitetet tuaja FALAS të Oqeanit të Printueshëm.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.