Projekti i Ornamentit të Kimisë - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Ne i duam projektet e thjeshta të kimisë dhe ky projekt kimi i Krishtlindjeve është një mënyrë argëtuese për të mësuar dhe krijuar zbukurime kristali të bëra vetë! Pushimet janë një kohë e shkëlqyeshme për të eksploruar shkencën dhe STEM, dhe ne e bëjmë argëtuese dhe të lehtë për ju që të ndani eksperimentet shkencore të Krishtlindjeve me fëmijët tuaj.

BËJNI VETË ORNAMENTET E KRISHTLINDJEVE TË KIMISË

KIMIA E KRISHLINDJEVE

Krishtlindja mund të jetë një kohë magjike, dhe unë mendoj se kimia e Krishtlindjeve është gjithashtu mjaft magjike!

Merrni një aktivitet klasik të kimisë për rritjen e kristaleve dhe kthejeni atë në një Stoli Krishtlindjesh e kompletuar me një temë shkencore. Këto stoli kristali boraks janë një hit i vërtetë për fëmijët. Le të bëjmë stolitë e kimisë së Krishtlindjeve në formë të një gote, një llambë dhe një atom të përsosur për çdo entuziast të shkencës!

SHIKON GJITHASHTU: Ornamentet e Krishtlindjeve Shkencë

Pasi e kemi bërë këtë aktivitet, unë jam ende i habitur se sa të mrekullueshëm janë këto stoli kristali, veçanërisht pasi janë bërë me detergjent larës! Për të mos thënë që janë shumë të guximshëm! E përkryer për të dekoruar klasën ose shtëpinë me dekorime kimike.

ORNAMENTET E KIMISË KRISHTLINDJEVE

Mund të bëni tre versione të ndryshme të stolive kristali secila me një metodë paksa të ndryshme. Kthejeni atë në një eksperiment shkencor për të krahasuar rezultatet e të treve. Lexoni mbi artikujt e nevojshëm dheudhëzimet më poshtë dhe përcaktoni se cilën nga tre metodat dëshironi të provoni së pari!

Ju mund të printoni udhëzimet për të 3 aktivitetet më poshtë.

Shiko gjithashtu: 15 eksperimente të thjeshta me sodë buke - kosha të vogla për duar të vogla

KONAMENTI I KIMISË 1: LLAMA

Ky stoli është bërë duke përdorur një filtër kafeje dhe pluhur boraks.

JU DUHET:

 • 3 lugë gjelle boraks
 • 1 filxhan ujë
 • Tas qelqi
 • Filtër kafeje
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Spërkatje e pastër

SI TË BËNI NJË ORNAMENT KIMIA

 1. Zieni një tenxhere me ujë.
 2. Përzieni rreth 3 T boraks në çdo 1 filxhan ujë. Pak pluhur boraks do të përfundojë të vendoset në fund. Kjo është mirë.
 3. Derdhni ujin e nxehtë në një enë qelqi.
 4. Nëse dëshironi, shtoni ngjyrë ushqimore.
 5. Gjurmoni shabllonin tuaj të stolisë në një filtër kafeje dhe prisni formën e llambës.
 6. Hapni një vrimë pranë majës së formës. Kjo do t'ju mundësojë të kaloni një fije ose ta lidhni atë më vonë.
 7. Vendoseni filtrin e prerë të kafesë në tretësirën e boraksit dhe vendoseni tasin në një vend të sigurt.
 8. Prisni 24 orë.
 9. Hiqni stolitë tuaja të kristalizuara nga përzierja dhe spërkatni mbrapa dhe përpara me llak të pastër.
 10. Pas tharjes, kaloni një grep ose fije përmes vrimës dhe varni stolinë tuaj të re në pemën tuaj të Krishtlindjes!

ZKOLI I KIMISË 2: ATOM

Gjithçka e mësipërme qëndron e njëjtë, përveçse ju përdornipastrues tubash në vend të një filtri kafeje. Ornamenti që bëra duke përdorur këtë metodë është atomi.

 1. Përfundoni hapat 1-4, njësoj si më sipër.
 2. Duke përdorur shabllonin që keni printuar, formoni pastruesin e tubave në formën e siluetës. Për atomin, unë krijova sythe duke përdorur 3 pastrues tubash dhe më pas i bashkova së bashku duke përdorur dy copa shumë të vogla të një pastrues tjetër tubash.
 3. Vendosni pastruesit e tubave në tretësirën Borax dhe vendoseni tasin në një vend të sigurt.
 4. Prisni 24 orë.
 5. Hiqni stolitë tuaja të kristalizuara nga përzierja dhe spërkatni mbrapa dhe përpara me llak të pastër.
 6. Pas tharjes, kaloni një grep ose fije nëpër një nga hapjet dhe varni stoli tuaj të ri në pemën tuaj të Krishtlindjes!

STOKURIA E KIMISË 3: GOPA

JU DUHET:

 • 3 lugë gjelle Pluhur boraks
 • 1 filxhan uje
 • kavanoz qelqi me gryke te gjere
 • pastrues tubash
 • ngjyrosje ushqimore
 • varg
 • Shkop ose laps artizanal prej druri
 • Spray me pallto

SI TË BËJMË NJË ORNAMENT KËRISHTJE KRISHTLINDJE

 1. Zieni një tenxhere me ujë.
 2. Përzieni rreth 3 T boraks në çdo 1 filxhan ujë. Pak pluhur boraks do të përfundojë të vendoset në fund. Kjo është mirë.
 3. Derdhni ujin e nxehtë në një kavanoz qelqi.
 4. Nëse dëshironi, shtoni ngjyrosjen e ushqimit me temën e Krishtlindjes.
 5. Duke përdorur shabllonin që keni printuar, formoni pastruesin e tubavenë formën e siluetës. Për gotën, lashë një pjesë të gjatë të pastruesit të tubave të ngjitur nga lart.
 6. Mbështilleni pastruesin shtesë të tubit rreth shkopit ose lapsit artizanal dhe uleni formën poshtë në tretësirën Borax. Shkopi/lapsi duhet të qëndrojë në majë të kavanozit.
 7. Vendoseni kavanozin në një vend të sigurt dhe prisni 24 orë.
 8. Hiqni stolitë tuaja të kristalizuara nga përzierja dhe spërkatni mbrapa dhe përpara me llak të pastër.
 9. Pas tharjes, mund të përkulni pjesën shtesë të pastruesit të tubave në një grep dhe të varni stoli tuaj të ri në pemën tuaj të Krishtlindjes!

KIMIA E KRISTALIT

Si funksionon kjo? Boraksi gjendet natyrshëm në depozitat e liqenit të thatë dhe gjendet në formë kristali. Kur shpërndani pluhurin tregtar në ujë të vluar, uji bëhet i ngopur me boraks dhe pluhuri bëhet pezull. Ju sapo keni bërë një zgjidhje të ngopur.

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i venave të gjetheve - kosha të vogla për duar të vogla

Ju dëshironi që uji të ftohet ngadalë në mënyrë që papastërtitë të kenë mundësinë të lënë tretësirën duke lënë pas kristale të bukura. Pluhuri depozitohet në pastruesit e tubave dhe kur uji ftohet, boraksi kthehet në gjendjen e tij natyrale duke lënë pas kristale të mëdha.

Nëse ftohen ngadalë, këto kristale janë mjaft të forta dhe uniforme në formë. Nëse ftohet shumë shpejt, do të shihni më shumë kristale të paqëndrueshme në forma të ndryshme.

SHKARKONI TË GJITHÇKA QË QU NEVOJET PËR TË FILLUARDuke klikuar KËTU

5 DITË ARGËSIMI KRISHTLINDJE

Bashkohuni me më shumë projekte të thjeshta shkencore për Krishtlindje…

 • Fakte zbavitëse rreth renës
 • Aktivitetet e Krishtlindjeve nëpër botë
 • Astronomia e Krishtlindjeve
 • Erërat e Krishtlindjeve

ORNAMENTET ARGËZUESE KIMIA TË KRISHTLINDJEVE PËR FËMIJË!

Klikoni në lidhje ose në imazh për më shumë argëtim Ornamentet e Krishtlindjeve DIY për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.