Receta e 4 korrikut për slime për slime të thjeshtë verore në shtëpi

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Asgjë nuk thotë verë ashtu si 4 korriku këtu. Kompletuar me panaire, parada, fishekzjarre, karamele pambuku dhe sigurisht recetat tona të bëra vetë. Nëse keni dashur të mësoni se si të bëni slime, 4 korriku është rasti i përsosur për të bërë një temë argëtuese! Receta jonë e lehtë për slime e 4 korrikut kombinon ngjyrat tradicionale të festës me një shkëlqim të plotë nga shkëlqimi!

RECETA E SHKËLQIMIT PËR FËMIJËT E SLIME 4 KORRIK!

RECETA E SLIME SHTËPIE PËR 4 KORRIKIN

Vera, 4 Korriku dhe slime e bërë vetë janë si BFF në këtë shtëpi…

Ne e duam slime sidomos për festat si 4 korriku. A është një mënyrë tjetër për të zgjatur festën dhe për t'i mbajtur fëmijët të emocionuar? Pse të mos bëni një recetë slime të 4 korrikut me fëmijët?

Nëse nuk jemi në plazh duke parë fishekzjarre, atëherë do të marshojmë në paradën e skautëve dhe do të hamë karamele pambuku (ok nuk jam, por djali dhe burri im do të jenë).

Shiko gjithashtu: Aktivitete të luajtjes në akull gjatë gjithë vitit! - Kosha të vogla për duar të vogla

Më pëlqen të përdor dashurinë e fëmijëve të mi për pushimet për të frymëzuar krijimet tona të ardhshme slime. Të gjitha dritat e fishekzjarreve dhe karnavaleve na frymëzuan për të bërë këtë Recetë slime SPAKLY të 4 korrikut që shkëlqen shkëlqyeshëm.

KUQE BARDHË BLU ​​SLIM

Recetat tona të thjeshta, "si të bëni" slime do t'ju tregojnë se si të zotëroni slime në 5 minuta! Ne kemi shpenzuar vite duke punuar me 4 recetat tona të preferuara bazë të slimes për t'u siguruar që ju mund të bëni MË TË MIRËzhul çdo herë!

Ne besojmë se zhulja nuk duhet të jetë zhgënjyese apo zhgënjyese! Kjo është arsyeja pse ne duam t'i heqim hamendjet për të bërë slime!

 • Zbuloni përbërësit më të mirë të slimes dhe merrni furnizimet e duhura të slimes herën e parë!
 • Bëni receta të thjeshta për slime që funksionojnë vërtet !
 • Merrni një konsistencë të mrekullueshme të lezetshme për dashurinë e fëmijëve!

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS për SLIME

RECETA MË E MIRË E 4 KORRIKIT TË SLIME!

Ne kemi 4 receta unike bazë slime që mund të përdoren të gjitha për këtë recetë slime pushimesh verore. Ju vendosni se cila funksionon më mirë për ju. Pasi të mësoni bazat, transformojini ato vazhdimisht!

Kjo ju lejon të keni njëfarë fleksibiliteti në varësi të vendit ku jetoni në botë! Jo të gjithë kanë akses në të njëjtët përbërës! Kjo është një recetë e shkëlqyeshme për t'u përdorur për recetat e slimes në MB si dhe në Kanada.

Secila nga recetat bazë të slimes më poshtë ka fotot e plota hap pas hapi, udhëzimet dhe madje edhe videot për t'ju ndihmuar gjatë rrugës!

 • Receta e Slime Solution Saline
 • Receta slime boraks
 • Receta e lëngshme niseshteje slime
 • Receta e zhulit me gëzof

Lulmi ynë patriotik i 4 korrikut përdor kripurin tonë numër njësolucion recetë slime . Kjo është receta jonë numër 1 për slime, dhe ne e duam atë . Slime mbresëlënëse elastike në një kohë të shkurtër është motoja ime!

Ne kemi burimet më të mira për të parë para, gjatë dhe pas përgatitjes së slimes tonë të bërë në shtëpi të 4 korrikut! Ne flasim më shumë për shkencën e slime në fund të kësaj faqeje si dhe burime shtesë për zhul

 • Furnizimet BEST Slime
 • Si të rregulloni slime: Udhëzues për zgjidhjen e problemeve
 • Slime Këshilla sigurie për fëmijët dhe të rriturit!

SI TË BËJMË SLIME HAPI PA HAPI

Le të fillojmë të bëjmë slime-n tonë të kuqe, të bardhë dhe blu duke mbledhur të gjithë përbërësit e duhur për slime që duhet të kemi pranë!

Pas këtij sesioni të krijimit të slimes, gjithmonë do të dëshironi ta mbani qilarin tuaj të pajisur. Ju premtoj se nuk do të keni kurrë një pasdite të shurdhër për të bërë zhul…

Përsëri sigurohuni që të shikoni furnizimet tona të rekomanduara për zhul. Unë shpërndaj të gjitha markat e preferuara që ne përdorim për të krijuar zhul të mrekullueshëm pa pushim.

DO TË DUHET:

Ju do të bëni tre tufa llumi për këtë aktivitet! Ne bëmë një grup të vetëm me ngjyrë blu, të kuqe dhe të pastër me zhul me shkëlqim argjendi. Ju gjithashtu mund të shtoni një zhul me zam të bardhë për një pamje të pastër (zëvendësoni slimin e pastër argjendi).

Receta më poshtë bën një grumbull zhul të bërë në shtëpi. Për të marrë pamjen e rrotulluar, bëni gjithsej tre tufa.

 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor Clear Elmers Washable School
 • 1/2filxhan me ujë
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Glitter
 • 1/2 lugë gjelle sodë buke
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur
 • Dekorime me yje, yll konfeti, ose aksesorë të tjerë me temë (shënim: yjet e konfetit mund të jenë pak të mprehta)

SI TË BËJMË SLIME 4 KORRIK

Shënim, për informacione më të detajuara për përgatitjen e kësaj recete bazë të solucionit të kripur, ju lutemi shikoni faqen SOLUTION SLIME RECIPE për këshilla, truke dhe video shtesë.

Ju. mund të lexoni hapat e shpejtë dhe të thjeshtë më poshtë fotot!

HAPI 1: Filloni duke kombinuar ngjitësin e pastër dhe ujin dhe përziejeni tërësisht.

HAPI 2: Më pas, shtoni shkëlqim, sodë buke dhe ngjyrosje ushqimore.

HAPI 3: Më pas, shtoni tretësirë ​​të kripur dhe përzieni!

4 KORRIKU SLIME HAPA TË SHPEJTË

 • Filloni duke përzier ngjitësin dhe ujin në një tas derisa të bashkohen.
 • Përzieni sodën e bukës.
 • Më pas, shtoni ngjyra ushqimore dhe shkëlqim sipas dëshirës!
 • Koha për aktivizuesin e slime! Shtoni tretësirën e kripur.
 • Përziejini mirë derisa në tas të formohet një njollë rrëshqitëse dhe të largohet mirë nga fundi i tasit dhe nga anët e tasit.
 • Sidhni disa pika tretësirë ​​të kripur në tas duart dhe gatuaj llumin tuaj. Mund ta gatuani në tas ose ta merrni dhe ta gatuani. Zakonisht e fillojmë në tas dhe më pas e marrim.
 • Slima me tretësirë ​​të kripur pëlqen të brumoset mirë. Kjo do të përmirësojë konsistencën sisi dhe zvogëloni ngjitshmërinë.

Pasi të keni bërë secilën ngjyrë, mund të jeni të zënë duke i rrotulluar së bashku. Më pëlqen t'i shtrij në shirita pranë njëri-tjetrit dhe t'i lë të bashkohen ngadalë. Merreni nga një skaj dhe lëreni gravitetin të ndihmojë formimin e rrotullimit!

Shtypni dhe shtrydhni!

SHKENCA PAS RECETËS SLIME

Gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu rreth e rrotull! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Shiko gjithashtu: Receta për brumin e xhenxhefilit - kazanët e vegjël për duar të vogla

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhespageti të mbetur të nesërmen. Teksa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Zbuloni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

SI E RUAJNI SLIME?

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

Ne kemi burimet më të mira për të parë para, gjatë dhe pas përgatitjes së llumit tuaj patriotik të verës! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoniedhe shkenca e slime lart!

MË SHUMË BURIME TË KËRKESËS SLIME!

Gjithçka që duhet të dini për të bërë slime është më poshtë! A e dini se ne gjithashtu argëtohemi me aktivitete shkencore? Klikoni në të gjitha fotot më poshtë për të mësuar më shumë.

 • SI TË RREGULLOJ MY SLIME?
 • IDETË TONA KRYESORE PËR RECETA SLIME QË DUHET TË BËNI!
 • SHKENCA THEMELORE E SLIME FËMIJËT MUND TA KUPTOJNË!
 • PËRGJIGJE PËR PYETJE TË LEXUESVE!
 • PËRBËRËSIT MË TË MIRË PËR BËRJEN E SLIME!
 • PËRFITIMET E MADHËSHME QË NJOFTEN NGA KRIJIMI I SLIME ME FËMIJË!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar kështu që ju të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

SHKENCA MË SHUMË SHKENCA E 4 KORRIKIT PËR TË PROVUAR! Klikoni mbi fotot për detaje!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.