Receta e Pashkëve të Slime - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 20-06-2023
Terry Allison

Slime e Pashkëve për lojën shqisore të festave! Oh zot, ne DUAJMË SLIME të lehtë SHTËPIE! Nuk ka asgjë më të mirë se të përgatisni një grumbull të shpejtë të recetës sonë të thjeshtë të slimes! Pashkët do të jenë këtu përpara se ta kuptojmë, dhe kjo slime është një lojë e mrekullueshme shqisore.

EASTER SLIME PËR SHKENCA TË MREKULLUESHME EASTER & SENSORY PLAY

Gjithmonë kisha menduar se bërja e slime do të ishte një nga ato gjëra që nuk do t'i bëja kurrë siç duhet, do të ishte humbje kohe dhe një humbje furnizimesh.

Djalosh e kisha gabim! Nuk mund ta besoja se sa e lehtë doli të ishte receta jonë e slime-it të bërë në shtëpi. Do të keni slime fantastike brenda një kohe të shkurtër.

SHIKONI PASHKËS SLIME TË BËHET!

Ne na pëlqen të bëjmë slime-n tonë të bërë vetë për të gjitha stinët, festat, personazhet e preferuar, dhe raste të veçanta! Është gjithmonë kënaqësi të krijosh një ide të re, kështu që sigurisht na u desh të bënim një grup të veçantë për Pashkë.

Ne nuk u ndalëm vetëm në një slime të Pashkëve! Që kur bëmë këtë slime të parë të Pashkëve vite më parë, ne i kemi shtuar koleksionit. Për më shumë mënyra për t'u argëtuar me këtë slime për Pashkë, klikoni këtu ose në foto.

Ky është një slime i bukur dhe elastik për Pashkë. Duhen minuta për t'u bërë, zgjat shumë dhe nuk pushon së qeni argëtues për të luajtur me të! Slime është një nga recetat tona të preferuara për lojërat ndijore.

Sigurohuni që të shikoni të gjitha aktivitetet tona shkencore të Pashkëve.

A e dini se slime ështëshkenca? Ju mund të bëni dhe të luani me shkencën me recetat tona të slimes. Slime është një eksperiment i çmendur i kimisë që të gjithë e duan. Lexoni më shumë më poshtë në lidhje me shkencën që qëndron pas llumit.

FURNIZIMET E EASTER SLIME

Sigurohuni që të shikoni listën tonë të të furnizimeve të rekomanduara të slimes për të parë të gjitha zgjedhjet tona të preferuara për të bërë slime! Aktivizuesit e slime, zgjedhje ngjitësish, përzierje argëtuese, kontejnerë të preferuar të ruajtjes dhe më shumë!

Liquid Starch

Elmer's White Washable School Glue PVA (përdorni ngjitës të pastër për një zhul më të shndritshëm)

Ngjyrosja e ushqimit

Vezët plastike

Receta e llumit:

Kjo llucë e Pashkëve përdor recetën tonë të lëngshme të llumit të niseshtës, por ju gjithashtu mund të përdorni recetën tonë të slimes të kripur, recetën e llumit boraks , dhe receta slime me gëzof. Klikoni në butonat e zinj më poshtë për të parë çdo recetë dhe për të vendosur vetë. Ata të gjithë kanë udhëzime të hollësishme, një video dhe fotografi!

Klikoni këtu për të shkarkuar FALAS për printim

KËSHILLA DHE KËSHILLA PËR SLIME TË PASHKËVE

Për slimin më të mirë, sigurohuni që ta lexoni recetën tërësisht dhe të blini përbërësit e duhur. Kjo është arsyeja numër një pas dështimeve të shumicës së slimes nga lexuesit!

Kam përdorur një pikë ngjyrosje ushqimore për secilën prej rozë dhe të verdhë dhe më pas një të kuqe dhe një blu për vjollcën. Pasi të keni përzier mirë secilën nga këto slima, gatuajini derisa të jenë të lëmuara dheelastike. Ju gjithashtu mund t'i lini të ziejnë për 5 minuta ose ndërmjet bërjes së secilës ngjyrë.

Shtoni vezë plastike, zogj me gëzof dhe konfeti për një temë të vërtetë të Pashkëve!

Ruani slimin tuaj të mbuluar lirshëm në një enë plastike për një javë të mirë loje me slime. Shënim: Zgjodha ta përgjysmoj këtë recetë dhe funksionoi mrekullisht.

RUAJTJA E SLIMES TUAJ TË BËRË SHTËPI

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit apo dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha ne kemi përdorur kontejnerë me erëza siç shihet këtu .

SIGURUAR TË SHIKONI: Slime Surprise Vezët e Pashkëve për një kënaqësi të vërtetë!

EASTER SLIME SCIENCE

Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (polivinil-acetat) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Shiko gjithashtu: Konfeti Poppers DIY për Vitin e Ri - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillonpër të lidhur këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe të përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më të trashë dhe më gome si zhul!

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa zhulja formon, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni sepse është pak nga të dyja!

Lexoni më shumë rreth shkencës së zhulit këtu!

Nëse doni të rrotulloheni zhul, shtrijeni zhulin në rripa me njëri-tjetrin dhe kapni njërin skaj! Mbajeni slimin vertikalisht dhe mbështilleni rreth vetes për një efekt të bukur rrotullues.

Të gjithë në shtëpi e shijojnë slimin në një moment ose në një tjetër gjatë ditës. Kjo është arsyeja pse zakonisht qëndron jashtë në tryezë! Përfundimisht i përzjejmë të tre slimes së bashku.

SLIME TË MËSHTIRËS PËR PASHKËN PËR PRANVERË!

Mënyra më argëtuese për të eksploruar shkencën këtë Pashkë dhe për të gjithë stinën e pranverës. Klikoni në fotot më poshtë!

Shiko gjithashtu: Puzzle Magnetic Maze DIY - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.