Receta "Easter Peeps Playdough" - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Asgjë nuk e thotë Pashkën si lepurushi me ngjyra të ndezura që përgjojnë raftet e supermarketit. Dëshironi të dini se si të bëni brumë lojërash nga marshmallows? Shikoni këtë aktivitet fantastik praktik për fëmijët më poshtë, një nga shumë gjëra argëtuese që mund të bëni me shikimet e mbetura! Merr një kuti me peeps sot dhe shiko vetë. Ju mund të dëshironi të rrëmbeni gjysmë duzine ndërsa jeni në të!

SI TË BËNI PEEPS PLAYDOUGH

PLEYDOUGH I ngrënshëm

Bëhuni gati për të shtuar këtë recetë të thjeshtë brumi ushqimor në aktivitetet tuaja këtë sezon festash. Nëse e gjeni veten të mbërthyer në shtëpi, pse të mos krijoni një grumbull të këtij brumi ushqimor për ta përdorur fëmijët. Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni më shumë receta për brumin e bërë në shtëpi.

Aktivitetet tona të lojës janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin. Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia.

JU MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Receta për slime të ngrënshme

Bëjeni brumin tonë super të lehtë për shikimin për një aktivitet loje ndijore të sigurt për shije. Po, peeps play brumë është jo toksik dhe i sigurt për fëmijët që duan të vënë gjithçka në gojën e tyre. A është një meze e lehtë? Jo, brumi ynë i lojës me 3 përbërës nuk rekomandohet për t'u ngrënë si meze të lehtë.

Ka kaq shumë variacione argëtuese të brumit të lojës për të bërëdhe kënaquni me fëmijët e vegjël. Këtu janë disa nga të preferuarat tona…

 • Brumë me shkumë
 • Jello Playbrumë
 • Brumë lojërash me luleshtrydhe
 • Brumë lojë super të butë
 • I ngrënshëm me brumë të ftohtë
 • Kool-Aid Playdough

SUGJERIMET PËR AKTIVITET TË PLAYBRUARIT

 1. Kthejeni brumin tuaj të lojës në një aktivitet numërimi dhe shtoni zare! Rrokullisni dhe vendosni sasinë e duhur të artikujve në brumin e mbështjellë! Përdorni butona, rruaza ose lodra të vogla për numërim. Mund ta bësh edhe një lojë dhe i pari në 20, fiton!
 2. Shto pulla me numra dhe çiftoje me artikujt për të praktikuar numrat 1-10 ose 1-20.
 3. Përzieji të vogla. artikuj në topin tuaj të brumit të lojës dhe shtoni një palë piskatore ose darë të sigurt për fëmijët që ata të gjejnë gjëra me të.
 4. Bëni një aktivitet renditjeje. Hapeni brumin e butë të lojës në rrathë të ndryshëm. Më pas, përzieni artikujt në një enë të vogël. Më pas, lërini fëmijët t'i renditin artikujt sipas ngjyrës ose madhësisë ose llojit sipas formave të ndryshme të brumit të lojës duke përdorur piskatore!
 5. Përdorni gërshërët e brumit të sigurt për fëmijët për të praktikuar prerjen e brumit të tyre në copa.
 6. Thjesht duke përdorur prerëse biskotash për të prerë forma, gjë që është e mrekullueshme për gishtat e vegjël!
 7. Kthejeni brumin tuaj të lojës në një aktivitet STEM për librin Dhjetë mollë lart nga Dr. Seuss ! Sfidoni fëmijët tuaj të mbledhin 10 mollë nga brumi i lojës dhe t'i grumbullojnë 10 mollë të larta! Shiko më shumë ide për 10 mollë lart këtu .
 8. Sfidoni fëmijët tëkrijoni topa brumi me madhësi të ndryshme dhe vendosini në rendin e duhur të madhësisë!
 9. Shtoni kruese dhëmbësh dhe rrotulloni "mini topa" nga brumi i lojës dhe përdorni ato së bashku me kruese dhëmbësh për të krijuar 2D dhe 3D.

Shto një ose më shumë nga këto dyshekë të printueshëm pa pagesë…

 • Maskë për Playdough Bug
 • Rainbow Playdough Mat
 • Riciklimi Playdough Mat
 • Skeleton Playdough Mats
 • Pond Playdough Mats
 • In the Garden Playdough Mat
 • Build Flowers Playdough Mats
 • Weather Playdough Mats
 • <8 10>

  RECETA E PEEPS PLAYDOUGH

  Vetëm 3 përbërës, ky është një brumë i shpejtë dhe i lehtë për t'u bërë! A bëni kujdes me ngrohjen e përbërësve dhe sigurohuni që të jetë ftohur plotësisht përpara se t'ua jepni duarve të vogla!

  Keni mbetur përgjime? Provoni një nga këto aktivitete Peeps!

  Përbërësit:

  • 6 Bunny Peeps
  • 6-8 lugë miell
  • 1 lugë gjelle Crisco

  SI TË BËJMË BURËN PLAY ME PEEPS

  HAPI 1. Në mikrovalë- enë e sigurt, shtoni 6 peep, 6 lugë miell dhe 1 lugë gjelle Crisco.

  Shiko gjithashtu: 15 eksperimente të thjeshta me sodë buke - kosha të vogla për duar të vogla

  HAPI 2. Vendoseni në mikrovalë për 30 sekonda. Hiqeni dhe përzieni së bashku.

  HAPI 3. Pasi nuk mund të përzieni më, nxirreni dhe filloni të gatuani në duar. Nëse është shumë ngjitëse, atëherë shtoni më shumë miell dhe vazhdoni të gatuani derisa të mos ngjitet më. Mos shtoni shumë.

  Pastaj është koha për të luajtur dheargëtohu!

  SI TA RUAJNI BRUMIN TUAJ PLAY

  Ruajeni brumin e shijes suaj të shijshme në një qese ose enë të mbyllur ajri për deri në një javë. Ju duhet ta vendosni sërish në mikrovalë për rreth 10 sekonda që të zbutet para çdo përdorimi. Sigurohuni që të jetë i freskët përpara se t'ua jepni duarve të vogla!

  Po kërkoni për aktivitete të thjeshta për t'u printuar?

  Ju kemi mbuluar…

  —>>> Falas dyshek për lojë me lule

  RECETA MË SHUMË ARGËZUESE SHQISËRORE PËR TË PROVUARA

  Bëni rërë kinetike që është rërë loje e formësueshme për duart e vogla.

  I bërë në shtëpi oobleck është e lehtë me vetëm 2 përbërës.

  Përzieni pak brumë të butë dhe të formueshëm .

  Zbuloni sa e thjeshtë është të ngjyrosh orizin për lojëra shqisore.

  Provo slime ushqimore për një përvojë loje të sigurt në shije.

  Sigurisht, brumi i lojës me shkumë rroje është argëtues për t'u provuar !

  KRIJON NJË GAZË TË ARGËSUESHME PEEPS PLAY DOUGH SOT

  Kliko në lidhjen ose në imazhin e mëposhtëm për më shumë ide argëtuese për lojërat ndijore për fëmijë.

  Shiko gjithashtu: Filtri i kafesë Rainbow Craft - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.