Rritni zemrat e kristalta për ditën e Shën Valentinit

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Rritja e kristaleve është në fakt shumë e lehtë për t'u bërë në shtëpi dhe përbën një eksperiment të shkëlqyeshëm shkencor dhe kimi për fëmijët. Ky eksperiment në rritje i zemrave me kristal boraks për Ditën e Shën Valentinit është një aktivitet dhe dekorim i shkëlqyeshëm shkencor për t'u provuar me fëmijët. Ne kemi shumë eksperimente argëtuese shkencore të Shën Valentinit që me siguri do t'i pëlqejnë!

SI TË RRITET ZEMRA KRISTAL PËR DITËN E SHËN Valentinit

SHKENCA E DITËS SË VALENTINIT

Ky eksperiment shkencor i zemrës me kristal boraks është një organizim dhe harrojeni atë një lloj eksperimenti si fijet tona të kristalta të borës. Rritja e kristaleve është padyshim një eksperiment klasik shkencor që duhet ta provoni me fëmijët tuaj!

Ju mund të bëheni krijues dhe të bëni çdo formë që kristalet tuaja të rriten! Këtu janë disa nga të preferuarat tona…

  • Rainbow Crystals
  • Crystal Flowers
  • Crystal Shamrock
  • Crystal Pumpkins
  • Crystal Candy Canes

Sigurohuni që të shikoni videon më poshtë dhe ta shihni atë në veprim.

Shiko gjithashtu: Si të bëni recetën e zhulit të dërrasës së zezë me ngjitës dhe niseshte

RRITJA E KRISTALEVE NË KLASË

Ne i bëmë këto zemra të kristalta në klasën e dytë të djalit tim. Kjo mund të bëhet! Ne përdorëm ujë të nxehtë, por jo të zier nga një urnë kafeje me një grykë dhe gota plastike, të qarta për festë. Zemrat ose duhej të ishin më të vogla ose më të trasha për t'u futur në filxhan.

Kupat plastike në përgjithësi nuk rekomandohen për rritjen e kristaleve më të mira, por fëmijët ende ishin të magjepsur nga rritja e kristalit. Kur përdorni gota plastike, tretësira e ngopur mundftohet shumë shpejt duke lënë papastërti të formohen në kristale. Kristalet nuk do të jenë aq të forta ose në formë të përsosur. Nëse mund të përdorni kavanoza qelqi, do të keni rezultate më të mira.

Gjithashtu, duhet të siguroheni që fëmijët me të vërtetë të mos i prekin kupat pasi të kenë bërë gjithçka së bashku! Kristalet duhet të qëndrojnë shumë të palëvizshëm që të formohen siç duhet. Pasi të konfigurohet, ju rekomandoj të siguroheni që të keni hapësirë ​​të vendosur larg çdo gjëje për t'iu përshtatur numrit të filxhanëve që keni.

KLIKONI KËTU PËR KALENDARIN FALAS TË SHTYTUESHMËRIM TË VALENTINIT & FAQET E DITORIT

EKSPERIMENTI I ZEMRAVE KRISTAL

SHËNIM: Do të nevojitet ndihma e të rriturve. Meqenëse keni të bëni me ujë të nxehtë, djali im e shikoi procesin ndërsa unë mata tretësirën dhe trazoja. Boraksi është gjithashtu një pluhur kimik dhe përdoret më së miri nga një i rritur për siguri. Një fëmijë më i madh mund të jetë në gjendje të ndihmojë pak më shumë!

Nëse doni një eksperiment më praktik në llojin e kristalit, provoni zemrat tona të kristalta të kripës .

FURNIZIMET :

  • Boraks
  • Kavanoza ose vazo (preferohen kavanozët e qelqit mbi gotat plastike)
  • Shkopinj kokoshkash
  • Varg dhe shirit
  • Pastrues tubash

KONFIGIMI I ZEMRAVE KRISTAL

HAPI 1: Merrni pastruesit e tubave dhe formojini ato në zemra! Përziej dy ngjyra të ndryshme së bashku! Ose mund të gërshetoni dy zemra!

Këshillim: Kontrolloni dy herë hapjen e kavanozit me madhësinë tuajformë! Është e lehtë të shtysh pastruesin e tubit për të filluar, por e vështirë për ta nxjerrë atë pasi të jenë formuar të gjithë kristalet! Sigurohuni që të mund ta fusni dhe ta nxirrni zemrën me lehtësi!

HAPI 2: Përdorni shkopin (ose lapsin) për të lidhur kordonin. Kam përdorur një copë të vogël shirit për ta mbajtur në vend. Ju mund të bëni dy zemra në një kavanoz, por sigurohuni që ato të jenë të vogla dhe të kenë vend! Ata gjithashtu do të dukeshin bukur nëse do të rriteshin së bashku!

HAPI 3: BËNI ZGJIDHJEN TUAJ BORAX

Raporti i pluhurit të boraksit me ujin e vluar është 3:1. Ju dëshironi të shpërndani tre lugë pluhur boraks për çdo filxhan ujë të vluar . Kjo do të bëjë një zgjidhje të ngopur, e cila është një koncept i shkëlqyer kimik.

Meqenëse ju duhet të përdorni ujë të nxehtë të valë, rekomandohet shumë mbikëqyrja dhe ndihma e të rriturve.

Shiko gjithashtu: Fletët e punës së makinave të thjeshta për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 4: Sigurohuni zemra është zhytur plotësisht në solucionin!

Shhhh...

Kristalet po rriten!

Dëshironi t'i vendosni kavanozët në një vend të qetë ku ata fituan mos u shqetëso. Asnjë tërheqje e fijes, nxitje e tretësirës ose lëvizje e kavanozit! Ata duhet të qëndrojnë të qetë për të bërë magjinë e tyre.

Pas disa orësh, do të shihni disa ndryshime. Më vonë atë natë, do të shihni më shumë kristale që rriten! Ju dëshironi ta lini tretësirën të qetë për 24 orë.

Sigurohuni që të vazhdoni të kontrolloni për të parë fazën e rritjes në të cilën janë kristalet!

Të nesërmen, hiqni me kujdesstolitë e zemrës së kristalit dhe lërini të thahen në peshqirë letre për një orë apo më shumë…

SHKENCA E RRITJES SË KRISTALEVE

Rritja e kristalit është një projekt i pastër kimi që është i shpejtë për t'u vendosur duke përfshirë lëngjet, lëndët e ngurta dhe tretësirat e tretshme. Për shkak se ka ende grimca të ngurta brenda përzierjes së lëngshme, nëse lihen të paprekura, grimcat do të vendosen për të formuar kristale.

Uji përbëhet nga molekula. Kur zieni ujin, molekulat largohen nga njëra-tjetra. Zierja e ujit të nxehtë lejon që më shumë pluhur boraks të shpërndahet për të krijuar tretësirën e ngopur të dëshiruar.

Ju po bëni një tretësirë ​​të ngopur me më shumë pluhur sesa mund të mbajë lëngu. Sa më i nxehtë të jetë lëngu, aq më i ngopur mund të bëhet tretësira. Kjo është për shkak se molekulat në ujë lëvizin më larg duke lejuar që më shumë pluhur të shpërndahet. Nëse uji është më i ftohtë, molekulat në të do të jenë më afër njëra-tjetrës.

Dua kiminë... sigurohuni që të shikoni të gjitha eksperimentet tona kimike!

E ngopura Zgjidhjet

Ndërsa tretësira ftohet, papritmas do të ketë më shumë grimca në ujë ndërsa molekulat lëvizin së bashku. Disa nga këto grimca do të fillojnë të bien nga gjendja e pezulluar në të cilën ishin dikur.

Grimcat më pas do të fillojnë të vendosen në pastruesit e tubave si dhe në enë dhe të formojnë kristale. Pasi të fillohet një kristal i vogël farë, më shumëi materialit që bie lidhet me të për të formuar kristale më të mëdhenj.

Kristalet janë të ngurta me anët e sheshta dhe formë simetrike dhe do të jenë gjithmonë të tilla (përveç nëse papastërtitë pengohen). Ato përbëhen nga molekula dhe kanë një model të rregulluar dhe të përsëritur në mënyrë të përsosur. Megjithatë, disa mund të jenë më të mëdha ose më të vogla.

Lërini zemrat tuaja të kristalta të bëjnë magjinë e tyre brenda natës. Të gjithëve na bëri përshtypje ajo që pamë kur u zgjuam në mëngjes! Ne patëm eksperimentin shkencor të Shën Valentinit me zemra të bukura kristali!

Vazhdo dhe vari ato në dritare si një kapëse dielli!

MË SHUMË EKSPERIMENTE TË DITËS SË VALENTINIT

Tullumbace e Shën Valentinit EksperimentZemra të gazuaraPeroksid hidrogjeni & MajaQumështi Magjik i Shën ValentinitQumështi Magjik i Shën ValentinitKapat e Shën Valentinit

RRISINI ZEMRA KRISTAL ME FËMIJËT TUAJ!

Sigurohuni të shikoni edhe këto ide të tjera të mrekullueshme shkencore për Ditën e Shën Valentinit.

AKTIVITETET BONUS PËR DITËN E SHËN Valentinit PËR FËMIJË

Mjeshtëri për ditën e Shën ValentinitKartolina të Shën Valentinit të Shën ValentinitRecetat e Shën Valentinit Slime

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.