Si të bëni guaska kristali me boraks - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 15-06-2023
Terry Allison

Vera do të thotë oqean dhe guaska për ne! Na pëlqen të bëhemi kreativë me eksperimentet tona shkencore të verës, kështu që na u desh të provonim këtë eksperiment shkencor me guacka deti kristal , i cili në fakt është një eksperiment shkencor i lehtë për t'u vendosur! Thjesht përzieni tretësirën dhe lëreni mënjanë. Gjatë 24 orëve, mund të vëzhgoni disa ndryshime të rregullta! Rritja e kristaleve në guaska deti është një projekt i mrekullueshëm STEM për fëmijët!

EKSPERIMENTI SHKENCOR ME BORAX ME BUÇAJ KRISTAL!

Rritni guaskat Crystal Brenda natës!

Ka mënyra super interesante për të eksploruar shkencat për çdo sezon! Për verën, vendosëm të eksperimentonim me rritjen e kristaleve të boraksit në guaska deti. Guacat tona erdhën nga një plazh, por mund të marrësh lehtësisht një thes me guaska për ta provuar këtë në shtëpi nëse nuk jetoni afër plazhit.

Bëni shkencën emocionuese për fëmijët duke gjetur mënyra argëtuese për të prezantuar shkencën të mësuarit. Rritja e kristaleve është e përkryer për një eksperiment të lehtë kimie që mund ta vendosni në shtëpi ose në klasë. Mësoni rreth solucioneve të ngopura, lëngjeve të pezullimit, raporteve dhe kristaleve!

Shihni procesin e rritjes së kristalit me këtë video më poshtë. Thjesht ndërroni guaskat për pastruesit e tubave!

GJËRAT QË TË BËNI ME GOACAT

Ky aktivitet kristal i guaskave detare krijon një zanat argëtues shkencor që mund edhe ta shfaqni. Këto kristale janë mjaft të qëndrueshme edhe për duart e vogla. Kjo nuk është një shkencë shumë praktikeaktivitet për fëmijët e vegjël për shkak të kimikateve të përfshira, por është i shkëlqyeshëm për të praktikuar aftësitë e vëzhgimit. Mund të provoni gjithmonë rritjen e kristaleve të kripës si një alternativë e sigurt për shkencëtarin më të ri!

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe eksperimente shkencore të lira?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë aktivitetet tuaja të shpejta dhe të lehta shkencore.

GUACAT KRISTALE

Rritja e kristaleve të boraksit në guaska deti kërkon vetëm dy përbërës, ujë dhe boraks pluhur {gjendet në korridorin e detergjentit të rrobave}. Ju do të keni nevojë për një grusht predha dhe një enë të sheshtë. Guacat e detit nuk duhet të prekin njëra-tjetrën.

Shikoni në fund të kësaj faqeje për mënyra alternative për të rritur kristalet me fëmijët!

JU DUHET:

  • Boraks Pluhur {gjendet në korridorin e detergjentit
  • Ujë
  • Kupat matëse dhe lugë gjelle
  • lugë
  • Kavanoza mason ose enë qelqi
  • Gavokë deti

BËRJIMI I NJË ZGJIDHJE TË NGRUPTUAR

Pjesa më e rëndësishme e rritjes së këtyre guacave argëtuese të kristalit është përzierja e një solucioni të ngopur. Zgjidhja e ngopur do të lejojë që kristalet të formohen ngadalë dhe saktë. Një tretësirë ​​e ngopur është një lëng që mbushet me grimca derisa nuk mund të mbajë më lëndë të ngurtë.

Ne duhet të ngrohim fillimisht ujin në mënyrë që të bëjmë tretësirën më të mirë të ngopur. Ndërsa uji ngroh molekulatlargohuni nga njëri-tjetri duke e lejuar tretësirën të mbajë më shumë pluhur boraks.

HAPI 1: Ziejeni ujin

HAPI 2: Shtoni 3 -4 lugë gjelle pluhur boraks për 1 filxhan ujë.

Unë do të bëja një tretësirë ​​prej 3 gotash për të filluar nëse do të bëni disa guaskë deti. Kur jeni duke e përzier tretësirën, do të shihni ende një pjesë të vogël të pluhurit që noton përreth dhe vendoset në fund. Kjo do të thotë se është e ngopur!

Shiko gjithashtu: Aktivitete ndijore të vjeshtës për të vegjlit - kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 3: Vendosni guaskat tuaja në enë qelqi {qelqi parandalon ftohjen e shpejtë të tretësirës

HAPI 4: Shtoni tretësirën në enët e qelqit dhe sigurohuni që të mbuloni plotësisht lëvozhgat.

HAPI 5: Lëreni mënjanë dhe shikoni se çfarë ndodh.

SHKENCA E RRITJES SË KRISTALEVE TË BORAXIT

Gavozhkat e detit kristal është një eksperiment shkencor i pezullimit. Kur boraksi përzihet me ujë të nxehtë, ai mbetet si grimca të ngurta në ujë. Ndërsa uji ftohet, grimcat vendosen dhe formojnë kristalet. Pastruesit e tubave janë gjithashtu të njohur për rritjen e kristaleve. Shikoni se si kemi bërë një ylber kristal me pastrues tubash.

Ndërsa tretësira ftohet, molekulat e ujit kthehen së bashku duke detyruar grimcat të dalin nga tretësira. Ata zbarkojnë në sipërfaqet më të afërta dhe vazhdimisht ndërtohen për të formuar kristalet me formë të përsosur që shihni. Sigurohuni që të keni parasysh nëse kristalet e boraksit duken të njëjtë ose të ndryshëm për secilintjetër.

Nëse tretësira ftohet shumë shpejt, kristalet formohen në mënyrë të parregullt sepse nuk kanë mundësi të hedhin poshtë papastërtitë që gjenden gjithashtu në tretësirë. Duhet të përpiqeni t'i lini kristalet të paprekura për rreth 24 orë.

Pas 24 orësh, mund t'i nxirrni guaskat e kristalta dhe t'i lini të thahen në peshqir letre. Vendosni një stacion vëzhgimi që fëmijët të shikojnë kristalet. Bëjini ata të përshkruajnë se si duken dhe madje t'i vizatojnë ato!

A e dini se mund të shpërndani një guaskë deti për më shumë kimi? Klikoni këtu.

Gavozhkat tona të kristalta duken ende të bukura pas disa javësh nëse nuk shqetësohen. Djali im ende kënaqet duke i ekzaminuar herë pas here. I tregon edhe të ftuarve kur kemi shoqëri! Ka shumë mënyra për t'u angazhuar në shkencë të thjeshtë në plazh dhe ndërsa jeni atje, merrni guaska shtesë për të rritur kristale!

Ne kemi përdorur guaska që gjetëm në pushime në plazh! Kjo është një mënyrë argëtuese për të zgjatur një pushim të preferuar. Ose përdorni materialet natyrore përreth vendit ku jetoni! Shikoni këtë degë kristal me gjelbërim të përhershëm që provuam.

Herën tjetër që do të jeni në plazh, sillni në shtëpi një grusht guaska. Dyqanet e artizanatit shesin gjithashtu guaska deti. Rritja e guaskave të detit është një shkencë e përsosur e mësimit të hershëm që ka rezultate të mrekullueshme vizuale!

MË SHUMË MËNYRA PËR TË RRITUR KRISTAL ME FËMIJË

  • Kristal Kristal
  • ShkëmbKristal sheqeri karamele
  • Kristal për pastrimin e tubave
  • Kristale gjeode të lëvozhgave të vezëve

AKTIVITET SHKENCOR VEROR KUAQET KRISTAL BORAX!

Të freskëta dhe të lehta për t'u vendosur në verë eksperimente shkencore!

Edhe më shumë argëtim shkencor i oqeanit për fëmijët!

Ne kemi një grup të plotë të eksperimenteve, projekteve të vërteta shkencore të oqeanit , dhe aktivitete që do t'u pëlqejnë fëmijëve!

Po kërkoni aktivitete të thjeshta për t'u printuar dhe eksperimente shkencore të lira?

Ne ju kemi mbuluar…

Shiko gjithashtu: Ide fantastike shkencore të Halloween-it për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

Klikoni më poshtë për të marrë aktivitetet tuaja të shpejta dhe të lehta shkencore.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.