Si të bëni rruaza brumi me kripë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Fëmijëve u pëlqen të luajnë me të gjitha llojet e brumit. Përdorni këtë recetë të thjeshtë të brumit të kripës më poshtë për të bërë këto rruaza brumi kripe argëtuese dhe shumëngjyrëshe! E shkëlqyeshme për një aktivitet artizanal praktik për fëmijët e të gjitha moshave që përdor pajisje të thjeshta dhe të lira. Fije rruazat tuaja së bashku për të bërë bizhuteritë tuaja unike të brumit të kripës!

SI TË BËJMË RRUAJ BRUMË TË KRIPËS

SI TË BËSH BRUMIN E KRIPËS

Arti i bërjes së brumit me kripë është një art i lashtë, që daton që nga koha e Egjiptit. Në Evropë, kryesisht në Gjermani, kjo zeje u bë shumë e njohur. Arti u përdor gjerësisht në dekorimin e shtëpisë, veçanërisht në kohë festash, njëlloj si sot.

Për të bërë brumin me kripë, mielli dhe uji përzihen me kripën si ruajtës dhe më pas brumi mund të punohet me një lloj të ngjashëm argjila. Brumi piqet në një temperaturë të ulët për një kohë të mjaftueshme për të hequr të gjithë lagështinë dhe për të forcuar produktin e përfunduar.

JU MUND TË Pëlqejnë: Receta ndijore për fëmijë

Disa njerëz përdorin brumë të kripur për të bërë skulptura dhe krijime të përpunuara, por shumica e njerëzve e përdorin atë për vepra artizanale për fëmijë. Brumi është i lehtë për t'u bërë, i lehtë për t'u punuar me të, jo toksik dhe mund të bëhet nga gjërat që shumica e njerëzve i kanë tashmë në shtëpi.

Bëjeni brumin tuaj të kripës me recetën tonë të thjeshtë të brumit me kripë të printueshme më poshtë dhe më pas formojini ato në rruaza. Le të fillojmë!

PSE BËNI ART ME FËMIJËT?

Fëmijët janë natyrshëm kuriozë. Ata vëzhgojnë, eksplorojnë dhe imitojnë ,duke u përpjekur të kuptojnë se si funksionojnë gjërat dhe si të kontrollojnë veten dhe mjedisin e tyre. Kjo liri e eksplorimit i ndihmon fëmijët të krijojnë lidhje në trurin e tyre, i ndihmon ata të mësojnë—dhe është gjithashtu argëtuese!

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i sodës së bukës dhe acidit citrik - kosha të vogla për duar të vogla

Arti është një aktivitet i natyrshëm për të mbështetur këtë ndërveprim thelbësor me botën. Fëmijët kanë nevojë për lirinë për të eksploruar dhe eksperimentuar në mënyrë krijuese.

Arti i lejon fëmijët të praktikojnë një gamë të gjerë aftësish që janë të dobishme jo vetëm për jetën, por edhe për të mësuarit. Këto përfshijnë ndërveprimet estetike, shkencore, ndërpersonale dhe praktike që mund të zbulohen përmes shqisave, intelektit dhe emocioneve.

Të bësh dhe të vlerësosh artin përfshin aftësi emocionale dhe mendore !

Arti, qoftë të bësh ajo, të mësuarit për të, ose thjesht duke e parë atë - ofron një gamë të gjerë përvojash të rëndësishme.

Me fjalë të tjera, është mirë për ta!

KLIKONI KËTU PËR MERRNI PROJEKTIN TUAJ FALAS TË BRUMËS SË KRIPËS TË PRINTUAR!

Rruaza brumi të kripës

FURNIZIMET:

 • 1/3 filxhan miell
 • 1/ 3 filxhan kripë
 • 3 lugë ujë
 • Bojë akrilike
 • kashtë
 • letër dylli

UDHËZIME

HAPI 1: Përzieni miellin, kripën dhe ujin e ngrohtë në një brumë të butë.

HAPI 2: Formoni brumin për të formuar rruazat.

HAPI 3: Përdorni kashtën tuaj për të bërë vrima në secilën rruazë.

Shiko gjithashtu: 25 ide fantastike për petë pishinë për fëmijë - kosha të vegjël për duar të vogla

HAPI 4: Gatuani rruazat për 10 minuta në një furrë 200 gradë mbi dyllletër.

HAPI 5: Kur rruazat të jenë ftohur, lyejini ato me bojë akrilike dhe fije me fije.

GJËRA MË TË KËSHTUAR PËR TË BËRË

 • Fosile të brumit të kripës
 • Gjerdan për brumin e kripës
 • Zbukurime të brumit të kripës
 • Yll deti i brumit të kripës
 • Vullkani i brumit të kripës
 • Brumë me kripë me nenexhik

BËRË NJË GJERSON ARGËZUESHËM BRUMË KRIPË PËR FËMIJË

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë ide argëtuese për lojëra për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.