Si të bëni Slime Orteku që është super i lezetshëm dhe i lehtë!

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Kjo recetë e lehtë për t'u bërë recetë slime orteku ka të bëjë më shumë me procesin dhe është një sukses i madh për fëmijët! Ajo që është më intriguese në lidhje me këtë slime specifike është efekti që ndodh kur kombinoni zhul me zam të bardhë, zhul të pastër ngjitës dhe pak durim! Ngjyrat e ndezura janë perfekte për recetën tonë të thjeshtë të slimes për ngjitësin e pastër dhe ju mund t'i bëni lehtësisht këto slime me çdo aktivitet dhe aktivizues tonë bazë të slimes. Të gjithë duhet të provojnë të bëjnë slime të bërë në shtëpi të paktën një herë, dhe kjo është ajo! Jonë e lehtë për t'u bërë slime orteku është perfekte për çdo fëmijë!

Shiko gjithashtu: Receta e Pashkëve të Slime - Kazanët e vegjël për duart e vogla

RECETA E LEHTË PËR SLIME ORTETI

SI TË BËNI SLIME ORTEK?

Fëmijëve u pëlqen të luajnë me këtë ortek në ngjyrat e tyre të preferuara të slime! Bërja e slimes është edhe më argëtuese kur shtoni efekte argëtuese. Ne kemi mjaft aktivitete speciale të slime-s për të ndarë, dhe ne gjithmonë po shtojmë më shumë.

Të mësosh se si të bësh slime orteku është shumë më e thjeshtë nga sa mund të mendosh, dhe i shton pak kreativitet llumit standard- duke bërë seanca. Thjesht jini të përgatitur ta prisni për efektin argëtues të një "orteku"

Ne kemi mjaft ide zhulëse për të ndarë dhe gjithmonë po shtojmë më shumë. Receta jonë për slime orteku është një tjetër recetë e mahnitshme e slimes që mund t'ju tregojmë se si ta bëni. Për të bërë efektin më të mirë të ortekut, do t'ju duhet receta më e mirë e slimes për të filluar.

Oh dhe slime është shkencëgjithashtu, kështu që mos humbisni informacionin e shkëlqyeshëm mbi shkencën që qëndron pas kësaj zhul të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona fantastike me slime dhe shikoni se sa e lehtë është të bësh slime-n më të mirë!

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slimes tona të preferuara përdorin një nga pesë Recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në fotografitë tona, por gjithashtu do t'ju tregoj se cilën nga Receta të tjera bazë do të funksionojnë gjithashtu! Zakonisht, ju mund të ndërroni disa nga aktivizuesit e slime në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me slime.

Këtu përdorim recetën tonë Saline Solution Slime . Slime me tretësirë ​​të kripur është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Katër përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej solucionin e kripur?

Ne marrim tretësirën tonë të kripur në dyqan ushqimore! Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në farmacinë tuaj.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni solucionin e kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

Shiko gjithashtu: Magjistarët Brew Recipe për Fëmijë - Little Bins for Little Hands

SHËNIM: Ne kemi gjetur seNgjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj ngjitësi ne preferojmë gjithmonë recetën tonë bazë të slime glitter me 2 përbërës.

SHKENCA E SLIME

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu përreth! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë fijet e gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Me formimin e zhulit, fijet e molekulës së ngatërruar janë shumë si grumbulli i spagetit!

A është zhulja një lëng apotë ngurta?

Ne e quajmë atë një lëng jo-Njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni dendësinë?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

RECETA PËR SLIME ORTETI

Unë gjithmonë i inkurajoj lexuesit e mi të lexojnë listën tonë të rekomanduar të furnizimeve slime dhe udhëzuesin Si të rregullojmë slime përpara se të bëjnë slime për herë të parë. Të mësosh se si të rezervosh qilarin tënd me përbërësit më të mirë të slimes është e lehtë dhe mund të arrish rezultatet më të mira të slimes!

Nuk ka më nevojë të printosh një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

JU DUHEN:

Më mirë të përdorni niseshte të lëngshme? Kliko këtu.

Përdorni më mirë pluhur boraks? Kliko këtu.

 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor PVA i pastër ose i bardhë
 • 1 lugë tretësirë ​​e kripur (duhet të përmbajë acid borik dhe borat natriumi)
 • 1/2 filxhan ujë
 • 1/4-1/2 lugë gjelle Sodë buke
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Glitter

SIA DUHET SHUMË QË TË NDËRKOHET SLIME E ORTEKUT?

Bëhuni të përgatitur! Mendova se do t'ju njoftoja përpara se të zhyteni në recetë se efekti nuk është i menjëhershëm!

Duhet të keni pak durim kur bëhet fjalë për zhul orteku! Nëse durimi juaj është i shkurtër, shkoni për një enë më të vogël. Planifikoni të prisni 24 orë të mira për të parë ndryshimet. Tani nëse jeni duke bërë një tas të madh me zhul orteku, mund t'ju duhet të prisni disa ditë. Sigurohuni që të planifikoni përpara, në mënyrë që askush të mos zhgënjehet kur të mos shohë që kjo të ndodhë menjëherë.

Gjithashtu kini parasysh, pasi të derdhni zhulin nga ena, ngjyrat do të përzihen, por do të jetë një shumë argëtim nga fillimi deri në fund!

SI TË BËJMË SLIME ORTETI:

Do t'ju duhen të paktën dy tufa slime për këtë efekt special. Bëni një grumbull me ngjitës të bardhë dhe të paktën një grumbull slime me ngjitës të pastër në një ngjyrë të ndritshme. Ju mund të bëni absolutisht disa ngjyra të ndezura dhe t'i kombinoni ato në enë përpara se të shtoni zhulin e bardhë në majë.

Po kërkoni llum ajsberg? Ndryshoni zhulin e ngjitësit të bardhë sipër për zhul me gëzof të bardhë. Zbutni zhul me gëzof dhe lëreni të ngurtësohet sipër përpara se ta shtypni në zhul me zam të pastër. Fëmijëve u pëlqen ndjesia e kungullit të këtij slime të kënaqshme!

Sigurisht, nuk keni nevojë të përdorni vetëm ngjyrosje ushqimore blu! Termi ortek është menduar për efektin e pastër që bën, por ne e bëmëzgjidhni blunë për ta mbajtur me temën e akullt!

HAPI 1: Në një tas përzieni 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës   mirë që të bashkohen plotësisht.

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar (ngjyrë, shkëlqim ose konfeti)! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat me tone xhevahiri! Përzieni ngjyrën në përzierjen e ngjitësit dhe ujit.

HAPI 3: Përzieni 1/4- 1/2 lugë çaji sodë buke.

Çfarë bën soda e bukës? Soda e bukës ndihmon për të forcuar dhe formuar zhul. Ju mund të luani me sasinë që shtoni, por ne preferojmë midis 1/4 dhe 1/2 lugë gjelle për grumbull. Gjithmonë më pyesin pse keni nevojë për sodë buke për zhul. Soda e bukës ndihmon për të përmirësuar qëndrueshmërinë e zhulit. Mund të eksperimentoni me raportet tuaja!

HAPI 4: Përzieni me 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përzieni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit. Kjo është saktësisht sa do t'ju duhet me markën Target Sensitive Eyes, por markat e tjera mund të ndryshojnë pak!

Nëse slime juaj ende ndihet shumë ngjitëse, mund t'ju duhen disa më shumë pika tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtosh gjithmonë, por nuk mund ta heqësh . Tretësira e kripur preferohet mbi solucionin kontaktues.

HAPI 5: Filloni të gatuani zhul! Ajo doduken fije në fillim, por thjesht përpunojeni me duar dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

KËSHILLA PËR SLIME: Ne rekomandojmë gjithmonë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me këtë zhul është të hidhni disa pika të tretësirës së kripur në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë aktivizuesit (solucion i kripur) redukton ngjitshmërinë dhe përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë.

Tani përsëritni hapat për të bërë një grumbull zhul me zam të bardhë.

9>KËSHILLA PËR SLIME TË ORTEKUT:

Për të krijuar efektin tuaj të ortekut, sigurohuni që ta shtyni zhulin tuaj të pastër të ngjitësit plotësisht në enë përpara se të shtoni zhulën e bardhë ngjitëse sipër!

STRETCHY SLIME kundrejt STICKY SLIME

Cili zhul është më i shtrirë? Kjo recetë slime është padyshim receta ime më e preferuar e slimes për slime elastike!

Një slime më ngjitëse do të jetë një slime më elastike pa dyshim. Një zhul më pak ngjitës do të jetë një zhul më i fortë. Sidoqoftë, jo të gjithë e duan një slime ngjitëse! Ndërsa vazhdoni të gatuani zhul, ngjitshmëria do të ulet. Për zhul orteku,Unë do ta lija zhulin pak më ngjitës!

Ndërhyrja me sasitë e sodës së bukës dhe kripës do të ndryshojë konsistencën e zhulit në më të hollë ose më të trashë. Mbani në mend se çdo recetë do të dalë paksa e ndryshme në çdo ditë të caktuar. Ky është me të vërtetë një eksperiment i mrekullueshëm kimie, dhe një nga gjërat që do të mësoni është se zhulja është menduar të shtrihet ngadalë.

SI E RUAJNI SLIME?

Slime zgjat mjaft kohë, dhe zhul orteku nuk është ndryshe! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

SHIKONI LLOJE TË NDRYSHME TË SLIME:

 • Slime Magnetic
 • Slime Cloud
 • Slime që ndryshon ngjyrën
 • Slime e dërrasës së shkumës
 • Shkëlqim në zhul të errët
 • Jello slime
 • Slime ushqimor

MË SHUMË BURIME PËR KRIJEN E SLIME!

Do të gjeni gjithçka që keni dashur të dini për përgatitjen e slime të bërë në shtëpi pikërisht këtu, dhe nëse keni pyetje, thjesht pyesnimua!

 • SI TË NDËRKONI SLIMIN NGJITHËN
 • SI TË LARKONI SLIME NGA RROBAT
 • 21+ RECETA TË LEHTA TË SLIMEVE SHTËPIE
 • SHKENCA E SLIMES FËMIJËT MUND TË KUPTOJNË!
 • SHIKONI VIDEOT TONA TË MREKULLUESHME SLIME
 • PËRGJIGJE PËR PYETJET E LEXUESVE!
 • LISTA TUAJA E FURNIZIMIT SLIME
 • EMITAT FALAS TË PRINTUARA SLIME!
 • PËRFITIMET E MREKULLUESHME QË NJOFTEN NGA BËRJA E SLIME ME FËMIJË!

ARGËTIM ME FJALË KYÇE TË LEHTA PËR TË BËRË

Provo më shumë receta argëtuese për slime të bëra në shtëpi pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.