Si të hiqni llumin nga rrobat dhe flokët!

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A keni shtypur me furi “si të hiqni zhul nga rrobat” në kërkim kohët e fundit? Nëse jo, ka një shans të mirë nëse fëmijët tuaj duan të bëjnë slime! Është e pashmangshme. Slime takohet me rrobat. Goop ngec te rrobat. Pëlhura është e shkatërruar! Apo është ajo? Shikoni mënyrat tona më të mira për të hequr rrëshqitjen nga rrobat duke përdorur dy metoda të ndryshme.

Shiko gjithashtu: Si të bëni një kaleidoskop - kosha të vogla për duar të vogla

SI TË HQNI SLIMIN NGA RROBAT

SI TË NXHENI SLIMIN NGA RROBAT?

Fëmijët kanë pasur një shpërthim duke bërë zhul Vë bast! Ata bënë slime të mrekullueshme elastike që përfshinte gjithçka, përfshirë bluzën e tyre të preferuar. A del slime nga rrobat? Ju betcha po!

Ne i vëmë në provë këmisha tona për t'ju treguar se sa e lehtë është të hiqni zhul nga rrobat, flokët, tapeti dhe çdo gjë tjetër në të cilën futet.

Ne kemi disa këshilla të thjeshta dhe truket dhe dy metoda për të hequr zhul nga rrobat…

  • Përpiquni ta kapni derdhjen sa më shpejt të jetë e mundur. E tharë në zhul është shumë më sfiduese dhe kërkon kohë për t'u hequr. Slime do të qëndrojë mjaft i lakueshëm shumicën e ditës, kështu që edhe nëse nuk e kapni menjëherë, keni ende pak kohë.
  • Hiqni sa më shumë zhul të tepërt nga rrobat me gishta. Slima me ngjitës të bardhë do të jetë më e vështirë për t'u hequr plotësisht, atëherë zhulja e pastër e ngjitësit do të jetë për ju.
  • Përdoreni këtë proces edhe me flokët!
  • Përdoreni për të hequr zhul nga qilimat, mobiljet, dhe shtrojagjithashtu!

KËSHILLA PËR SLIME: Mos u mundoni të lani rrobat në makinë me zhul të ngjitur më parë! Në vend të kësaj hiqni zhul me një nga dy metodat e mëposhtme.

METODA 1. HEQNI SLIMIN ME UTHull

Një nga mënyrat tona më të mira për të hequr zhul nga rrobat është me uthull e vjetër e bardhë. Ju mund të përdorni uthull për të tretur zhul, dhe është vërtetuar efektive në si në veshje ashtu edhe në flokë gjithashtu!

SHËNIM: Nëse keni diçka të paçmuar, të shtrenjtë ose i madh si një divan i tërë nga i cili po përpiqeni të hiqni zhul, ju rekomandoj ta provoni në një pjesë të vogël të tij. Kjo është vetëm në rast se ndryshon ngjyrën ose prish pëlhurën. Unë mendoj se ky është një rekomandim mjaft i zakonshëm për shumicën e proceseve të heqjes së njollave.

UTUCHA DO TË SHTRITË SLIMIN!

Kapni shishen e uthull dhe bëhuni gati për të vënë në përdorim ata muskuj të krahut! Nuk ka një formulë magjike për këtë përveç derdhjes dhe pastrimit. Ju mund të shihni se ne kemi një këmishë të zezë të bukur këtu dhe ngjyra nuk është dëmtuar.

Ne gjithmonë mbajmë shumë sodë buke dhe uthull në dorë për eksperimentet tona shkencore të sodës së bukës! Uthulla është një element klasik i kuzhinës ose qilarit, por nëse nuk e keni në dispozicion, shihni më tej mënyrën tonë të dytë për të hequr zhul nga rrobat pa uthull.

Shiko gjithashtu: Pikturë Michelangelo Fresco For Kids - Little Bins for Little Hands

Mund të vazhdoni dhe të derdhni uthull në vendin tuaj të zhgënjyer! Unë rekomandoj shumë ta bëni këtë mbi një lavaman,jashtë, apo edhe në një enë, që të mos i shtoni më shumë rrëmujë situatës!

Më pas, kapni një furçë të pastër pastrimi dhe filloni punën. Uthulla do të ndihmojë në shkrirjen e zhulit ndërsa pastroni. Në varësi të nivelit të rrëmujës së zhulit, mund t'ju duhet ta përsërisni këtë disa herë derisa të hiqet e gjithë zhulja.

Pasi të keni hequr zhul nga rrobat tuaja, mund t'i jepni veshjes një të mirë shpëlajeni dhe hidheni në lavatriçe. Lahuni normalisht dhe do të jeni të gatshëm!

Lulku hiqet! Nuk është një proces dyminutësh, por ju mund të ruani një veshje të preferuar nga pasojat e slime-fest.

KLIKONI KETU PËR KARTAT E RECETËS SLIME TË PRINTUARA!

METODA 2: HEQNI SLIMIN ME SAPUN GJATARE

Siç e përmenda më lart, kemi dy mënyra për të hequr zhul nga rrobat! Sapo mësuat se si të hiqni zhul nga rrobat me uthull, tani shikoni procesin duke përdorur sapunin e enëve. Ky proces i heqjes së zhulit bëhet më së miri në një lavaman ku keni akses në ujë të rrjedhshëm!

Përsëri, ju dëshironi të hiqni sa më shumë zhul të jetë e mundur nga pëlhura. Ju mund të shihni se ne gjithashtu kemi shumë shkëlqim që ndodhin këtu. Është si një fatkeqësi me ngjyrë Krishtlindjesh më poshtë, por mos u shqetësoni! Këmisha doli si e re.

Kapni shishen e sapunit të enëve. Shënim, ne nuk kemi testuar varietete shtesë të sapunit të enëve pasi e duam Dawn për të bërë solucionin tonë të bërë me flluska shtëpiakegjithashtu.

Sidhni një sasi të bollshme sapuni enësh në zonën e rrëshqitshme dhe duke përdorur një rrjedhë të qëndrueshme uji dhe duart tuaja, pastroni leckën së bashku.

Do të shihni zhul pastrohet mjaft bukur dhe më pas mund ta lani këmishën si zakonisht në lavatriçe. Mos harroni të mos vendosni veshje me zhul të ngjitur direkt në makinë larëse. Ju nuk dëshironi copa zhul në të gjithë rrobat tuaja të tjera ose në brendësi të rondele!

Shumë shkumëzues dhe ujë për të hequr atë të ngulur në zhul nga këmisha juaj!

Shpresoj keni pasur njëfarë suksesi duke hequr zhul nga rrobat tuaja, ose edhe më mirë nuk duhet të përdorni kurrë ndonjë nga këto ide për të hequr zhul nga rrobat. Megjithatë, loja e çrregullt zakonisht rezulton në një lloj rrëmujë.

Pse të mos përgatiteni me këmisha të veçanta slime vetëm për kohën e përgatitjes së slimes! Të rinjtë dhe adoleshentët do të kenë shumë më tepër kontroll mbi aftësitë e tyre për të bërë zhul, por jini të përgatitur që fëmijët më të vegjël në mënyrë të pashmangshme do të marrin zhul në veshjet e tyre herë pas here. Edhe unë kam marrë disa nga të miat!

RECETA ZËFTUESE PËR SLIME PËR T'I PROVUAR

Ne kemi disa receta argëtuese dhe unike për slime që ju t'i provoni! Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për recetat e lezetshme të slime.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.