Slime ushqimor Starburst - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Një slime e ngrënshme me shpërthim të yjeve është një alternativë super argëtuese ndaj recetave klasike të slimes që përdorin boraks! Provoni këtë recetë për slime karamele nëse keni nevojë për një slime të sigurt për shije dhe pa boraks. Aroma e shijshme e portokallit, limonit dhe karamele me luleshtrydhe është një shtesë e shkëlqyer në koleksionin tonë të recetave të slimes ushqimore të bëra në shtëpi. Kërkoni planin tonë FALAS për Kampin e Javës Slime!

Slime Free Borax

Pothuajse të gjithë fëmijëve u pëlqen të luajnë me slime, por disa fëmijëve ende u pëlqen të provojnë shijet e materialeve të tyre të lojës! Kjo është shumë mirë për sa kohë që keni disa receta argëtuese për zhul pa boraks. Shikoni më shumë se 12 opsione pa boraks dhe të sigurta për shijen që kemi provuar!

Shiko gjithashtu: Aktiviteti i shkrirjes së pemës së Krishtlindjes - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Recetat tona tradicionale të slimes përdorin një kombinim të ngjitësit dhe boroneve (pluhur boraks, niseshte të lëngshme ose tretësirë ​​të kripur) për të formuar zhul. Edhe pse ky është një mësim i shkëlqyer i kimisë, nuk është e sigurt as të thuash. Shihni listën tonë të aktivizuesve të slime!

Edhe nëse nuk keni një grimcues, në përvojën time, shumica e fëmijëve pëlqejnë të bëjnë një slime të ngrënshëm sepse janë thjesht shumë të lezetshëm. Sidomos kur ato përfshijnë karamele si Starburst!

Më shumë receta të preferuara të slime ushqimore…

 • Gummy Bear Slime
 • Marshmallow Slime
 • Candy Slime
 • Jello Slime
 • Chocolate Slime
 • Chia Seed Slime

Si të bëjmë Starburst Slime

Le të fillojmë të bëjmë zhul të ngrënshëm me karamele Starburst. Shkoni në kuzhinë, hapenidollapët apo qilarin dhe përgatituni të bëheni pak të çrregullt. Duart tuaja janë mjetet më të mira të përzierjes.

Mund të arrini ende një qëndrueshmëri elastike me slime të ngrënshme, por ajo nuk ka të njëjtën strukturë dhe konsistencë si recetat tona bazë të slimes.

Shiko gjithashtu: Bingo për Ditën e Tokës (E printueshme Falas) - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Megjithatë, Slime ushqimore, si kjo slime karamele, është shumë tërheqëse për shqisat, sepse ju mund të bëni më shumë sesa ta ndjeni atë! Po, ju mund të pini një kafshatë (ne nuk ju rekomandojmë të hani slime si rostiçeri), dhe gjithashtu mund ta nuhasni atë!

Teksture Of Starburst Slime

Tekstura unike është ajo që e bën zhul pa boraks ose zhul të ngrënshëm kaq shumë argëtues për fëmijët. Secili do të ketë përvojën e tij TË MËSHTIRËSISHME shqisore duke përdorur shikimin, nuhatjen, tingullin, prekjen dhe shijen!

Gjithkush ka një preferencë të ndryshme të konsistencës së lymit, ndaj ju inkurajojmë të luani me matjet për të gjetur teksturën tuaj të preferuar. Ne përfshijmë gjithashtu sugjerime!

Kjo slime me shpërthim të yjeve do të jetë më e ngurtë, por gjithsesi shumë elastike dhe më shumë si stuko!

Shijoni Sigurinë e Slime të Sigurt

Me të gjitha recetat tona për slime të sigurta për shijen , ju rekomandojmë që të MOS I KONSURONI në sasi të mëdha. Ju lutemi konsiderojini ato si më shumë si një material jo toksik dhe mos inkurajoni marrjen e mostrave nëse është e mundur.

Disa nga recetat tona të slimes ushqimore ose të sigurta për shije përdorin përbërës si farat chia ose Metamucil të cilët nuk do të ishin të mira nëse hahen në sasi të mëdha. Këto janë vetëm ndihma për tretjen! Për më tepër,Slime ushqimore mund të përmbajë një sasi të madhe niseshte misri ose sheqeri.

Këshilla për recetën e slimes ushqimore

 • Vaji i gatimit mund të ndihmojë në lirimin e zhulit në mënyrë që të jetë më i lëngshëm ose më elastik. Mund të ndihmojë gjithashtu nëse zhulja duket pak e thatë. Shtoni vetëm disa pika në të njëjtën kohë!
 • Slime ushqimore priren të bëhen të çrregullta. Pra, përgatituni për pastrim.
 • Slime nuk do të zgjasë aq gjatë sa zhulja e zakonshme. Mbajeni në një enë të mbyllur gjatë natës dhe mund të keni një ditë tjetër lojë.
 • Çdo slime ushqimore do të jetë unike! Po, çdo zhul ka teksturën e vet.
 • Një zhul pa boraks duhet të gatuhet! Këto lloj slime janë shumë praktike dhe i bëjnë mirë ngrohtësinë e duarve tuaja.
 • Slime mund të duket si brumë i butë loje. Nuk do të rrjedhë kudo, por do të përhapet dhe do të shtypet!

Kliko këtu për të marrë planin tuaj FALAS për kampin e slime!

Receta Starburst Slime

Tre përbërës të thjeshtë të qilarit kthehen në një slime elastike shumëngjyrëshe e dallueshme në të cilën duart e vogla mezi presin të futen.

Përbërësit:

 • 1 qese karamele me yje
 • Sheqer pluhur
 • vaj kokosi ose vegjetal

Si të bëni slime të ngrënshëm Starburst

HAPI 1: Zhbllokoni karamele tuaj me yje dhe vendoseni një ngjyrë në një kohë në një tas qelqi. 12-15 për tas.

HAPI 2: Shtoni 1 lugë çaji vaj kokosi ose vaj gatimi në çdo tas.

HAPI 3: Ngrohni 1 tas në 20 sekondashtohet në mikrovalë, duke e përzier çdo herë derisa të shkrihet. Përsëriteni me çdo ngjyrë. 40- 60 sekonda duhet ta bëjnë këtë.

PARALAJMËRIM: Mbikëqyrja dhe ndihma e të rriturve rekomandohet shumë me ngrohjen e ëmbëlsirave.

HAPI 4: Spërkatni ½ filxhan sheqer pluhur në një sipërfaqe të lëmuar. Hidhni çdo karamele me ngjyrë në sipërfaqen e mbuluar me sheqer pluhur. Lëreni karamele të ftohet derisa të jeni në gjendje ta prekni rehat me duart tuaja.

HAPI 5: Rrokullisni dhe gatuajeni përzierjen në sheqer pluhur, duke e tërhequr dhe duke e punuar ndërsa shkoni. Ju dëshironi të kaloni të paktën 5 minuta duke punuar në mënyrë aktive për të futur ajrin në të, ashtu siç do të bënit kur tërhiqnit taffy.

Ndaloni përzierjen me sheqer pluhur kur përzierja juaj e ëmbëlsirave nuk është më ngjitëse, por ende e përkulshme dhe e lirshme.

KËSHILLA: Mund të lejoni që një ngjyrë të ftohet ndërsa jeni duke punuar për tjetrën.

Më shumë receta argëtuese të slime Për ta provuar

Nëse fëmijëve tuaj u pëlqen të luajnë me slime, pse të mos provoni më shumë ide të preferuara për slime të bëra në shtëpi…

 • Fluffy Slime
 • Cloud Slime
 • Clear Slime
 • Glitter Slime
 • Galaxy Slime
 • Butter Slime

Bëni lehtë slime DIY me fëmijët tuaj!

Kliko në imazhin e mëposhtëm ose në lidhjen për më shumë receta argëtuese për slime pa boraks.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.