Vizatim lundrues fantazmë për shkencën e Halloween

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A është magji apo shkencë? Sido që të jetë, ky aktivitet i vizatimit lundrues STEM sigurisht që do të bëjë përshtypje! Krijoni një vizatim të shënuesit të fshirjes së thatë dhe shikoni atë të noton në ujë. Mësoni për atë që tretet në ujë me një aktivitet shkencor plotësisht të mundshëm për shtëpi ose në klasë. Mund të jetë edhe truku juaj i radhës për festën!

SI TË BËJMË MARKERIN E FSHËRISË TË THATË TË NOTOJË NË UJË

SI FUNKSIONON SHENJUESI LUNDOR NË UJË?

Ky truk për shënuesin e fshirjes së thatë ose eksperiment shkencor i fshirjes së thatë shfaqet vetitë fizike të bojës dhe ujit për fshirje të thatë!

Bojëja në këtë lloj shënuesi është e paçmueshme që do të thotë se nuk tretet në ujë ndryshe nga shënuesit e larë në projektin tonë të luleve të filtrit të kafesë STEAM!

Shiko gjithashtu: Ornamenti i Krishtlindjes me Kodin Binar

Megjithatë, boja nuk është aq e dendur sa uji dhe meqenëse nuk ngjitet aq mirë në sipërfaqen e pllakës (prandaj është kaq e lehtë të fshihet nga një dërrasë), vizatimi në të vërtetë do të notojë!

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI PROJEKTET TUAJ FALAS SHKENCAVE TË HALLOWINIT!

VIZATIMET LUMTUESE

Ne i kemi dhënë këtij truku të fshirjes së thatë një kthesë të Halloween-it, por ky është një eksperiment argëtues shkencor për t'u provuar çdo kohë të vitit!

FURNIZIMET:

 • Shenues fshirjeje të thatë
 • Pllakë e bardhë qeramike
 • Ujë

UDHËZIME:

HAPI 1. Vizatoni forma rrëqethëse në pjatë duke përdorur një shënues fshirjeje të thatë.

Shiko gjithashtu: Fall Leaf Zentangle - Kazanët e vegjël për duart e vogla

HAPI 2. Hidhni ngadalë një sasi të vogël uji mbi pjatë. Vizatimet do të fillojnë të notojnë kur ujii prek ato. Nëse nuk ngrihen plotësisht, anoni pak pjatën.

KËSHILLA PËR BËRËN E VIZATIMIT TË LUMTUR

 • Mos përdorni shumë ujë. Nëse vizatimi nuk ngrihet, provoni të derdhni ujin dhe të derdhni më pak.
 • Përdorni shënues të rinj të fshirjes së thatë.
 • Përdorni gjithmonë një pjatë plotësisht të thatë.
 • Një qeramike në këtë eksperiment u përdor pjatë me një lustër smalti. Pllakat e letrës nuk do të funksionojnë. Kjo nuk u testua në qelq ose plastikë (por do të ishte një variant argëtues në përpjekje për ta bërë përvojën më shkencore.)
 • Për të zgjeruar aktivitetin, prekni një copë letre ose shtupë pambuku në format lundruese për të shikoni se çfarë ndodh kur prekin një sipërfaqe të thatë.
 • Format më të vogla funksionojnë më mirë. Modelet më të mëdha prishen kur fillojnë të notojnë.
 • E gjithë forma duhet të prekë. Nëse vijat e thata kalojnë formën, pjesët do të ngrihen veçmas.

PYETJE PËR TË PYETUR

 • A do të funksiononin ndryshe shënuesit e fshirjes së thatë me ngjyra të ndryshme?
 • A funksionon temperatura e ujit ndikon në format?
 • A do të funksiononte edhe uji i gazuar?

EKSPERIMENTET MË SHUMË ARGËZUESE PËR T'I PROVUAR

Kliko këtu për disa drithërues Eksperimente shkencore të Halloween-it për fëmijë!

Eksperimenti Magjik i QumështitYjet me kruese dhëmbëshKatja me ylberOrizi lundruesShpërndarja e peshkut karameleM lundrues

EKSPERIMENTI SHKENCOR I SHKARJES SË TË THATËT KIDS

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për mijëra eksperimente më interesante shkencorepër fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.