15 Eksperimente shkencore të Pashkëve - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Ne kemi më të mirat, më argëtueset dhe shumë të lehta për t'u vendosur eksperimentet shkencore të Pashkëve për fëmijët tuaj këtë pranverë! Është e mahnitshme se çfarë mund të bëni si me vezët e vërteta ashtu edhe me ato plastike. Na pëlqen t'i transformojmë eksperimentet tona të përditshme shkencore me tema interesante të festave! Eksperimentet tona të Pashkëve janë perfekte që shkencëtari i ri të shijojë gjatë gjithë sezonit!

EKSPERIMENTET E SHKENCËS SË PASHKËVE & PROJEKTET STEM PËR FËMIJË!

AKTIVITETET E SHKENCËS SË PASHKËVE

Pashkët gjithmonë më fshihen sepse nuk është kurrë në të njëjtën datë! Më pëlqen një mëngë e freskët e vezëve plastike nga dyqani i dollarëve, pa marrë parasysh sa i kam tashmë. Ato janë perfekte për aktivitetet shkencore të Pashkëve sigurisht.

Jam shumë i sigurt se kam mjaftueshëm, por meqenëse ne gjithmonë bëjmë gjëra të çmendura me ta, si p.sh. të bëjmë llum, të eksplorojmë shpërthime kimike dhe t'i hedhim nëpër dhomë në një katapultë, nuk mund të kesh mjaftueshëm në dorë!

Le të fillojmë me idetë tona për eksperimente të mrekullueshme shkencore të Pashkëve për fëmijë! Super argëtuese, e lehtë për t'u vendosur, e lirë dhe shumë lozonjare! Fëmijët do të kënaqen dhe do të mësojnë diçka gjithashtu. Plus, ka shumë ide edhe për eksperimentet shkencore të Pashkëve parashkollorë!

Eksploro kiminë dhe fizikën të gjitha me një temë të Pashkëve! Madje kam bashkuar ide të thjeshta e të lira të shportës së Pashkëve për t'i mbajtur fëmijët të zënë për një kohë të gjatë pas lepurushëve me çokollatë.

AKTIVITETET ARGËZUESE SHKENCORE TË PASHKËVE PËR FËMIJË!

Le të fillojmë dhe të bëjmë njëshikoni eksperimentet tona të preferuara shkencore të Pashkëve që kemi bërë gjatë dy viteve të fundit! Këto ide do të funksionojnë mirë edhe për fëmijët e moshës parashkollore deri tek fëmijët e moshës fillore.

Sigurohuni që të shikoni aktivitetet tona FALAS të printueshme të Pashkëve edhe këtu për disa ide më unike.

Duke kërkuar aktivitete të lehta për t'u printuar,

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidën tuaj të shpejtë dhe të lehtë të STEM të Pashkëve.

VEZËT E PASHKËS SË SHUMË RAINBOW

Mblidhni vezët plastike dhe përgatituni të eksploroni një shpërthim ngjyrash me një eksperiment me vezë me gaz për të cilin fëmijët do të çmenden!

RI! PEEPS PLAYDOUGH

Një recetë e lehtë për t'u përgatitur për brumë lojërash merr një ndryshim me Peeps tuaj të preferuar të Pashkëve! Shijoni të sigurt dhe të lehtë për t'u bërë me fëmijët, gjithçka që ju nevojitet është disa përbërës për qilar dhe sigurisht, Peeps!

EASTER SLIME

Të gjitha Recetat e preferuara të slimes të Pashkëve në një vend! Slime rruaza me shkumë, zhul veze, zhul me gëzof, zhul konfeti! Përgatitni slime në shtëpi këtë Pashkë.

SHTRITJA E PELTEVE TË PASHKËVE

Zbuloni se çfarë lëngu shtëpiak do t'i shpërndajë më së miri fasulet e peltës së Pashkëve me këtë karamele që tretet lehtë eksperiment.

VEZAT E PASHKËS KRISTAL

Mësoni gjithçka rreth rritjes së kristaleve me këtë projekt të bukur të Pashkëve STEAM!

Shiko gjithashtu: Aktiviteti i Artit Mondrian për Fëmijë (Falla shabllon) - Kazanët e vegjël për duart e vogla

KATAPULLTAT E VEZËVE

Gati, vendoseni, zjarri largohuni! Inxhinieri një lëshues i vezëve të Pashkëve dheeksploroni disa koncepte të shkëlqyera të fizikës.

SHIKON GJITHASHTU: Idetë e lëshimit të vezëve

VEZËT SHPËRTHUESE

Eksploroni një shpërthim kimik popullor me sodë buke dhe uthull që është një eksperiment argëtues shkencor i Pashkëve për fëmijët!

VEZËT E PASHKËS MERMER

Ngjyrosja e vezëve të ziera fort me vaj dhe uthull kombinohet shkencë e thjeshtë me një aktivitet argëtues të Pashkëve. Mësoni se si t'i krijoni këto vezë të bukura të Pashkëve me temë galaktike.

NDYRJA E VEZËVE ME Uthull

Një kthesë argëtuese në një eksperiment klasik shkencor, lyeni vezët me uthull me një reagim i sodës së bukës dhe uthullës.

Shiko gjithashtu: Oqeani në një shishe - kazanët e vegjël për duar të vogla

SHIJE TË SIGURT PEEPS SLIME

Ndryshe nga recetat tona më të njohura të slimes të bëra në shtëpi, kjo recetë slime përdor një ëmbëlsirë popullore të Pashkëve!

JU MUND TË Pëlqejnë: Receta e Pashkëve për Playdough

EKSPERIMENTET E SHKENCËS SË PEEPS

Merrni një ëmbëlsirë klasike të Pashkëve dhe eksploroni disa shkencë interesante me ta! Shikoni të gjitha gjërat e bukura që mund të bëni me përgjimet e mbetura.

Mjeshtëri me KRISTAL TË KRIPËS

Rritni kristalet tuaja të kripës dhe bëni një zanat shkencor të Pashkëve!

SFIDA KLASIKE E pikimit të vezëve

Jo shumë e çrregullt dhe e shkëlqyeshme për fëmijët e vegjël që të bashkohen në argëtim. Kjo është një sfidë klasike STEM për çdo kohë të vitit!

GARAT E VEZËVE TË PASHKËVE

Eksploroni gravitetin dhe këndet për të garuar me vezë plastike deri në vijën e finishit! Sër Isak Njutonit do ta kishte dashur këtë për fizikën e Pashkëveme fëmijët.

VEZË KRISTAL

Rritni kristal në lëvozhgat e vezëve! Ne përdorëm të njëjtën shkencë për të rritur kristale në pastrues tubash, kështu që menduam se do t'i testonim materiale të tjera për një kimi të këndshme të Pashkëve.

VEZË SURPIZE ME KIMINË

Nëse ju pëlqejnë vezët tona shkencore të sodës së bukës, shikoni mënyrën se si i kemi bërë këto vezë surprizë që shpërthejnë!

EKSPERIMENTET E FORCËS SË VEZËVE

Sa e fortë është një lëvozhgë veze? Një lëvozhgë veze është në të vërtetë mjaft e fortë, por sa e fortë? Provoni këtë projekt të shpejtë të vezëve për të zbuluar!

EASTER OOBLECK

Bërja e oobleck është një aktivitet klasik shkencor duke përdorur vetëm 2 përbërës nga dollapi!

Po kërkoni aktivitete të thjeshta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta të STEM të Pashkëve.

VEZË-PERIMENT ME AKTIVITETET SHKENCORE TË PASHKËVE KËTË PRANVERË!

Bashkohuni me ne gjatë gjithë vitit për shkencën dhe STEM fëmijët do të duan të marrin pranoj!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.