20 Aktivitete në Akull për Parashkollor - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

Aktivitetet e shkrirjes së lehtë të akullit për parashkollorët janë perfekte gjatë gjithë vitit! Ne kënaqemi me shkencën e shkrirjes së akullit dhe lojën shqisore për fëmijët. Shkenca e akullt është një eksperiment klasik shkencor parashkollor që mund të paraqitet në shumë mënyra! Shkenca e thjeshtë e akullit është e përkryer për shkencëtarët fillestarë dhe madje edhe fëmijët më të mëdhenj! Gjithmonë më pëlqen të marr pjesë në eksperimentet tona shkencore të shkrirjes së akullit. Ne na pëlqejnë aktivitetet e thjeshta shkencore për parashkollorët.

Eksperimente shkencore të shkrirjes së akullit për fëmijë

SI TË KONFIKONI AKTIVITETET TUAJ TË AKULLIT

Shkenca e akullit është shumë i lezetshëm dhe është gjithashtu mjaft i lehtë për t'u vendosur. Ne kënaqemi me ujin e ngrirë për lojë në shumë enë me forma të ndryshme! Gjithmonë ka mënyra të reja dhe interesante për të krijuar një aktivitet me temë akulli për sezonin ose festën.

SI TË BËNI BLLOKE AKULLI

Ne përdorim qumësht kartona, enë plastike ushqimore, doreza të disponueshme, balona dhe kallëpe me kuba akulli për të krijuar ide unike. Këshilla më e dobishme për t'u mbajtur mend është të ngrini në shtresa nëse dëshironi që të gjitha xhinglat dhe sendet tuaja të shpërndahen në mënyrë të barabartë. Edhe pse kjo nuk është e mundur me doreza. Fryni së pari balonat për t'i shtrirë përpara se të shtoni artikuj!

Çfarë na pëlqen të ngrijmë në ujë?

Disa nga gjërat që mund të përfshini në lojën tuaj me akull janë kafshë plastike, makina, gurë të çmuar prej qelqi, shkëlqim, tema, magnet, super heronj, monedha plastike, bizhuteri dhe yje. nekanë përdorur gjithashtu pupla, sende të vërteta nga plazhi dhe copa të pemës sonë të Krishtlindjes! Mundësitë janë të pafundme. Aktivitetet tona shkencore mbi akullin bëjnë aktivitete të shkëlqyera të mësimit të hershëm për të gjitha llojet e temave dhe stinëve!

Shiko gjithashtu: Slime niseshteje e lëngshme vetëm me 3 përbërës! - Kosha të vogla për duar të vogla

ICE SCIENCE

Aktivitetet e akullit janë të shkëlqyera për të mësuar rreth ndryshimit të kthyeshëm, temperaturës dhe vetive të ujit. Shkenca e shkrirjes së akullit është gjithashtu e shkëlqyeshme për ushtrimin e aftësive të shkëlqyera motorike me shishe me sprej, shishe me shishe dhe pikatore për sy!

Shiko gjithashtu: Fluffy Slime Në më pak se 5 minuta! - Kosha të vogla për duar të vogla

Shikoni gjithashtu eksperimentin tonë popullor të akullit… Çfarë e bën akullin të shkrihet më shpejt?

Çfarë është shkenca e akullit të gazuar?

Ky është një kthesë argëtuese në aktivitetet e thjeshta të akullit me ujë. Ne i duam eksperimentet shkencore të gazuara , kështu që si një variant argëtues vendosa të ngrij një përzierje sode buke për t'u shkrirë! Hidhi nje sy! Është shumë e lezetshme! Pra, disa nga aktivitetet parashkollore të akullit më poshtë përfshijnë këtë reaksion argëtues kimik të sodës së bukës dhe uthullës.

Duke kërkuar informacione të thjeshta për procesin shkencor dhe faqet e revistës falas?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Paketë Shkencash Parashkollore FALAS

Aktivitetet e Akullit për Parashkollor

Klikoni në lidhjet më poshtë për të lexuar detajet e plota mbi konfigurimin dhe për të luajtur me këto akull të shkrirë aktivitetet.

Shpëtim makinash të ngrira

Shkrihet akulli i oqeanit

yje të ngrirë

gërmimi i vezëve të ngrira të dinosaurëve

Eksperimenti i shkrirjes së akullit në Halloween

Shkrirja e kështjellës së ngrirë të Elsas

Shkrirja e duarve të ngrira

Shkrirja e akullit në natyrë të limonit dhe gëlqeres

Kam përdorur enë me madhësi të ndryshme dhe e kam ngjyrosur ujin në të verdhë dhe jeshile. Shtova lëng limoni dhe lime për lojë me aromë shqisore. I pëlqente të përdorte armën e tij me ujë jashtë për të shkrirë akullin!

Frozen Stars {4 mënyra për të provuar shkencën e akullit}

Magnetët e akullt

Përzierja e ngjyrave të ngrira

Frozen Space Men Rescue

Frozen Super Hero Rescue

Icy Treasure Hunt

Frozen Fizzing Jewels

Frozen Fizzy Melon Eruption

Frozen Fizzing Castle Melt

Melting Snowman

Fantazmat e gazuara

Shkrirja e pemëve të Krishtlindjeve të gazuara

Shkrihet akulli i merimangës

Shkrihet akulli me gjelbërim të përhershëm dimëror

Shkrihet Duart e Ngrira të Babagjyshit

Shkrihet akulli i Arktikut

AKTIVITETET ARGËZUESE TË AKULLIT PËR PARASHKOLLORIT

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë aktivitete të mrekullueshme dhe praktike parashkollore.

Disa nga veglat tona të preferuara motorike të shkëlqyera në shtëpi! Zbulimi i Filialit të Amazon: Unë marr kompensim për çdo artikull të shitur përmes kësaj faqeje. Idetë tona janë gjithmonë të lira për t'u shijuar dhe provuar në shkollë ose në shtëpi.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.