How To Merble Paper - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Provo diçka pak më ndryshe duke bërë letrën tuaj shumëngjyrëshe mermeri me disa pajisje të thjeshta. Përzieni bojë vaji të bërë në shtëpi nga furnizimet e kuzhinës dhe bëni letër mermeri DIY në shtëpi ose në klasë. Arti nuk duhet të jetë i vështirë ose tepër i çrregullt për t'u ndarë me fëmijët dhe as nuk duhet të kushtojë shumë. Bëjeni këtë letër mermeri argëtuese dhe shumëngjyrëshe për projekte arti të realizueshme për fëmijë.

SI TË BËNI LETËR E MERMET

SHKENCA E MARBLIMIT TË LETËS

Pse nuk t përzierje vaji dhe uji? A e vëreni vajin dhe ujin të ndara për të bërë modelin argëtues të mermerit? Molekulat e ujit tërheqin njëra-tjetrën, dhe molekulat e vajit ngjiten së bashku. Kjo bën që vaji dhe uji të formojnë dy shtresa të ndara.

Molekulat e ujit paketohen më afër njëra-tjetrës në mënyrë që të zhyten në fund, duke e lënë vajin të ulet në majë të ujit. Kjo sepse uji është më i rëndë se nafta. Bërja e një kulle densiteti është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të vëzhguar se si jo të gjithë lëngjet peshojnë njësoj.

Lëngjet përbëhen nga numra të ndryshëm atomesh dhe molekulash. Në disa lëngje, këto atome dhe molekula janë të paketuara së bashku më fort duke rezultuar në një lëng më të dendur ose më të rëndë.

Shiko gjithashtu: Receta Krishtlindjesh Slime Për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

SHIKON GJITHASHTU: Vezët e Pashkëve të mermeruara

PSE BËNI ART ME FËMIJËT?

Fëmijët janë natyrshëm kuriozë. Ata vëzhgojnë, eksplorojnë dhe imitojnë , duke u përpjekur të kuptojnë se si funksionojnë gjërat dhe si të kontrollojnë veten dhe mjedisin e tyre. Kjoliria e eksplorimit i ndihmon fëmijët të krijojnë lidhje në trurin e tyre, i ndihmon ata të mësojnë—dhe është gjithashtu argëtuese!

Arti është një aktivitet i natyrshëm për të mbështetur këtë ndërveprim thelbësor me botën. Fëmijët kanë nevojë për lirinë për të eksploruar dhe eksperimentuar në mënyrë krijuese.

Arti i lejon fëmijët të praktikojnë një gamë të gjerë aftësish që janë të dobishme jo vetëm për jetën, por edhe për të mësuarit. Këto përfshijnë ndërveprimet estetike, shkencore, ndërpersonale dhe praktike që mund të zbulohen përmes shqisave, intelektit dhe emocioneve.

Shiko gjithashtu: Aktivitete me magnet për parashkollorët - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Të bësh dhe të vlerësosh artin përfshin aftësi emocionale dhe mendore !

Arti, qoftë të bësh ajo, të mësuarit për të ose thjesht duke e parë atë - ofron një gamë të gjerë përvojash të rëndësishme.

Me fjalë të tjera, është mirë për ta!

KLIKONI KËTU PËR TË SHKARKONI SFIDËN TONË TË ARTIT 7 DITOR FALAS PËR FËMIJË!

LETRA E MARBLIMIT

SHIKON GJITHASHTU: Mermerim letre me krem ​​rroje

FURNIZIMET:

 • 2 lugë vaj vegjetal për ngjyrë
 • 5 deri në 10 pika ngjyrues ushqimor i lëngshëm
 • 1 deri në 2 gota ujë, në varësi të madhësisë së enës tuaj
 • I trashë letër, si karton
 • Pjatë e cekët, si një tavë ose tepsi
 • Kavanoza me kapak
 • Pika për sy

SI NË LETËR E MERMERIT

HAPI 1. Hidhni ujë në enën e cekët.

HAPI 2. Në një kavanoz, hidhnivaj perimesh. Shtoni ngjyrosjen e ushqimit në vajin vegjetal. Mbyllni kapakun dhe tundeni derisa ngjyra të përzihet me vajin. Përsëriteni për të bërë ngjyra të ndryshme.

HAPI 3. Kërkojini fëmijës suaj të përdorë pikatore për të hedhur vaj me ngjyrë mbi ujin në enë.

Kini parasysh se shtimi i shumë ngjyrave do të lërë një rrëmujë gri. Gjithashtu, lejimi i vajit të pushojë shumë gjatë do të bëjë që ngjyra e ushqimit të zhytet në ujë. Nëse uji bëhet me baltë, derdhni dhe filloni përsëri.

HAPI 4. Vendosni një fletë letre të trashë mbi vajin e ngjyrosur dhe ujin. Shtypeni butësisht derisa letra të ketë rënë në kontakt me ujin. Hiqeni menjëherë letrën, duke lejuar që uji i tepërt të pikojë përsëri në enë.

HAPI 5. Lëreni letrën e mermertë të thahet plotësisht përpara se ta shfaqni.

MË SHUMË AKTIVITETE ARTISHTE TË SHQETË PËR TË PROVUAR

 • Pikturë me flokë të çmendur
 • Pikturë me fije
 • Pikturë Turtle Dot
 • Bojë Tempera DIY
 • Pikturë mermeri
 • Pikturë me flluska

MARBLING LETËR DIY FOR KIDS

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë projekte artistike argëtuese dhe të thjeshta për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.