Eksperimentet shkencore të ylberit - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Gjithçka është më e ndritshme me ylberët edhe një ditë me shi, sepse kjo është koha e përsosur për të shpresuar për të parë një të tillë! Nëse jeni duke kërkuar për një enë ari në fund ose thjesht ju pëlqen mënyra se si kombinohen ngjyrat, eksplorimi i ylberit përmes shkencës dhe aktiviteteve STEM është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar! Gjeni një përzgjedhje argëtuese të eksperimenteve shkencore të ylberit të thjeshta për t'i provuar për t'i provuar gjatë gjithë vitit. Çdo kohë e vitit është perfekte për të eksploruar ylberët!

Shiko gjithashtu: How To Make Confetti Slime - Little Bins for Little Duart

EKSPERIMENTET E SHKENCËS SË ylberit PËR KËRRJEN TË GJITHA VITIT

YLBERT PËR FËMIJË

Gjatë vitit të kaluar, ne kemi eksploroi si eksperimentet shkencore të ylberit ashtu edhe eksperimentet shkencore me temë ylberi. Ndryshimi? Ne kemi studiuar se si formohen ylberët e vërtetë dhe se si shkenca e dritës luan një rol në krijimin e ylberit.

Megjithatë, fëmijët e vegjël gjithashtu duan argëtimin, aktivitetet shkencore me temë ylberi që shfaqin gjithashtu koncepte të thjeshta shkencore si reagimet, polimeret, dendësia e lëngjeve dhe rritja e kristalit.

Më poshtë kemi përfshirë të dyja llojet e eksperimenteve shkencore të ylberit. Por, përpara se të hyni në të gjithë argëtimin, lexoni për të mësuar pak nga shkenca e ylberit.

SHKENCA E ylberit

Si krijohet një ylber? Një ylber formohet kur drita kalon përmes pikave të ujit që varen në atmosferë. Pikat e ujit thyejnë dritën e bardhë të diellit në shtatë ngjyrat e spektrit të dukshëm. Ju mund të shihni një ylber vetëm kur dielli është pas jush dhe shiu përparaju.

Ka 7 ngjyra në ylber; me rend vjollce, indigo, blu, jeshile, të verdhë, portokalli, të kuqe.

Sigurohuni që të keni kujdes për një ylber herën tjetër që të bjerë shi! Tani le të provojmë një ose dy eksperimente shkencore të ylberit!

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Aktivitetet FALAS Rainbow

EKSPERIMENTET E SHKENCËS SË ylberit

Dëshironi ta ktheni një eksperiment shkencor të ylberit në një projekt shkencor të ylberit? Shikoni idetë tona të thjeshta të projektit të panairit shkencor!

1. BURIMET E DRITËS DHE ylberët

2. KRISTALET E ylberit

Rritni kristale duke përdorur një recetë klasike të rritjes së kristaleve me boraks dhe pastrues tubash. Ky aktivitet shkencor i ylberit me të vërtetë rrit kristale të mrekullueshme që janë të qëndrueshme dhe të bukura për t'u parë. Krijo një zanat shkencor me pastruesin tonë të gypave, ylber, dizajnin tënd!

Shiko gjithashtu: Kosh ndijor i natyrës - Kosha të vogla për duar të vogla

3. EKSPERIMENTI SHKENCOR I ylberit që shpërtheu

Një reagim klasik për kiminë e thjeshtë dhe një përzierje ngjyrash për të krijuar një ylber shpërthyes!

4. Walking Water Rainbow

5. NDËRTO LEGO Rainbow PËR NJË SFIDË ME RRUGË!

Eksploroni simetrinë dhe dizajnin me një sfidë ndërtimi LEGO të ylberit.

6. EKSPERIMENT I SHKENCËS SË DENDËSISË SË UJIT

Super e lehtë shkenca e kuzhinës duke përdorur sheqer, ujë dhe ngjyrosje ushqimore. Eksploroni dendësinë e lëngjeve për të krijuar arainbow.

7. BËNI RAINBOW SLIME

Mësoni si të bëni slime më të lehtë ndonjëherë dhe krijoni një ylber ngjyrash!

8. PASQYRA E SHQYRËS SË ylberit

Ëndrra e një leprechaun me një reaksion kimik të lezetshëm në mini-kazanët e zinj!

10. OOBLECK I ylberit

Oobleck është një aktivitet i mrekullueshëm shkencor për eksplorimin e lëngjeve jo-njutoniane. A e dini se çfarë është një lëng jo-njutonian ose si funksionon? Mësoni më shumë përmes këtij aktiviteti praktik që përdor përbërësit bazë të kuzhinës.

11. TRETSHMËRIA E ylberit

Bëni këtë zanat argëtues me ylber me disa materiale të thjeshta dhe eksploroni tretshmërinë në proces.

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Aktivitetet FALAS të Ylberit

KËJONI EKSPERIMENTET E MREKULLUESHME SHKENCORE TË ylberit këtë vit!

Klikoni në lidhjen më poshtë ose në imazh për më shumë eksperimente shkencore argëtuese për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.