How To Make Confetti Slime - Little Bins for Little Duart

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

E thjeshtë dhe e bukur recetë për slime konfeti yjesh ! Ne e kemi përdorur vazhdimisht këtë recetë slime të bërë në shtëpi me niseshte të lëngshme. Nuk na ka dështuar akoma! Ju do të keni slime të mrekullueshme elastike të konfetit me yje në vetëm 5 minuta. Kjo recetë slime është kaq e shpejtë, saqë mund të ndaloni në dyqan ushqimor dhe të merrni atë që ju nevojitet sot. Le të fillojmë!

SI TË BËJMË KONFETTI SLIME PËR FËMIJË

SLIME ME NISESHTE TË LËNGËT

Slime niseshteje e lëngshme është një nga të preferuarat tona receta shqisore! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. 3 përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyra, shkëlqim, tema dhe më shumë!

Ku mund të blej niseshte të lëngshme?

Ne e marrim niseshtenë tonë të lëngshme në dyqan ushqimor! Kontrolloni korridorin e detergjentit të rrobave dhe kërkoni shishet e shënuara me niseshte. Ju gjithashtu mund të gjeni niseshte të lëngshme në Amazon, Walmart, Target dhe madje edhe dyqane artizanale.

"Por çfarë nëse nuk kam në dispozicion niseshte të lëngshme?"

Shpesh më pyesin: “A mund të bëj vetë niseshtenë time të lëngshme? Përgjigja është jo, nuk mundeni sepse aktivizuesi i zhulit (borati i natriumit) në niseshte është vendimtar për kiminë pas zhulit! Për më tepër, nuk mund të përdorni niseshte me spërkatje!

Shiko gjithashtu: Sfida e ecjes përmes letrës - kosha të vogla për duar të vogla

Kjo është një pyetje mjaft e zakonshme nga ata që jetojnë jashtë Shteteve të Bashkuara dhe ne kemi disa alternativa për t'i ndarë me ju. Klikoni mbi recetat e slimemë poshtë për të parë nëse ndonjë nga këto do të funksionojë!

  • Borax Slime
  • Solution Saline Slime

Oh, dhe slime është gjithashtu shkencë, prandaj mos humbisni informacionin e shkëlqyeshëm mbi shkencën që qëndron pas kësaj zhul të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona fantastike të slime dhe shikoni se sa e lehtë është të bësh llumin më të mirë të lëngshëm të niseshtës!

SLIME SCIENCE

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë një pjesë të shkencës së slimes të bërë në shtëpi diku ketu! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Shiko gjithashtu: Aktivitete jashtëzakonisht argëtuese STEM të Falënderimeve

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe mbetjevespageti të nesërmen. Ndërsa formohet zhul, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me tufën e spagetit!

RECETA PËR SLIME COFETTI

FURNIZIMET:

  • 1/2 filxhan PVA ngjitës i bardhë
  • 1/4 filxhan niseshte të lëngët
  • 1/2 filxhan ujë
  • konfeti me yje

SI TË BËNI SLIME CONFETTI

HAPI 1: Në një tas shtoni 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës. Përziejini mirë që të bashkohen plotësisht.

HAPI 2: Tani është koha për të përzier konfetë me yje!

HAPI 3: Hidhni 1/4 filxhani niseshte të lëngët dhe përzieni mirë.

Do të shihni se zhulja fillon të formohet menjëherë dhe tërhiqet nga anët e tasit. Vazhdoni të trazoni derisa të keni një copëz zhul. Lëngu duhet të zhduket!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

HAPI 4: Filloni të gatuani slime! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimin e konsistencës.

KËSHILLA PËR PËRGËRTIMIN E SLIME: Truku me slimin e lëngshëm të niseshtës është të hidhni disa pika të niseshtës së lëngshme në duart tuaja përpara se të merrni zhul. Sidoqoftë, mbani në mend se megjithëse shtimi i më shumë niseshtesë së lëngshme zvogëlon ngjitshmërinë, dhe do të ndodhëmë në fund krijoni një zhul më të fortë.

Djali im pëlqen ta bëjë këtë zhul konfeti në një top (shih më poshtë) dhe ta kërcejë atë rreth tryezës! A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Janë të dyja!

Këtu, slime është bërë lojë ndijore çdo ditë, dhe grupi i fundit i slime konfeti të bërë në shtëpi ka një shtëpi në tryezën tonë! Të gjithë ecin, blejnë dhe ndalojnë për të luajtur me të për disa minuta ose e mbajnë pranë dritares!

Të bësh slime jo vetëm një aktivitet argëtues loje ndijore, por është gjithashtu një demonstrim i pastër shkencor ose kimi. Një pasdite argëtuese me mësim të vazhdueshëm është e përsosur me një grumbull të freskët slime. Ky slime konfeti ylli është shumë i bukur dhe relaksues për t'u parë gjithashtu!

SHIKON GJITHASHTU: DIY Confetti Poppers

MAKE STAR SLIME CONFETTI PËR LUAJ ARGËZUESHME!

Më shumë ide për recetat e slimes të bëra vetë janë vetëm një klikim larg!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.