10 lojërat më të mira të tavolinës për fëmijët 4 vjeç - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Nuk ka dhuratë më të mirë për një fëmijë të vogël sesa një lojë në tavolinë. Lojërat e tavolinës ofrojnë kaq shumë mundësi mësimi dhe zhvillimi. Plus, ato janë thjesht argëtuese dhe bëjnë një kohë të mrekullueshme familjare!

Cilat janë lojërat e mira për fëmijët 3, 4 dhe 5 vjeç? Ne kemi një listë të mrekullueshme më poshtë që përfshin disa ide jo tradicionale të lojërave të bordit që me siguri do t'i kënaqin të gjithë! Sigurohuni që të shikoni të gjitha aktivitetet tona të preferuara në kopsht dhe parashkollor !

LOJËRAT MË TË MË TË MIRA PËR 4 VJEÇARËT

PSE LOJËRAT E TABILIT JANË TË MIRA PËR PARASHKOLLORËT?

Këtu do të gjeni listën tonë të atyre që ne mendojmë se janë lojërat më të mira të tavolinës për 3 vjeç dhe 4 vjeç. Ne zotërojmë secilën nga këto lojëra dhe i kemi luajtur dhjetëra herë së bashku. Janë të provuara, të testuara dhe të vërteta!

Këto lojëra tavoline janë gjithashtu të shkëlqyera për të luajtur me miqtë. Shumë nga këto janë lojëra bashkëpunuese ku të gjithë punojnë së bashku dhe të gjithë fitojnë.

Shiko gjithashtu: Veprimtaria artistike e zemrës së Pikasos

Lojërat e tavolinës kanë kaq shumë për t'u mësuar fëmijëve të vegjël. Aftësitë e thjeshta si kthimi i radhës, aftësia e mirë sportive, zgjidhja e problemeve dhe të tjera zhvillohen kur fëmijët përfshihen në lojëra me të rritur ose me fëmijë të tjerë. Ndihmoni duke qenë një model i mirë dhe duke luajtur shumë nga këto lojëra tavoline së bashku!

 • duke marrë kthesë
 • mjeshtëri sportive
 • punë ekipore
 • ndërveprim social shkathtësitë
 • aftësitë e shkëlqyera motorike
 • aftësitë e matematikës dhe shkrim-leximit

Shumica kanë nivele të ndryshme loje, duke i bërë ato lojëra të mira tavoline për fëmijë dheduke ofruar sfida për fëmijën më të madh. Çdo lojë nuk merr shumë kohë dhe inkurajon një përsëritje! Ndonjëherë ne madje luajmë disa nga këto lojëra të tavolinës radhazi!

Argëtohuni më shumë me paketën tonë të aktivitetit të piratëve falas!

10 LOJËRAT MË TË MË TË MIRA TË TROLLIT PËR 4 VJEÇARËT

Kjo nuk është aspak një listë gjithëpërfshirëse për këtë grupmoshë dhe mund të zbuloni se gjithashtu mund të përfshini lehtësisht edhe nivelin tonë të ardhshëm të lojërave në përzierje. Ajo që do të gjeni më poshtë janë disa nga të preferuarat tona. Një nga kriteret që kërkoj në një lojë është riluajtja e saj! A e shijojnë edhe të rriturit lojën? Kur të gjithë po shijojnë kohën e lojërave familjare në tavolinë, aq më shumë dëshironi ta bëni atë!

Të interesojnë lojërat për fëmijët më të rritur? Shikoni listën tonë të lojërave për 5-vjeçarët!

Ky postim përmban lidhje shoqëruese. Nuk ka asnjë detyrim për të blerë asgjë nga ky post. Përdorni lidhjet e Amazon për lehtësinë tuaj.

Paniku im i parë në kështjellën

Kjo është një lojë shumë argëtuese për fëmijët më të vegjël, veçanërisht nëse dëshironi t'i prezantoni ata në botën e lojërave fantazi, përbindëshat dhe dragonjtë dhe t'i përgatisni për gamën fantastike të lojërave të tavolinës fantastike për fëmijët më të rritur! Sigurisht, ne jemi një familje e dashuruar për Dungeons dhe Dragons.

Carcassonne ime e parë

Një tjetër lojë e fillimeve të para për një të preferuar shumë të dashur! Nëse mezi prisni të merrni versionin origjinal, atëherë mund të filloni edhe me këtënjë! Një mënyrë kaq argëtuese për të prezantuar strategjinë në moshë të re. Plus, kjo lojë mund të vazhdojë deri në moshën 6-vjeçare.

Race To The Treasure

Punoni së bashku për të ndërtuar një shteg dhe mundni ogremin për të mbledhur thesarin.

Snug As A Bug

Mos i lini qelbësit të fitojnë! Lojë bashkëpunuese duke përdorur numra, forma, ngjyra dhe madhësi për të eleminuar defektet në tabelë përpara se defektet e qelburit të marrin përsipër. Kjo është një nga lojërat tona të preferuara të tavolinës parashkollore!

Mystery in the Forrest

“Krijoni një Karta Tregimi përfshin personazhe, vendndodhje dhe rekuizita magjike të përsëritura që lejojnë letrat do të lidhen në kombinime të pafundme për histori të freskëta e të reja sa herë që luhet. Inkurajoni lojën interaktive dhe imagjinative.” ~ Djali im i pëlqen veçanërisht lojërat ku mund të sajojë histori madhështore dhe të udhëheqë aventurën, kjo është arsyeja pse 10 vjet më vonë ai i do Dungeons dhe Dragons.

Sneaky Snacky Squirrel

Ndihmoni ketrin tuaj të mbledhë secilën prej lisat me ngjyra, por kini kujdes… ju mund të humbni një lis ose mund t'ju vjedhin një nga ju fillimisht!

Shiko gjithashtu: Ide për numërimin mbrapsht të 25 ditëve të Krishtlindjeve - kosha të vogla për duar të vogla

Snails Pace Race

Kjo është një lojë bashkëpunuese parashkollore për t'ju ndihmuar të gjithë kërmijtë arrijnë te gjethet e tyre dhe hanë një meze të lehtë. Thjesht hidhni zarin me ngjyrë dhe lëvizni kërmijtë. Gëzuar kërmijtë e tjerë!

Pop Up Pirate

Kjo lojë u rekomandua nga Terapisti Profesional i djalit tim për zhvillimin e aftësive të shkëlqyera motorike. Thjesht shtyni shpatat në fuçinë të cilën ulet një pirat. Ju kurrë nuk e dini se cila shpatë do ta bëjë atë dhe pirati shfaqet! Surprizë! Kjo ishte punë e shkëlqyer për gishtat e djalit tim, por mjaft e lehtë saqë nuk ishte zhgënjyese.

Unë kurrë nuk e harroj një fytyrë

Kjo është një lojë e ëmbël për të mësuar rreth fëmijëve nga e gjithë bota! Është pak më e vështirë nga një lojë përputhëse, por argëtuese të shohësh të gjithë fëmijët nga e gjithë bota!

Hoot Owl Hoot

Ndihmojini bufët të gjejnë rrugën e tyre në fole para se të dalë dielli! Një lojë bashkëpunuese perfekte për familjet dhe gjithashtu inkurajon pak strategji!

Cila është loja juaj e preferuar e tavolinës parashkollore?

MË SHUMË IDE ZBATIVE PËR 4 VJEÇARËT

 • Aktivitetet STEM parashkollore
 • Aktivitetet parashkollore të Ditës së Tokës
 • Aktivitetet e bimëve
 • Librat parashkollor & Aktivitetet e librit
 • Aktivitetet e motit

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.