Ideja e luajtjes së botës së vogël ndijore të shkencës së vullkanit të dinosaurëve

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

Krijoni një botë të vogël të vullkanit të dinosaurëve.

Eksperimentet shkencore të sodës së bukës janë gjithmonë argëtuese dhe të mbushura me mundësi mësimi.

Ura për shpërthimin e vullkaneve të dinosaurëve me shkencën e sodës së bukës! Një eksperiment i përsosur për një pasdite me shi. Doja një aktivitet të pastër shkencor për javën tonë të dinosaurëve. Zgjodha një eksperiment të vullkanit të dinosaurëve me lojë të çrregullt shqisore. 123 Homeschool 4 Unë e bëra këtë lloj koshi (kliko këtu). Mendova se koshi ndijor i vullkanit të dinosaurëve do të ishte i përsosur për ne.

Shiko gjithashtu: Bëni një shtëpi të përhumbur të ngrënshëm - kosha të vogla për duar të vogla

Vendosja e thjeshtë dhe e shpejtë e vullkanit të dinosaurëve!

Për të bërë vullkanin e dinosaurëve, unë mbusha një shishe salcë sallate, me ujë të ngrohtë dhe ngjyrë të kuqe ushqimore. I lashë disa centimetra bosh drejt majës. Shtoj edhe rreth 5 pika detergjent enësh. Më pëlqen të përdor kontejnerë që kanë një hapje të ngushtë për të arritur vërtet një efekt të këndshëm vullkanik. Ne lyejmë brumin e lojës së bërë në shtëpi rreth shishes. Përdor çfarë të duash, lyeje ose bëje më të madhe!

Ai derdhi një kuti me sodë buke në kosh dhe më ndihmoi ta përhapja përreth. Pastaj vendosëm në kosh vullkanin e dinosaurëve dhe një pellg me uthull blu. Kjo e zgjeroi aktivitetin me më shumë veprim ajrosës. Ai rregulloi dinosaurët dhe shkëmbinjtë e tij. Madje spërkatëm disa erëza italiane për ushqimin e tyre!

Bëhuni gati për një vullkan dinosauri me flluska dhe gaz!

Për të bërë vullkanin e dinosaurëveshpërthejnë, I shtova rreth 3 lugë sodë buke dhe më pas rreth 1/8 filxhan uthull. Vazhdova ta bëja këtë derisa më mbaroi uthulla! Përfundova vetëm duke e ngjyrosur shishen me uthull të kuqe! Djaloshi im i vogël ishte i impresionuar. Më vjen mirë që vullkani i dinosaurëve shpërtheu mjaftueshëm që ai të shijonte këtë eksperiment të ri shkencor. Mora një libër shkencor zbulimi dhe i tregova disa foto reale dhe i shpjegova pak për vullkanet. Ai di gjithçka për llavën dhe magmën. Pasi vullkani i dinosaurëve shpërtheu 10 herë, ne u përziem dhe luajtëm dhe na ngatërruan duart.

Ai përdori një pikatore për sy për të shtuar më shumë uthull në fund të koshit të vullkanit të dinosaurëve. Ne madje bëmë një pishinë me ujë për dinozaurët që të rrinin jashtë. Kjo ishte lojë e thjeshtë shkencore dhe shqisore me lojëra të shkëlqyera imagjinative.

Shiko gjithashtu: Kurthi i lehtë LEGO Leprechaun - kosha të vegjël për duar të vogla

Ky koshi ndijor i vullkanit të dinozaurëve të gazuar zgjati nje kohe e gjate! Ne patjetër e bëmë atë në një kosh praktik shkencor deri në fund të tij! Vullkanet e dinosaurëve janë të lehtë për t'u bërë! Ata bëjnë një aktivitet të shkëlqyeshëm shkencor për të mësuar rreth reaksioneve kimike. Ne kemi ide shkencore për sodën e bukës prej vitesh për t'i parë.

A keni provuar një vullkan shkencor të dinosaurëve me sodë buke?

Ju lutemi na ndiqni me ne

Pinterest, Facebook, G+,

ose ABONIM tek ne me email në shiritin tonë anësor

Sigurohuni që të shikoni të gjitha idetë tona për dinosaurët në një postim të thjeshtë!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.