Eksperimenti Puking Pumpkin - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Kush dëshiron të shohë një kungull duke u fryrë? Shumica e fëmijëve e bëjnë këtë! Bëhuni gati për një aktivitet të thjeshtë shkencor, fëmijët do të çmenden për këtë Halloween. Ky aktivitet shkencor i kungujve është quajtur kungulli puking këtu. Edhe pse mund të keni parë një kungull tjetër puking duke përfshirë guacamole, ky eksperiment i kungullit të pukingut me sodë buke dhe uthull është i përsosur për STEM të Halloween. Këtu, ne i duam aktivitetet shkencore dhe projektet STEM!

EKSPERIMENTI I PUKING KUNGULLI

KUNGULLIT HALLOWEEN

Halloween është koha e përkryer për të eksperimentuar me kunguj dhe më konkretisht Jack O' Lanterns. Kungujt janë PERFEKT për kaq shumë mënyra zbavitëse për të eksploruar shkencën…

SHIKON GJITHASHTU: Aktivitetet e Rrjetit të Kungullit

Eksperimenti ynë i kungullit është një shembull i mrekullueshëm i një reaksioni kimik, dhe fëmijët i duan këto reagime të mahnitshme po aq sa të rriturit! Ky eksperiment shkencor i kungujve përdor sodë buke dhe uthull për një reaksion kimik klasik. Ju gjithashtu mund të provoni lëng limoni dhe sodë buke dhe të krahasoni rezultatet!

JU MUND TË Pëlqejnë: Fizing Science Experiments

Ne kemi një të tërë sezoni i eksperimenteve shkencore argëtuese të Halloween-it për t'u provuar. Përsëritja e eksperimenteve në mënyra të ndryshme ndihmon vërtet për të forcuar të kuptuarit e koncepteve të paraqitura. Pushimet dhe stinët paraqesin raste të shumta që ju të rishpikni disa nga këto klasikeaktivitete.

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> Aktivitetet FALAS STEM për Halloween

REAKSIONI I SODËS SË PJEKËS DHE UTHHSHËS

Ne e provuam këtë edhe disa vite më parë me një kungull të bardhë ose kungull fantazmë që është gjithashtu një efekt argëtues! Gjithçka që ju nevojitet janë disa përbërës të thjeshtë nga kuzhina dhe ju mund të krijoni kungullin tuaj puking për shkencën. Harrojeni guacamole!

Eksperimenti Ghost Pumpkin

Pumpkin Volcano

EKSPERIMENTI ME KUNGULLI

Ky kungull puking mund të bëhet paksa i çrregullt në një mënyrë argëtuese! Sigurohuni që të keni një sipërfaqe ose zonë që mund ta pastroni lehtësisht. Mund të filloni edhe duke e vendosur kungullin tuaj në një pjatë byreku, enë ose një tas të madh përzierjeje për të kapur tejmbushjen.

DO TË NEVOJET:

 • Kungull i vogël për pjekje
 • Sodë buke
 • Uthull
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Sapun enësh
 • Enë (për të kapur gazin)
 • Thikë për të gdhendur vrimën (për të rriturit!)

SI TË NDËRKONI NJË EKSPERIMENT KUNGULLI PUKING

1. Merrni një kungull! Ju mund të përdorni pothuajse çdo kungull, të bardhë ose portokalli. Kungujt e pjekjes zakonisht kanë një madhësi të madhe dhe mund t'i merrni në dyqanin tuaj ushqimor lokal. Një kungull më i madh do të funksionojë, por do t'ju duhet më shumë sodë buke dhe uthull, të cilatnuk është as gjë e keqe!

Një i rritur duhet të përdorë një thikë për të prerë një vrimë në pjesën e sipërme të kungullit.

Më pas, do të dëshironi të pastroni zorrët. Mund t'i ruani edhe për një çantë kungujsh kungujsh!

2. Atëherë do të dëshironi të gdhendni fytyrën tuaj të kungullit. E lumtur, e frikësuar ose e frikshme, varet nga ju, por gjithsesi do të duket qesharake.

3. Më pas lërini fëmijët të vendosin rreth 1/4 e filxhanit sodë buke në kungull.

4. Shtoni një shiringë me sapun enësh nëse dëshironi një shpërthim më të shkumëzuar! Shpërthimi kimik do të prodhojë flluska më të shkumëzuara me sapunin e shtuar të enëve dhe do të krijojë gjithashtu më shumë tejmbushje.

5. Shtoni disa pika ngjyrues ushqimor. Ju gjithashtu mund të shtoni ngjyrë ushqimore në uthull për një shpërthim më të thellë të ngjyrës.

Shiko gjithashtu: Acidet, bazat dhe shkalla e pH - kosha të vogla për duar të vogla

6. Është koha për të shtuar uthull dhe për të vëzhguar kiminë në punë!

Këshillë: Hidheni uthullën tuaj në një enë që është e lehtë për duart e vogla për t'u derdhur ose derdhur në kungull.

Tani bëhuni gati për të parë argëtimin teksa kungulli juaj puqet!

SHKENCA PAS PUKIMIT TË KUNGULLIVE

Kimia ka të bëjë me gjendjet e materies duke përfshirë lëngjet, trupat e ngurtë dhe gazrat. Një reaksion kimik ndodh midis dy ose më shumë substancave që ndryshojnë dhe formojnë një substancë të re, dhe në këtë rast një gaz të quajtur dioksid karboni. Në këtë rast, ju keni një acid (të lëngshëm: uthull) dhe një bazë të ngurtë: sodë buke) kur kombinohen krijojnë një gaz të quajtur karbon.dioksid.

Ju mund ta shihni gazin e dioksidit të karbonit në formën e flluskave. Mund t'i dëgjoni edhe nëse i dëgjoni me vëmendje.

Sapuni i enëve shtohet për të mbledhur gazin dhe për të formuar flluska që i japin atij një vullkan kungull më të fortë, si rrjedhje poshtë anës! Kjo është e barabartë me më shumë argëtim! Nuk duhet të shtoni sapun enësh, por ia vlen ta provoni. Ose mund të vendosni edhe një eksperiment për të parë se cili shpërthim ju pëlqen më shumë.

AKTIVITETET MË SHUMË ARGËZUESE TË HALLOWEEN

 • Eksperimentet shkencore të Halloween
 • Recetat e Slime të Halloween
 • Eksperimentet shkencore të ëmbëlsirave të Halloween
 • Aktivitetet parashkollore të Halloween

NJË KUNGULLI PUKING PËR HALLOWEEN ËSHTË NJË HIT!
 • 5>

  Sigurohuni që të shikoni mënyra edhe më argëtuese për të luajtur me shkencën këtë Halloween.

  Kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe probleme të lira- sfida të bazuara?

  Shiko gjithashtu: Melting Snowman Slime - Little Bins for Little Hands

  Ne ju kemi mbuluar…

  —>>> Aktivitetet FALAS STEM për Halloween

 • Terry Allison

  Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.