Receta e slime përbindësh me ngjitës të pastër dhe aktivitet Google Eyes

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Monster's Inc, Ghostbusters, Purple People Eater, cilado që ju pëlqen, receta jonë e llumit përbindësh është e përkryer për të gjitha gjërat e lezetshme, përbindësh dhe bruto. Mësoni se si të bëni slime elastike të mahnitshme në pak minuta që fëmijët do t'i pëlqejnë. Kjo temë slime nuk duhet të jetë vetëm për Halloween, ju mund të krijoni një grumbull zhul të mrekullueshëm me temë përbindëshi në çdo ditë të vitit duke përdorur ndonjë nga recetat tona të slimes të bëra në shtëpi.

RECETA PËR TË BËRË PËR FËMIJË PËR SLIME MONSTER

Kjo recetë e lehtë për t'u përgatitur për slime përbindësh është aktiviteti i përsosur i festës dhe favori i festës për fëmijët. Për më tepër, është kënaqësi t'i përgatisni dhe t'i bashkoni me përbërës vërtet të thjeshtë që mund t'i merrni edhe në dyqane ushqimore. Të paketuara në enë të vogla plastike me erëza, idetë e favorit për festën e slime përbindësh janë të shkëlqyera për për t'u bërë dhe marrë ose shpërndarë në fund të natës .

Fillimi i Halloween me një recetë të lehtë slime! Shkenca është plot me mënyra fantastike për të krijuar, duke përfshirë idetë e bëra vetë për slime për Halloween.

Bërja e slimes është edhe më argëtuese kur shtoni tema krijuese sezonale dhe e di që fëmijëve u pëlqen risia e aktiviteteve tematike. Receta jonë e Elmers Glue Monster Slime është edhe një tjetër recetë e mahnitshme e slimes që mund t'ju tregojmë se si ta bëni.

RECEPTET TONA BAZË TË SLIME TË BËRË SHTËPI JANË RECEPTET PËR SLIME QË DUHEN!

SHKENCA DHE KIMIA E SLIME

Ne gjithmonë duam të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi përrethkëtu, dhe kjo është e përkryer për të eksploruar Kiminë me një temë argëtuese të vjeshtës. Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Cila është shkenca pas zhulit? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (polivinil-acetat) dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe më gome si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit!

SLIME PËR NGSS: A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme? E bën dhe ju mund të përdorni bërjen e llumit për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Shikoni NGSS 2-PS1-1 për më shumë informacion !

Ështëzhul një lëng apo të ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni sepse është pak nga të dyja!

Lexoni më shumë rreth shkencës së slime këtu!

ELMERS GLUE MONSTER SLIME KËSHILLA RECETA PËR SLIMËT

Baza për këtë zhul përbindëshi të syve të Google përdor një nga recetat tona më themelore të llumit (receta e slimes me tretësirë ​​të kripur) e cila është zam i pastër, ujë, sodë buke dhe tretësirë ​​të kripur.

Tani nëse nuk dëshironi për të përdorur një zgjidhje të kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose pluhur boraks.

Recetat tona të thjeshta "si të përgatisni" slime do t'ju tregojnë se si të zotëroni slime në 5 minuta! Ne kemi shpenzuar vite duke ndërruar 4 tani 5 recetat tona të preferuara bazë të slimes për t'u siguruar ju mund të bëni slime MË TË MIRË çdo herë!

Ne besojmë se të mësuarit se si të bëni slime nuk duhet të jetë zhgënjyese apo zhgënjyese! Kjo është arsyeja pse ne duam të heqim dorë nga supozimet për të bërë slime!

 • Zbuloni përbërësit më të mirë të slimes dhe merrni furnizimet e duhura për slime herën e parë!
 • Bëni receta të thjeshta për slime me gëzof që me të vërtetë funksionojnë!
 • Arritni një konsistencë të mrekullueshme me gëzof dhe rrëshqitës, dashurinë e fëmijëve!

Ne kemi burimet më të mira për t'i parë para, gjatë dhe pas përgatitjes së slimes tuaj të mollës! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e slime më lart!

 • Furnizimet MË TË MIRË TË SLIME
 • Si të rregulloni slime: Udhëzues për zgjidhjen e problemeve
 • Këshilla për sigurinë e slime për fëmijët dheAdult
 • Si të hiqni zhul nga rrobat
 • Master Your Slime Training Series

PËRBËRËSIT MONSTER SLIME

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Siç e përmenda më lart, mund të përdorni çdo nga recetat tona bazë të slimes për këtë llucë me temë Halloween, por ne na pëlqen receta jonë bazë e slimes me tretësirë ​​të kripur me ngjitësin e bardhë shkollor Elmers që lahet.

KLIKO KËTU >>>Shiko të gjitha Halloween Receta

JU DUHET:

1/2 filxhan ngjitës të pastër Elmer

1/2 filxhan ujë

1/2 lugë sodë buke

Ngjyrosja e ushqimit dhe Google Eyes

Shiko gjithashtu: 65 Eksperimente të mahnitshme të kimisë për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

1 lugë gjelle solucion fiziologjik (shih furnizimet e rekomanduara të llumit për markat )

SI TË BËNI MONSTER SLIME

Shihni udhëzimet e shkruara poshtë fotove!

Receta më e mirë e slime fillon me përbërësit e duhur të slime. Sigurohuni që të ndiqni së bashku me matjet tona. Filloni duke shtuar ngjitësin tuaj të pastër dhe ujë në një tas dhe kapni një enë përzierjeje. Përziejini dhe shtoni ngjyra ushqimore dhe shkëlqim sipas dëshirës! Ruajeni shtimin e syve të Google deri pak më vonë në recetë. Shihni më poshtë.

Mos u turpëroni me shkëlqimin. Kontrolloni dyqanin tuaj të dollarit lokal për të rezervuar gjithashtu!

MË TË MIRAAKTIVATORËT E SLIMES

Shtoni aktivizuesin tuaj të zhulit (sodë buke dhe tretësirë ​​të kripur) për të përfunduar reaksionin kimik për të cilin keni lexuar më sipër në shkencën pas seksionit të zhulit. Nëse e keni kaluar atë, kthehuni dhe lexoni me fëmijët tuaj!

Mund të mësoni gjithashtu më shumë për të gjithë aktivizuesit tanë të preferuar të slime këtu . Mbani në mend se niseshteja e lëngshme, tretësira e kripur dhe pluhuri i boraksit janë të gjitha në familjen e borit. Asnjë nga këta përbërës nuk është vërtet pa boraks.

Vazhdo dhe shto sytë e Google tani! Është më e lehtë ta përzieni mirë në sodë buke, sepse nuk ngjitet pas kokës së syrit!

Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë zhulin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me zhul me tretësirë ​​të kripur është që të hidhni disa pika tretësirë ​​në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është ultra elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë solucionit redukton ngjitjen, do të krijojë një zhul më të fortë.

Recetat tona të slime janë kaq të lehta për t'u ndryshuar me tema të ndryshme për festat, stinët, personazhet e preferuar, apo raste të veçanta. Zgjidhja e kripur është gjithmonë super elastike dhe bën lojëra të shkëlqyera ndijore dhe shkencë me fëmijët!

—>>> RECETA PA SLIME

SOLUTION FIRIPOLERECETA E SLIME PËR BËRJEN E SLAMIT HALLOWEEN

HAPI 1: Shtoni 1/2 filxhan ngjitës Elmers në tasin tuaj (shtoni më shumë shkëlqim nëse dëshironi).

HAPI 2: Përziejeni me 1/2 filxhan ujë.

HAPI 3: Shtoni ngjyrën ushqimore dhe shkëlqimin.

Shiko gjithashtu: Një komplet i dobishëm kurthi leprechaun për ndërtimin e kurtheve të lehta për leprechaun!

HAPI 4: Përzieni 1/2 lugë çaji sodë buke

HAPI 5: Shtoni një grusht sy google sipas dëshirës.

HAPI 6: Përzieni 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përziejeni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit. Kjo është saktësisht se sa do t'ju duhet me markën Target Sensitive Eyes!

Nëse llumi juaj ende ndihet shumë ngjitës, mund t'ju nevojiten edhe disa pika tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtoni gjithmonë, por nuk mund të hiqni. Zgjidhja e kripur preferohet mbi solucionin e kontaktit.

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësi Elmers Glitter tenton të jetë pak më ngjitës se ngjitësi i tyre i rregullt i pastër dhe ne preferojmë recetën tonë të slimes me 2 përbërës për këtë ngjitës.

Përdorni udhëzuesin tonë "Si ta rregulloni slime tuaj" nëse keni probleme dhe sigurohuni që të shikoni videon time të drejtpërdrejtë të fillimit dhe përfundimit të slime këtu

Favoret e festës së Halloween mund të jenë shumë më tepër se karamele. Edhe më mirë do të thotë që të gjithë fëmijët, pavarësisht nga alergjitë, mund të shijojnë argëtimin dhe eksitimin e Halloween. Nëse jeni duke organizuar një festë për Halloween apo edhe një datë lojërash për Halloween, bëni slime mefëmijët. Ata do të kenë një shpërthim dhe po ashtu edhe ju!

BËNI MONSTERIN TUAJ TË PREFERUAR!

Sa thua për Randall nga Monsters Inc ose njerëzit e purpurt që hanë!

Ja zhul blu. Disi më kujton Sully nga Monster's Inc.

Kjo duket e mirë për Mike nga Monsters Inc ose për të shkuar së bashku me një maratonë filmi Ghostbuster.

RUAJTJA TUAJ SLIME

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli në listën time të rekomanduar të furnizimeve me zhul këtu .

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit apo dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur enë me madhësi erëza siç shihet këtu.

Doni t'i keni të gjitha recetat tona bazë në dispozicion dhe në një vend? Përdorni butonin më poshtë për të shkarkuar faqet tuaja falas të mashtrimit të recetave të slime. Ne kemi gjithashtu një seri të mrekullueshme trajnimi MASTER YOUR SLIME që po zhvillohet këtu.

Më shumë ide argëtuese për përbindësh

Vazhdoni temën e përbindëshit me një nga këto projekte të mrekullueshme përbindësh:

 • LEGO Monsters
 • Ide për vizatim të përbindëshave të printueshme
 • Playdough Monsters

Shikoni më shumë receta të lezetshme të slimes dheinformacione duke klikuar mbi fotot më poshtë!

Gjithashtu, shikoni kalendarin tonë STEM të Halloween Countdown Countdown i mbushur me slime dhe ide shkencore perfekte për Halloween!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTELA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.