Si të ngjyrosni makaronat - kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Një nga aktivitetet më të mira të kopshteve dhe parashkollorëve që kemi përdorur ndonjëherë këtu janë koshët sensorë! Çfarë kënaqësie për sytë, duart dhe sistemet shqisore! A keni menduar ndonjëherë si t'i ngjyrosni makaronat për lojëra shqisore!

Makaronat me ngjyra janë një mbushës i mrekullueshëm ndijor i koshit dhe një nga 10 të preferuarat tona më të mira ! Makaronat me ngjyra të bukura për lojëra shqisore apo edhe aktivitete artizanale janë të shpejta dhe të lehta për t'u bërë. Plus, ne kemi disa variante të bukura për temat tona të festave!

SI TË NGJYROJMË PASTAT PËR LUAJMË ARGËZUESHME SHQIPTARE TË NGJYRAVE!

Pasta me lyerje të lehta dhe të shpejta në çdo kohë!

Receta jonë e thjeshtë si të ngjyrosni makaronat krijon makarona me ngjyra të bukura për temën tuaj të zgjedhur. Gjithashtu, shikoni udhëzuesin tonë të koshit ndijor për mënyra të shkëlqyera për të përdorur makaronat tuaja me ngjyrë!

Ja se si të ngjyrosni makaronat për aktivitete shqisore (oriz dhe kripë). Fëmijët do të gërmojnë duart e tyre në këtë kosh!

Si të bëni një kosh ndijor

Shiko videon

SI TË PASTA DYE

Kjo se si të ngjyrosni makaronat për lojëra shqisore është një recetë kaq e thjeshtë! Përgatiteni dhe përgatiteni në mëngjes dhe mund të vendosni koshin tuaj shqisor për një aktivitet pasdite.

Shiko gjithashtu: Slime Farë Chia - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Gjithashtu, sigurohuni që të shikoni se si të ngjyrosni materiale të tjera të lojës shqisore:

 • Si të ngjyrosni orizin
 • Si të lyeni kripën

Do t'ju duhet :

 • Makarona të vogla
 • Uthull
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Ende zbavitëse shqisore si këtonjëbrirësh.
 • Lugat dhe gota të vogla për derdhje dhe mbushje

SI TË BËNI MARKONA ME NGJYRA

HAPI 1: Masa 1 filxhan makarona {ne na pëlqen më shumë kjo mini makarona!}  në një enë.

Shiko gjithashtu: Bëni Dr Seuss Slime Awesome - Little Bins for Little Hands

Nëse dëshironi, mund të bëni më shumë. Rregulloni matjet. Ose mund të bëni disa ngjyra makaronash në enë të ndryshme dhe t'i përzieni së bashku për një temë makaronash ylber!

HAPI 2: Më pas shtoni 1 lugë çaji uthull.

HAPI 3: Tani shtoni sa më shumë ngjyra ushqimore që dëshironi (ngjyrë më të thellë = më shumë ngjyrosje ushqimore).

Ju gjithashtu mund të bëni disa nuanca të së njëjtës ngjyrë për një efekt argëtues.

HAPI 4: Mbulojeni enën dhe TUNDODHeni fuqishëm për një ose dy minuta. Kontrolloni për të parë nëse e kaluara është e veshur në mënyrë të barabartë!

HAPI 5: Përhapeni në peshqir letre ose pjatë për t'u tharë në një shtresë të barabartë.

HAPI 6: Pasi makaronat me ngjyrë të jenë tharë, transferojeni në një kosh për lojë me ndjesi.

Çfarë do të shtoni? Krijesat e detit, dinosaurët, njëbrirëshit dhe mini-figurat, të gjitha shtojnë çdo aktivitet të lojës shqisore.

KËSHILLA & TRUKTET PËR TË VDEKUR MAKARONAT

 1. Makaronat duhet të thahen brenda një ore nëse i përmbaheni një filxhan për një peshqir letre. Më duket se ngjyra shpërndahet më së miri edhe në këtë mënyrë.
 2. Për disa kosha ndijore, kam bërë nuanca të klasifikuara të makaronave me ngjyra për një kthesë argëtuese. Kjo më ka lejuar gjithashtu të eksperimentoj me sasinë e ngjyrosjes ushqimore për të përdorur për filxhan makarona për të arritur dëshirënnuanca!
 3. Ruani makaronat tuaja të lyera në thasë me zinxhir gallon kur të mbaroni dhe ripërdorini shpesh!

Makarona me ngjyra gjatë gjithë stinës

Shpresoj se ju kam frymëzuar të provoni metodën tonë të shpejtë dhe të lehtë se si të ngjyrosni makaronat. Është me të vërtetë e thjeshtë dhe ofron shumë lojëra të mrekullueshme për fëmijën tuaj. Përfitimet e të lojës ndijore janë të shumta !

Ne kënaqemi me lojëra të thjeshta numërimi me makaronat tona me ngjyra këto ditë. Gjithashtu, kjo madhësi makarona është perfekte për shishet ndijore I Spy. Krijo një temë të re për lojërat e tua të matematikës shqisore ose shishet I Spy me ndryshimin e stinëve ose festave!

IDE MË TË NDRYSHME PËR KOSHAT SENSORY

 • Gjithçka që duhet të dini rreth krijimit të koshave sensorë
 • Pastrimi i lehtë i koshave sensorë
 • Ide për mbushësit e koshave ndijor

Klikoni në imazhin më poshtë ose lidhjen për receta argëtuese për lojëra shqisore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.