Eksperiment oqeanik me guaska me uthull - kazana të vegjël për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

A mund të shpërndani një guaskë deti? Çfarë ndodh kur vendosni një guaskë deti në uthull? Cilat janë efektet e acidifikimit të oqeanit? Kaq shumë pyetje të shkëlqyera për një eksperiment të thjeshtë shkencor të oqeanit mund t'i vendosni në cep të kuzhinës ose klasës dhe t'i kontrolloni periodikisht. Keni një bollëk guaskash të mbledhura nga pushime të ndryshme? Le t'i përdorim ato për aktivitete të thjeshta shkencore për fëmijët. Ky do të bënte gjithashtu një projekt të shkëlqyeshëm të panairit shkencor.

EKSPERIMENTI I GOACËVE NË UTHHSH NË KIMIT E OCEANIT

KIMIA E OCEANIT

Bëhuni gati për të shtuar ky aktivitet i kimisë së guaskës së oqeanit në planet tuaja të mësimit të oqeanit këtë sezon. Nëse doni të mësoni se pse guacat e detit treten në uthull dhe pse kjo është e rëndësishme për të ardhmen e oqeanit, le të gërmojmë.  Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto aktivitete të tjera argëtuese oqeanike.

Aktivitetet dhe eksperimentet tona shkencore janë krijuar duke pasur parasysh ty, prindin ose mësuesin! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Shiko gjithashtu: Receta Borax Slime - Kazanët e vegjël për duar të vogla

EKSPERIMENTI I GOACËVE ME UTHull

Çfarë ndodh me guackat e detit në uthull? Le të shohim se si ta konfigurojmë shpejt këtë aktivitet të thjeshtë shkencor të oqeanit. Shkoni në kuzhinë, kapni enën me uthull dhe bastisni guaskën tuajkoleksion për këtë eksperiment të thjeshtë të kimisë së oqeanit.

Ky eksperiment i kimisë së oqeanit shtron pyetjen: Çfarë ndodh kur i shtoni guaska detit në uthull?

Kliko këtu për Oqeanin tuaj FALAS të printueshëm Aktivitetet.

JU DUHET:

  • Uthull e bardhë
  • Ujë deti (rreth 1 1/2 lugë çaji kripë për 1 filxhan ujë)
  • Kavanoza të pastra qelqi ose plastike
  • Gauca deti

SI TË KONFIGOJMË EKSPERIMENTIN E OCEANIT TË DETIVE:

Ky aktivitet shkencor super i thjeshtë kërkon gati zero përgatitje përveç mbledhjes së furnizimeve!

HAPI 1:  Vendosni disa kontejnerë. Shtoni një guaskë deti në çdo enë.

Mund të keni kontejnerë të shumtë me lloje të ndryshme predhash për të hetuar nëse lloji i guaskës ndikon në shpejtësinë e shkrirjes së guaskës.

HAPI 2: Hidhni ujin tuaj të detit në një enë dhe mbulojeni plotësisht guaskën. Kjo do të veprojë si kontrolli juaj. Sigurohuni që të vini re se cili enë është uji i detit dhe etiketoni në përputhje me rrethanat.

Mund të lexoni më shumë rreth përdorimit të metodës shkencore me fëmijët këtu.

HAPI 3:  Hidhni uthull mbi guacat e mbetura të detit që të mbulohen plotësisht.

HAPI 4: Lëreni kavanozin mënjanë dhe shikoni se çfarë ndodh. Ju do të dëshironi të kontrolloni në mënyrë periodike guaskat tuaja dhe të vëzhgoni se çfarë po ndodh.

SHKENCA E GOACËVE ME UTHull

Shkenca që qëndron pas këtij eksperimenti me guaskë është kimikereagimi midis materialit të guaskës dhe acidit acetik në uthullën e bardhë! Ky eksperiment me uthull është shumë i ngjashëm me eksperimentin tonë të preferuar klasik të vezëve të zhveshura.

SI FORMOHEN GOACIONET? Një molusk mund të jetë një gastropod si një kërmilli ose një bivalv, si p.sh. një goce apo një perle. kafshët i përdorin guaskat si shtëpi derisa t'i rritin ato dhe të gjejnë një shtëpi të re. Shtëpia e tyre e vjetër mund të bjerë në breg që ju ta gjeni, ose një krijesë e re detare (si gaforrja) mund ta pretendojë atë si shtëpinë e tyre.

UTHull ME GOACË DETI

Kur shtoni guaska në uthull , flluskat e dioksidit të karbonit fillojnë të formohen! A e vutë re të gjithë veprimin e flluskimit? Ky është rezultat i reaksionit kimik midis karbonatit të kalciumit i cili është një bazë dhe uthullës që është një acid. Së bashku ata prodhojnë një gaz të quajtur dioksid karboni. Shikoni tre gjendjet e materies të pranishme!

Me kalimin e kohës, guaskat do të bëhen më të brishta dhe do të fillojnë të ndahen nëse i prekni. Kjo guaskë e fistonit më poshtë qëndroi për 24 orë.

Nëse thjesht dëshironi të pastroni guaskat tuaja, uthulla do ta bëjë këtë. Vetëm mos i lini të qëndrojnë në uthull për një kohë të gjatë!

Shiko gjithashtu: Si të bëni zbukurime nga farat e shpendëve - kosha të vogla për duar të vogla

KIMIA E OCEANIT NË KLASË

Këtu janë disa mendime që duhen mbajtur parasysh. Ndërsa predhat reagojnë meuthull ato do të bëhen gjithnjë e më të brishta derisa të copëtohen.

Pas 24-30 orësh lëvozhga jonë më e trashë kishte ndryshuar pak, kështu që derdha me kujdes uthullën dhe shtova uthull të freskët. 48 orë më vonë, pati më shumë veprim në guaskën më të trashë.

  • Gacat më të holla do të reagojnë më shpejt. Lëvozhga e fistonit kishte më shumë ndryshim gjatë natës (megjithëse do të doja ta kisha kontrolluar më shpejt). Cilat guaska zgjasin më shumë?
  • Mund të vendosni intervale të rregullta për të vëzhguar guaskat tuaja dhe për të vënë re çdo ndryshim.
  • A do të prodhonte lëngu i limonit të njëjtin reagim? Është gjithashtu një lëng acid!

ÇFARË NDODH NËSE OCEANI BËHET MË ACID?

Ky eksperiment është një mundësi e shkëlqyer për të folur për efektet e acidifikimit të oqeanit me studentët ose fëmijët tuaj. Fillon me aplikimin e ciklit të karbonit.

Me rritjen e niveleve të dioksidit të karbonit në ajër, rritet edhe aciditeti i oqeanit! Djegia e lëndëve djegëse fosile kontribuon më së shumti në këtë rritje të ndotjes së ajrit, por gjithashtu ndikon në ujin tonë të detit dhe mund të shkaktojë ngrohjen globale.

Oqeani thith dioksidin e karbonit nga atmosfera. Dioksidi i karbonit reagon me ujin e detit për të formuar acid karbonik, i cili bën që oqeani të ulë jonet karbonate, duke mbajtur ujin e detit në ekuilibër. Kjo bën që aciditeti i ujit të detit të rritet. Me kalimin e kohës, ky acidifikimi i oqeanit do të dëmtojë, ndër të tjera, guaskat e molusqeve tanë të preferuargjërat.

Ne duhet të kujdesemi për planetin tonë! Oqeanet tona luajnë një rol thelbësor në mbajtjen e ciklit të karbonit të Tokës në ekuilibër. AKTIVITETET

Ocean Slime

Eksperimenti i densitetit të ujit të kripur për fëmijë

Rritja e kristaleve në guaskë deti

Fakte argëtuese rreth Narwhals

GOACIONET ME Uthull PËR KIMINË E OQEANIT PËR FËMIJË!

Zbuloni më shumë shkencë argëtuese dhe të lehtë & Aktivitetet STEM pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Shiko paketën e plotë të shkencës së oqeanit dhe STEM në DYQANIN tonë!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.