21 Aktivitete argëtuese të Pashkëve për parashkollorët - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Gëzojeni fillimin e pranverës me aktivitete të lehta dhe argëtuese parashkollore të Pashkëve! Idetë e thjeshta të lojës për të mësuarit e hershëm që përfshijnë shkencën, shqisat, matematikën, motorët e shkëlqyer, vepra artizanale dhe lojëra për zogjtë tuaj të vegjël. Aktivitetet lozonjare parashkollore janë një nga mënyrat tona të preferuara për të luajtur dhe për të mësuar të gjitha në të njëjtën kohë.

Aktivitetet parashkollore të Pashkëve

Vezët e vërteta dhe vezët plastike janë perfekte për aktivitetet e Pashkëve për parashkollorët, dhe madje edhe fëmijët e vegjël! Nga llumi i Pashkëve te gara me vezë te kristalet dhe madje edhe një sfidë e lehtë për rënien e vezëve parashkollore, aktivitetet tona të Pashkëve janë argëtuese për mosha të shumta për t'i shijuar së bashku.

Ndërsa punimet me vezë të Pashkëve janë të shkëlqyera për aktivitetet parashkollore të Pashkëve, dhe ne kemi edhe disa prej tyre, këtu do të gjeni shumë aktivitete që do t'i pëlqejnë fëmijët jo dinak! Këto aktivitete të Pashkëve janë perfekte për familjet në shtëpi ose mësuesit në klasë. Gëzuar dhe Gëzuar Pashkët!

Merrni kartat tuaja STEM të Pashkëve të printueshme falas!

Lista jonë e aktiviteteve parashkollore të Pashkëve

Klikoni në çdo aktivitet më poshtë për të gjitha udhëzimet dhe materialet e nevojshme. Plus, disa nga këto aktivitete të Pashkëve përfshinin printime falas që mund t'i përdorni!

Lojëra të Minutes së Pashkëve për ta fituar atë

Këto lojëra të thjeshta Minute To Win It të Pashkëve sigurisht që do të të jetë një hit i madh për fëmijët dhe të rriturit njësoj! Përdorini ato në klasë ose në shtëpi me familjen.

Bingo e Pashkëve

Mbi 12 Pashkë të printueshmeaktivitete që mund t'i përdorni me parashkollorët, duke përfshirë kartat bingo të Pashkëve të printueshme. Na pëlqen fakti që këto karta bingo bazohen në fotografi, gjë që i bën ato të shkëlqyera për paralexuesit!

Lojë e gjuetisë së vezëve të Pashkëve

Pse të mos shtoni disa nga lehtë për t'u printuar dhe luajtur lojëra të Pashkëve në aktivitetet tuaja parashkollore të Pashkëve. Shkoni në gjueti për vezët e Pashkëve me këtë lojë argëtuese me 2 lojtarë!

Lojë e përputhjes së ngjyrave të Pashkëve

Provojeni këtë aktivitet super të thjeshtë të përputhjes së ngjyrave të Pashkëve duke përdorur vetëm vezë plastike dhe pompone! Kthejeni praktikën e përshtatjes së ngjyrave dhe aftësive të shkëlqyera motorike në një përvojë festive dhe të re për fëmijët tuaj.

Shikoni gjithashtu lojën tonë të njohjes së numrave me vezë plastike!

Vezët e Pashkëve të gazuara Rainbow

Krijoni një shpërthim kimik të njohur të sodës buke dhe uthullës në vezë plastike! Shtoni ngjyrat e ylberit me disa pika ngjyrosje ushqimore.

Vezët e Pashkëve të mermerta

Ngjyrosja e vezëve të ziera fort me vaj dhe uthull kombinon shkencën e thjeshtë me një aktivitet argëtues i Pashkëve. Mësoni se si t'i krijoni këto vezë të bukura të Pashkëve me temë galaktike.

Vezët e ngordhura me uthull

Një kthesë argëtuese në një eksperiment klasik shkencor, zbuloni se si të lyeni vezë të vërteta në ngjyra të ndryshme me një reagim sode buke dhe uthull. Është vërtet e lehtë!

Vezë të Pashkëve me rrahje të ftohta

Zbuloni se si të lyeni vezët e Pashkëve me krem ​​pana për këtë Pashkë argëtuese parashkolloreaktivitet. Gjithçka që ju nevojitet janë disa përbërës të thjeshtë!

Shiko gjithashtu: Labirint prej mermeri - kazana të vegjël për duar të vogla

Wax Resist Easter Egg Craft

Bëni vezët tuaja të Pashkëve nga kartoni dhe boja. Plus, mësoni se si të përdorni një teknikë të thjeshtë të rezistencës ndaj dyllit.

Faqet e ngjyrosjes së vezëve të Pashkëve

Një vezë e thjeshtë e Pashkëve e printueshme është një mënyrë fantastike për të shtuar lehtësisht Pashkët argëtim për ditën! Ju madje mund t'i ngjyrosni vezët dhe t'i fshihni nëpër shtëpi ose në klasë për një gjueti të vezëve të Pashkëve pa çokollatë.

Vezët e Pashkëve të printueshme

Vezët e Pashkëve LEGO

Këtu është një alternativë argëtuese dhe pa rrëmujë për të ngordhur vezët e vërteta, ose për të bërë një zanat me vezë të Pashkëve. Ndërtoni këto vezë të Pashkëve me modele argëtuese nga tullat bazë LEGO. Jepini fëmijëve tuaj sfidën dhe shikoni se çfarë mund të gjejnë!

Nëse jeni të interesuar për ide më të lehta për ndërtimin e Legos së Pashkëve, merrni kartat tona sfiduese të Legos së Pashkëve të printueshme!

Shiko gjithashtu: Duhet të provoni Aktivitetet e Vjeshtës STEM - Kazanët e vegjël për duart e voglaVezë LEGO

Rritni vezë të Pashkëve Kristal

Mësoni rreth tretshmërisë së thjeshtë me këtë aktivitet argëtues të rritjes së kristaleve. Kthejini lëvozhgat bosh të vezëve në vezë kristali të Pashkëve. Shiko gjithashtu se si e bëmë këtë me pastruesit e tubave.

Easter Oobleck

Fëmijëve të vegjël u pëlqen të luajnë me oobleck. Shikoni recetën tonë të thjeshtë të oobleck-ut të Pashkëve për argëtimin praktik të Pashkëve parashkollor.

Vezë ndijore

Po pyesni veten se me çfarë t'i mbushni vezët tuaja plastike për të vegjlit dhe parashkolloret? Po teksturat e ndryshme shqisore për argëtim dheluaj!

Koshi ndijor i Pashkëve

Konfiguro këtë kosh të lehtë ndijor të temës së Pashkëve. Plus, sugjerime për lojëra shqisore dhe të mësuar!

Do t'ju pëlqejë gjithashtu ky pompom shumëngjyrësh Koshi ndijor i Pashkëve , gjithashtu me sugjerime për lojërat parashkollore të Pashkëve!

Shishe ndijore e Pashkëve

Kjo shishe e lehtë për t'u bërë ndijore e Pashkëve është absolutisht e lehtë DHE e bukur! Disa furnizime të thjeshta dhe ju keni një shishe ose kavanoz shumë të pastër ndijor të Pashkëve. Lëshojeni pak dhe shikoni se çfarë ndodh!

Easter Playdough

Asgjë nuk thotë Pashkët ashtu si lepurushi me ngjyra të ndezura që përgjon. Ndiqni recetën tonë peeps play brumë për të bërë një brumë loje të lehtë që fëmijët do ta pëlqejnë.

Peeps Playdough

Taste Safe Peeps Slime

Ndryshe nga recetat tona më të njohura të slimes të bëra në shtëpi, kjo recetë slime përdor një ëmbëlsirë popullore të Pashkëve, peeps! Një recetë e sigurt për shije për fëmijët më të vegjël!

Peeps Activities

Merrni një ëmbëlsirë klasike të Pashkëve dhe eksploroni disa shkencë interesante me ta! Shumë aktivitete të shpejta dhe të thjeshta që mund të bëni me karamele Peeps.

Strukturat e fasuleve pelte

Ndërtoni një ndërtesë të thjeshtë fasule pelte ose dy me këtë STEM argëtues të Pashkëve Sfida. Disa materiale të lira dhe ju jeni gati për të shkuar! A lejohet testimi i shijes?

Ide për lëshimin e vezëve

Dizajnoni dhe bëni një katapultë vezësh për argëtimin e Pashkëve këtë sezon. Shikoni të gjithë lëshuesit tanë të vezëveide.

Aktivitete me vezë plastike

Vezët plastike janë kaq të gjithanshme dhe të lira për Pashkë! E përkryer për aktivitetet parashkollore të Pashkëve. Ne përdorëm lojën tonë për matematikë, shkencë dhe lojëra LEGO.

Aktivitete më argëtuese parashkollore për pranverën

  • Aktivitetet e bimëve parashkollore
  • Aktivitetet e motit
  • Shkenca e Dr Seuss
  • Aktivitetet shkencore të pranverës
  • Aktivitetet e ylberit

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.